Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází dlouhá éra akcií, říkají býci z Goldman Sachs. Proč jim (ne)věřit?

Přichází dlouhá éra akcií, říkají býci z Goldman Sachs. Proč jim (ne)věřit?

22.3.2012 18:31

Zatímco se množí zprávy o pokračujícím růstu výnosů amerických dluhopisů (podle některých znamenající konec „dluhopisové bubliny“), hlavní akciový stratég Goldman Sachs Peter Oppenheimer vypustil do investičních vod zprávu nesoucí název „The Long Good Buy“, v níž v zásadě radí dlouhodobě vsadit na akcie. Ty podle něj v posledních 20 letech zaostávaly za dluhopisy a jsou tak aktuálně podhodnocené.

„Vyhlídky budoucích výnosů z akcií vůči dluhopisům jsou nyní nejlepší za celou generaci. Vzhledem k současným valuacím si myslíme, že je na čase říct nadlouho sbohem dluhopisům a zaujmout nákupní pozici na akciích. Ty by se podle nás měly pro následujících několik let ustálit v růstovém trendu,“ tvrdí ve zprávě.

Klíčový 10letý výnos na americkém dluhopisu je aktuálně na několikaměsíčních maximech a stabilně se drží bezpečně nad dvěma procenty. Americký index S&P 500 se pak po rally v minulém týdnu drží poblíž 1400 bodů, zhruba na dvojnásobku 12letého minima, na které propadl před třemi lety. Ačkoli Oppenheimerův býčí signál vyslaný na akciové trhy může vzhledem k nynějšímu poklesu dluhopisového trhu z krátkodobého pohledu zapadat, vzbuzuje rozporuplné reakce a lze ho také pokládat za opovážlivý v situaci stále převládající nejistoty.

Goldman Sachs ve zprávě vychází z tvrzení, že akciové trhy všeobecně byly v předchozí dekádě podhodnocovány, především v důsledku prasknutí technologické bubliny, po němž následovala „nejhorší krize od krize 30. let“ a masivní příliv prostředků z rozvojových trhů do dluhopisů. „Začátek úvěrové krize a oddlužování v mnoha vyspělých zemích, které následovalo, narušilo důvěru, jíž se dříve akcie těšily, a skepse, která vůči akciím panovala před začátkem 60. let, se vrátila na trhy,“ uvádějí stratégové GS v čele s Oppenheimerem.

Podobné „cally“ Goldmanů nicméně již bere značná část trhu s rezervou. Sloupkař Zerohedge Tyler Durden připomíná, že na chlup stejná prohlášení o očekávané akciové rally (doplněné „spoustou atraktivních grafů“) banka vydala v roce 2011, 2010… atd. Navzdory četným zásahům důvěry ve strategii Goldman Sachs (tím posledním budiž hojně propíraný odchod člena nejvyššího vedení), tato banka se stále těší loajalitě řady movitých klientů, kteří mohou následováním doporučené strategie skutečně trhem pohnout.

A o co Goldman Sachs ve zprávě očekávání býčího trhu opírá? Ačkoli zmiňuje možná rizika pro růst akcií v podobě úsporných opatření, konzervativního chování bank i spotřebitelů nebo demografických trendů ve vyspělé části světa, tvrdí zároveň, že výhled pro finanční pozice společností v ekonomikách emerging markets a populační růst v těchto zemích je dostatečně slibný, aby odůvodnil růst valuací na globálním akciovém trhu a umožnil se vyhnout období hospodářské stagnace typu Japonska. „Podle našich prognóz bude následující desetiletí pravděpodobně obdobím vrcholu globálního růstu. Pokud se předpověď silného růstu potvrdí, pak se slabá očekávání veřejnosti zahrnutá do dnešních cen akcií prokáží jako příliš pesimistická,“ stojí ve zprávě.

Zpráva sama o sobě není ničím překvapivým, míru její kontroverze však dokládá rozhovor, který prakticky ve stejné době poskytl německému ekonomickému deníku Handelsblatt hlavní ekonomický stratég též banky Jan Hatzius (sepis zde), v němž pochybuje o brzkém oživení americké ekonomiky a hovoří o ošidnosti statistik z trhu práce a dlouhodobých následcích krize realitního trhu. A co víc, je přesvědčen o tom, že Američané si z poslední krize neodnesli do budoucna ponaučení. Zatímco tak část stratégů jedné z největších investičních bank rozdmýchává nákupní apetit a „pošťuchuje“ akcie k růstu, respektovaný ekonom téhož ústavu hovoří o stagnující ekonomice a více než 50procentní pravděpodobnosti, že přijde další QE.


(Zdroj: CNBC Fast Money, ZeroHedge, Yahoo! Finance)


Váš názor
  • Proč nevěřit...
    23.3.2012 15:38

    GS a panu Oppenheimerovi bych věřil asi jako české vládě a panu Kalouskovi a to ze spousty důvodů. Jsem na trhu teprve 15 let, ale takovýchto doporučení jsem zažil stovky. Radil bych všem investorům řídit se vlastní hlavou, protože data za těchto pár let hovoří jasně - přes 80 procent dezinformací oproti 20 procentům zpráv, které byly spíše přáním, ale vyšly.
    MrFreedom
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data