Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nepotěšili jste mě, ani já vás nepotěším...

Nepotěšili jste mě, ani já vás nepotěším...

16.4.2012 18:27

O určitou kvantifikaci toho, jak dobře, či zle jsou na tom jednotlivé evropské země, co se týče podnikatelského prostředí, se pokusila Světová banka. Na jednu stranu nejde o lehce měřitelnou veličinu, na stranu druhou jde o proměnnou klíčovou. Podnikatelské prostředí a konkurenceschopnost je jádrem úspěchu i neúspěchu, jak ukazuje například Německo na straně jedné a periferie eurozóny na straně druhé. Následující graf tedy ukazuje pomyslnou vzdálenost, kterou má vybraná země od hypotetické „top“ podnikatelské destinace v EU.

potěš

Pořadí zemí v celku odpovídá intuici, země periferie jsou ale na první pohled trochu překvapivě rozhozeny přes celý graf. Irsko je dokonce na prvním místě – jeho vzdálenost od „dokonalé“ podnikatelské země je nejmenší (v roce 2009 i 2011). Pokud ale uvážíme, že v jádru jeho současných dluhových problémů byl bankovní sektor a jeho špatné investice, netluče se graf ani zde s tím, co bychom cca očekávali.

Na opačném konci spektra je ale Itálie a Řeckem. Zejména v případě nezachranitelné Itálie je to samozřejmě oříšek. Naštěstí pan Monti nutné reformy prosazuje. Jak se ale vyvine situace ve chvíli, kdy se daná země snaží dohnat to, co léta, či desetiletí zanedbávala, je otevřená věc. Určitý optimismus může vzbuzovat pohled na pozici Portugalska, druhá nezachranitelná země – Španělsko, má ale bohužel blíže spíše k Itálii, než k Irsku.

Všimněme si také, že na vrcholu pelotonu jsou severské země. První věci mají jít jako první a pokud mám dobře fungující prostředí, můžu ho využívat ke štědrosti. Začít od „štědrosti“ ale asi nelze. Čímž se dostávám k tomu pro nás nejhoršímu. Pozorný čtenář si jistě všiml i toho, který z výtečníků je na konci závodního pole (o závodní pole skutečně v neustále intenzivnější světové konkurenci jde).

Můžeme se schovávat za to, že jde o nepřesné měření, apod. Nebo otevřeme dnešní noviny (či jakékoliv jiné z poslední doby) a zeptáme se, jestli je tohle země zaslíbená podnikatelům, kteří chtějí tvořit a inovovat. Je pak možná jen otázkou času, kdy nám světová ekonomika řekne: „Nepotěšili jste mě, ani já vás nepotěším…“ V tom nejhorším případě se pak budeme snažit dohnat ztrátu tím, že budeme rozvíjet odvětví, která nikdo jiný nechce (podobně jako to nyní dělá Polsko; pro jeho pozici viz graf) a vydávat to za naší přednost.

O pijavicovém prostředí, které výstižně popisuje uvedený graf, jsem se zde již několikrát rozepisoval. Zde si na závěr položím otázku: Jak dlouho ještě? A pro odpověď využiji tzv. pět fází zármutku. Tyto fáze totiž můžeme obecněji pojmenovat jako pět fází vypořádání se s velmi nepříjemnou situací. Jde o následující pořadí: Popírání skutečnosti, zloba, plno řečí kolem (co by kdyby), deprese, smíření se s danou situací (či její řešení). Podle mého soudu je většina naší politické scény stále ve fázi jedna, pár jedinců ve fázi dvě až tři. Společnost pak dosáhla fáze dvě až čtyři.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ještě nutno dodati...
    18.4.2012 0:06

    K piatim pasívnym faktorom ešte "pridať" ŠTYRY fázy krízy a euroKORUPCIU a už majú euroAKADEMICI "večnú tému na eurobádanie" keby išlo len o TEORETICKÉ problémy najvyspelejších DEMOKRACIÍ a nie o krachujúce praktické ekonomiky "niektorých veľmocí a silných demokracií/v teórii a jej krízospojení do neurčita s dôsledkami- dúfam že nie po príklade Adolfmodelu "systémového riešenia " buržoázno-kapitalistického eurosystému - VIĎ Európa 1914-1933!!!!! - a ešte aj s "Vatikánskymi obavami" -tak s fašizmu, ako aj komunizmu.......Ostáva veriť, že SME SA poučili???
    turcan
Aktuální komentáře
21.5.2018
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data