Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází dlouhá éra akcií, říkají býci z Goldman Sachs. Proč jim (ne)věřit?

Přichází dlouhá éra akcií, říkají býci z Goldman Sachs. Proč jim (ne)věřit?

22.3.2012 18:31

Zatímco se množí zprávy o pokračujícím růstu výnosů amerických dluhopisů (podle některých znamenající konec „dluhopisové bubliny“), hlavní akciový stratég Goldman Sachs Peter Oppenheimer vypustil do investičních vod zprávu nesoucí název „The Long Good Buy“, v níž v zásadě radí dlouhodobě vsadit na akcie. Ty podle něj v posledních 20 letech zaostávaly za dluhopisy a jsou tak aktuálně podhodnocené.

„Vyhlídky budoucích výnosů z akcií vůči dluhopisům jsou nyní nejlepší za celou generaci. Vzhledem k současným valuacím si myslíme, že je na čase říct nadlouho sbohem dluhopisům a zaujmout nákupní pozici na akciích. Ty by se podle nás měly pro následujících několik let ustálit v růstovém trendu,“ tvrdí ve zprávě.

Klíčový 10letý výnos na americkém dluhopisu je aktuálně na několikaměsíčních maximech a stabilně se drží bezpečně nad dvěma procenty. Americký index S&P 500 se pak po rally v minulém týdnu drží poblíž 1400 bodů, zhruba na dvojnásobku 12letého minima, na které propadl před třemi lety. Ačkoli Oppenheimerův býčí signál vyslaný na akciové trhy může vzhledem k nynějšímu poklesu dluhopisového trhu z krátkodobého pohledu zapadat, vzbuzuje rozporuplné reakce a lze ho také pokládat za opovážlivý v situaci stále převládající nejistoty.

Goldman Sachs ve zprávě vychází z tvrzení, že akciové trhy všeobecně byly v předchozí dekádě podhodnocovány, především v důsledku prasknutí technologické bubliny, po němž následovala „nejhorší krize od krize 30. let“ a masivní příliv prostředků z rozvojových trhů do dluhopisů. „Začátek úvěrové krize a oddlužování v mnoha vyspělých zemích, které následovalo, narušilo důvěru, jíž se dříve akcie těšily, a skepse, která vůči akciím panovala před začátkem 60. let, se vrátila na trhy,“ uvádějí stratégové GS v čele s Oppenheimerem.

Podobné „cally“ Goldmanů nicméně již bere značná část trhu s rezervou. Sloupkař Zerohedge Tyler Durden připomíná, že na chlup stejná prohlášení o očekávané akciové rally (doplněné „spoustou atraktivních grafů“) banka vydala v roce 2011, 2010… atd. Navzdory četným zásahům důvěry ve strategii Goldman Sachs (tím posledním budiž hojně propíraný odchod člena nejvyššího vedení), tato banka se stále těší loajalitě řady movitých klientů, kteří mohou následováním doporučené strategie skutečně trhem pohnout.

A o co Goldman Sachs ve zprávě očekávání býčího trhu opírá? Ačkoli zmiňuje možná rizika pro růst akcií v podobě úsporných opatření, konzervativního chování bank i spotřebitelů nebo demografických trendů ve vyspělé části světa, tvrdí zároveň, že výhled pro finanční pozice společností v ekonomikách emerging markets a populační růst v těchto zemích je dostatečně slibný, aby odůvodnil růst valuací na globálním akciovém trhu a umožnil se vyhnout období hospodářské stagnace typu Japonska. „Podle našich prognóz bude následující desetiletí pravděpodobně obdobím vrcholu globálního růstu. Pokud se předpověď silného růstu potvrdí, pak se slabá očekávání veřejnosti zahrnutá do dnešních cen akcií prokáží jako příliš pesimistická,“ stojí ve zprávě.

Zpráva sama o sobě není ničím překvapivým, míru její kontroverze však dokládá rozhovor, který prakticky ve stejné době poskytl německému ekonomickému deníku Handelsblatt hlavní ekonomický stratég též banky Jan Hatzius (sepis zde), v němž pochybuje o brzkém oživení americké ekonomiky a hovoří o ošidnosti statistik z trhu práce a dlouhodobých následcích krize realitního trhu. A co víc, je přesvědčen o tom, že Američané si z poslední krize neodnesli do budoucna ponaučení. Zatímco tak část stratégů jedné z největších investičních bank rozdmýchává nákupní apetit a „pošťuchuje“ akcie k růstu, respektovaný ekonom téhož ústavu hovoří o stagnující ekonomice a více než 50procentní pravděpodobnosti, že přijde další QE.


(Zdroj: CNBC Fast Money, ZeroHedge, Yahoo! Finance)


Váš názor
  • Proč nevěřit...
    23.3.2012 15:38

    GS a panu Oppenheimerovi bych věřil asi jako české vládě a panu Kalouskovi a to ze spousty důvodů. Jsem na trhu teprve 15 let, ale takovýchto doporučení jsem zažil stovky. Radil bych všem investorům řídit se vlastní hlavou, protože data za těchto pár let hovoří jasně - přes 80 procent dezinformací oproti 20 procentům zpráv, které byly spíše přáním, ale vyšly.
    MrFreedom
Aktuální komentáře
14.12.2017
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)