Ceny nových bytů v Praze jsou srovnatelné s Berlínem, a jsou tak nejvyšší ve střední Evropě. Tuzemské hlavní město je zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nového bydlení překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků studie společnosti Deloitte.
Za metr čtvereční nového bytu v české metropoli se loni podle Deloitte platilo v průměru 2500 eur, tedy asi 64.000 korun. Nejdražší ze zkoumaných měst byla v roce 2011 Paříž, srovnatelná plocha nového bytu tam stála průměrných 8000 eur (zhruba 204.000 korun). Nejlevněji bylo naopak v Budapešti, kde stál minulý rok metr čtvereční bytu 940 eur (přibližně 24.000 korun).
Na pořízení bytu vydělává Čech s průměrným příjmem obdobně dlouho jako ve Velké Británii nebo Nizozemsku, potřebuje k němu asi sedm hrubých ročních platů. V Dánsku na koupi bydlení stačí lidem 2,4násobek průměrného ročního hrubého příjmu, ve Francii je již nutné disponovat 9,1násobkem. Společnost Deloitte zkoumala ceny bydlení v letech 2010 a 2011 ve 12 zemích Evropy.
Zastupitelé hlavního města Prahy schválili ve čtvrtek prodej 3855 bytů v okrajových částech metropole. Město předpokládá, že výnos by měl činit zhruba čtyři miliardy korun, po prodeji zůstane v bytovém fondu metropole přes sedm tisíc bytů. "Privatizace začne v Praze 5, bude pokračovat v Praze 14 a skončí v Praze 17. Bude trvat celkem tři roky. Ve většině případů se budou privatizovat celé domy, které město nabídne k prodeji bytovým družstvům založeným oprávněnými nájemci bytů," vysvětlil náměstek primátora Ivan Kabický (ODS).
Praha vytipovala sídlištní byty, které pochází z 80. let a z první poloviny let 90. minulého století. Město se chce privatizací zbavit bytů se smlouvami na dobu neurčitou, zlepšit nakládání s obecním bytovým fondem nebo získat peníze do městské kasy. Jedná se prodej bytových jednotek, bytových domů, zastavěných a funkčně souvisejících pozemků ve vlastnictví hlavního města.
Pro případné zájemce město chystá i call centrum a webové stránky, kde poradí s nejčastějšími dotazy. Hlavní město má ve svém bytovém fondu 5761 bytů s regulovaným nájemným, 4265 bytů s nájemným věcně usměrňovaným a 861 bytů postavených bez dotace a v nové výstavbě, kde je nájemné věcně sjednáno.
(Zdroj: čtk, mediafax)