Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Beckworth: Fed musí pochopit, že americké firmy trápí hlavně poptávka, a musí jednat

Beckworth: Fed musí pochopit, že americké firmy trápí hlavně poptávka, a musí jednat

16.4.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria Online

Nejdůležitějším prvkem debaty o monetární politice v USA je pravděpodobně to, zda americká ekonomika čelí nedostatku poptávky a zda v ní následně přetrvává produkční mezera (rozdíl mezi skutečným a potenciálním produktem). Pokud ano, Fed by měl dělat více. Pokud ne, monetární politika by měla být umírněná. Někteří zástupci Fedu, jako například James Bullard z Fedu v St. Louis a Narayana Kocherlakota z Minneapolis Fed, se domnívají, že žádný velký problém na straně poptávky a produkční mezery neexistuje a politika by měla být již brzy utažena. Na druhé straně stojí řada ekonomů, kteří si myslí, že politika Fedu byla od poloviny roku 2008 v principu utažená a od té doby přetrvává problém s nedostatečnou poptávkou.

Rozuzlení může pomoci nalézt například průzkum NFIB, který se zaměřuje na trendy mezi malými podniky. V jeho rámci je kladen i dotaz na to, co představuje nejdůležitější problém, kterému daný podnik v určitý okamžik čelí. Graf shrnuje vývoj odpovědí – podíl vybraných problémů na celku. Světle modře vidíme znázorněné „tržby“, šedě „daně“, přerušovaně „kvalitu pracovní síly“ a černě „regulaci“.

fed

Obavy z vývoje tržeb a poptávky se staly nejdůležitějším problémem, který svou váhu prudce zvýšil právě v roce 2008. Regulace, daně a kvalita pracovní síly na intenzitě nijak prudce nenabraly, poslední zmíněný faktor dokonce na důležitosti pozbyl. Obavy z vývoje tržeb navíc úzce korespondují s vývojem nezaměstnanosti. To podkopává názor Kocherlakoty a Bullarda, že produkční mezera není tak velká, jak tvrdí Rozpočtová kancelář Kongresu.

Uvedené by spolu s tím, že mzdy jsou směrem dolů neflexibilní a v ekonomice přetrvává nadměrná poptávka po penězích, mělo odstranit pochybnosti Fedu o tom, že ekonomika čelí problému s poptávkou. Debatovat by se mělo o tom, jak na to správně reagovat.

(Zdroj: Blog ekonoma Davida Beckwortha)


Váš názor
  • USA&EURO-chodenie okolo horúcej kaše
    16.4.2012 8:34

    V našom "mediálnom svete" s takmer univerzálnym "PRIAMYM PRENOSOM" všetkého čo sa deje v každej chvíli sa vytvára akýsi fenomén OKAMŽIKU UDALOSTÍ pre zrakmi miliónov ľudí. Ale ich pozícia mlčiacej väčšiny v regionálnom či národnom rozmere a pasívny -ak len štatistický "podiel" na veciach verejných, to je OBRAZ DEMOKRACIE 2012 a jej "holej pravdy"?! SVET a OBCHOD boli a sú našimi dejinami! Lenže OBCHODY sveta -čo len od roku 1936-2012 -už dávno nie sú OBCHDMI medzi národmi a kontinentami!!! Militantný chrakter obchodovania -ako vidieť v 2012- nadlho predurčil militantnosť KRITÉRIÍ, v ktorých prevláda OBCHODOVANIE zo smrťou a jej "artiklami" 1936-2012 a až "potom" už aj z núdze i deštrukcie...ide o obchod, ALE AKÝ?! "REKLAMOU" akoby už dlho boli akčné filmy a nielen americké a obchody a priatelia -ako základ OBCHODOVANIA sú už 66 rokov min. ZDEFRAUDOVANÉ na bohapusté a euročiusanekresťanské ožobračovanie, FALOŠNE zakrývané práve kresťanskými VELIČINAMI a v Európe zvlášť. PÍSMO sa už dávno stalo nežiaducim a parafrázujúcim artiklom v etape ROZPADU kresťanských princípov, morálky a práva - no najviac PRAVDY - tej, ktorá už 2012 rokov OČI KOLE, a aj kvôli KOKAKOLE a jej "euroodrodám"2012.DOKEDY?! Ak "nemáme" na euroreformy ani "DRUHÚ REFORMÁCIU" kresťanstva aspoň v euroregióne - tak nám ODPUSŤ, -len neviem KTO a KOMU?!
    turcan
Aktuální komentáře
12.12.2017
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data