Aktualizováno Francouzská společnost Eléctricité de France (EDF) má podle deníku E15 největší šanci stát se partnerem (705 CZK, 0,07%) při dostavbě jaderné elektrárny Temelín. prý s (15,59 EUR, -4,33%) o této možnosti už jednal. Podle Hospodářských novin (HN) se na dostavbě chtějí finančně podílet také firmy z Ruska, Číny nebo Koreje. Ředitel Daniel Beneš již dříve řekl, že partnerů může být v tendru vybráno více, si ale v projektu ponechá většinu.
Partnerství má být uzavřeno až po podpisu kontraktu s vybraným dodavatelem dostavby Temelína, což se předpokládá v roce 2013. chce mít ale seznam potenciálních partnerů pro dostavbu už ve druhé polovině roku. Deník E15 uvedl, že v čele seznamu bude podle několika zdrojů právě . "Je to nová informace,“ řekl deníku francouzský velvyslanec v Praze Pierre Lévy s tím, že francouzské společnosti se budou touto záležitostí pečlivě zabývat.
chce pomocí strategického partnera u Temelína rozložit rizika výstavby a návratnosti projektu na více subjektů. "Strategické partnerství může přinést i nové know-how spojené s výstavbou jaderných elektráren," uvedl již dříve Beneš. Partnerem by podle něj měla být spíše energetická než technologická společnost. E15 podotýká, že těmto kritériím ideálně vyhovuje.
"Jako první se u nás s nabídkou na spolufinancování ohlásili Číňané. Následovala nabídka z Koreje a z Ruska. Nato jsme se rozhodli oslovit další společnosti, které by o spolupráci mohly mít zájem,“ řekl HN zdroj z vedení ČEZ.
podle informací HN v rámci tendru na výběr strategického partnera rozeslal dvě desítky dopisů s nabídkou na spolufinancování stavby, jež podle odhadů přijde zhruba na 200 miliard korun. Podíl partnera v investorském konsorciu má být podle strategického ředitele Pavla Cyraniho minoritní, ale významný – každopádně nad deseti procenty.
Podle HN projevily zájem podílet se na dostavbě Temelína samy tři firmy. "Jako první se u nás s nabídkou na spolufinancování ohlásili Číňané. Následovala nabídka z Koreje a z Ruska. Nato jsme se rozhodli oslovit další společnosti, které by mohly mít o spolupráci zájem," řekl deníku zdroj z vedení . Firma prý rozeslala zhruba 20 dopisů s nabídkou.
tvrdí, že Temelín může dostavět i bez partnera, je připraven projekt financovat z vlastních zdrojů. Zástupce česko-ruského zájemce o dostavbu Temelína Leoš Tomíček ale ve vysílání Radiožurnálu uvedl, že nemá dostatek prostředků, které by byl schopen investovat pro Temelín, aniž by ovlivnil jiné své aktivity nebo závazky.
O zakázku na dostavbu, jejíž hodnota se odhaduje na zhruba 200 až 300 miliard korun, se uchází česko-ruské konsorcium MIR.1200 složené ze společností ŠKODA JS, Atomstrojexport a Gidropress, dále francouzská Areva a americký Westinghouse. O vítězi tendru má být rozhodnuto v roce 2013. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.
(Zdroj: ČTK, HN, E15)