Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vládní Ponzi schéma dělá z amerického snu skutečně jen sen

Jak vládní Ponzi schéma dělá z amerického snu skutečně jen sen

7.5.2012 18:18
Autor: Redakce, Patria Online

Tématem dnešní doby je udržitelnost vládních financí. Standardní měřítko představuje oficiálně udávaná výše vládního dluhu. Nejde ale o dobře definovaný koncept. Současná výše dluhu totiž neukazuje na jeho udržitelnost a lepší je tak pohled založený na analýze budoucích vládních příjmů a výdajů. Například závazky americké vlády (oficiální dluh plus současná hodnota budoucích výdajů bez zahrnutí úrokových plateb) převyšují vládní aktiva (současná hodnota budoucích daňových příjmů) o 221 bilionů dolarů, což odpovídá asi 14násobku HDP. Tento výpočet je založen na projekcích Rozpočtové kanceláře Kongresu a ukazuje, že fiskální mezera měřená relativně k HDP je v případě USA vyšší než u ostatních rozvinutých zemí.

Popsaný odhad nám sice ukazuje důležitá fakta, stojí však na předpokladu, že se věci budou s jistotou vyvíjet určitým směrem. Žijeme ale ve světě nejistoty a proto jsme pro odhad vývoje fiskální mezery a udržitelnosti vládních financí použili jiný model. V něm předpokládáme, že vláda každý rok vezme od lidí v produktivním věku pevně danou částku a dá ji starším, a to bez ohledu na to, jak si vede ekonomika. Celá hra končí ve chvíli, kdy chce vláda vzít mladým více, než jaké jsou jejich příjmy – v tu chvíli ekonomika kolabuje, nebo vláda musí zvolit nový režim přerozdělení. Tento model založený na předpokladu překrývajících se generací a odpovídající stavu americké ekonomiky ukazuje, že ona „hra“ by v průměru trvala přibližně jedno století. S 35% pravděpodobností by byl fiskální limit dosažen asi za 30 let, a čím více se blížíme konci hry, tím více rostou rizikové prémie.

Zatímco uvedené ukazuje na to, jaké bude načasování konce současného vládního Ponzi schématu, tento systém vytváří škody již nyní. Mladí mají totiž mnohem menší tendenci ke spotřebě ze svých celoživotních příjmů. Pokud jim ale vláda bere peníze a dává je starším lidem tak, jak to ve velkém měřítku dělá již 60 let, národní úspory klesají – a roste spotřeba starších obyvatel jak v relativním, tak v absolutním vyjádření. V roce 1965 tak činily čisté národní úspory v USA 15,6 % čistého národního příjmu, minulý rok ale již pouze 0,9 %. A tento posun šel právě ruku v ruce s růstem spotřeby starších Američanů relativně ke spotřebě těch mladších. Výsledkem poválečné redistribuce jsou nižší investice a následně nižší růst mezd.

Výše uvedené můžeme nazvat americkým „fiskálním zneužíváním dětí“. Pokud bude pokračovat, národní míra úspor se bezpochyby dostane do záporu a sníží investice a růst mezd ještě více. K tomu se přidává masivní celoživotní daňový závazek a americký sen se tak stane tím, čím nikdy nebyl – pouhým snem.

Uvedené je výtahem z „Shattering the American dream: The US government’s Ponzi scheme“. Autory jsou Richard Evans, Laurence J. Kotlikoff a Kerk L. Phillips.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data