Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak poznáte, že už nejste investoři, ale gambleři

Jak poznáte, že už nejste investoři, ale gambleři

25.5.2012 17:12
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Hranice mezi fundovaným investováním a improvizovaným pokoušením štěstěny se na trzích v poslední době stále víc smývá. Zajišťování rizika si se slepým sázením nedávno spletli bankéři JP Morgan, o podobných trampotách drobných investora ani nemluvě. Mark Matson v knize Main Street Money popsal tři základní momenty, podle kterých poznáte, že už nejste na burze, ale v kasinu.

1) Výběr akcií
Myšlenka, že máte o vybrané společnosti interní informace nebo o ní víte víc než ostatní a vyžijete toho k dosažení vyšší návratnosti a předehnání zbytku trhu, je bláhová. Sázka na jednotlivé tituly je vždy rizikovější než vlastnictví diverzifikovaného portfolia. Platí to nejen pro největší magnety posledních let typu Apple, ale i u stálic s jistou dividendou jako třeba Johnson & Johnson. Matson radí vybrat si místo pěti deseti titulů portfolio s expozicí na tisíce společností.

2) Načasování
„Trik není v tom nakoupit a držet, ale nakoupit a pružně upravovat pozici,“ tvrdí Matson. Je zhola nemožné vystihnout moment, kdy je akcie nejdražší, nebo naopak nejlacinější. Proto je lepší portfolio průběžně vyvažovat podle předem stanoveného vzorce. Pokud si tedy stanovíte poměr 50/50 u akcií a dluhopisů a vaše akcie posílí, mohl by se tento poměr vychýlit třeba na 55/45. To je signál, že máte část akcií prodat a výnos vložit do dluhopisů, abyste se dostali zpět do rovnovážné pozice.

3) Výběr fondů
Většina lidí se nejprve rozhodne rozdělit své investice podle kategorií – zavedená jména/menší firmy apod. Následně se začnou poohlížet po investičním fondu s nejlepší historií v těchto specifických sektorech. Chyba. „Ve skutečnosti 75 % všech aktivních manažerů fondů zaostane za průměrným výkonem celého trhu a u těch 25 %, kteří mají to štěstí a jsou lepší, není nejmenší důvod předpokládat, že se jim to v dalším roce povede znovu,“ tvrdí Matson. Neexistuje téměř žádná významná korelace mezi dobrými či špatnými výkony manažerů fondů v jednotlivých letech. “Je to jako sázení na žokeje, místo na koně,“ říká Matson. Mnohem lepší strategií je vlastnit globální indexové fondy s nízkými náklady (provize) a široce rozloženým rizikem.

(Zdroje: Breakout, Yahoofinance)


Váš názor
 •  
  26.5.2012 1:22

  Společnost BH nevyplácí dividendu. viz "....i u stálic s jistou dividendou jako třeba Berkshire Hathaway".
  WEB
  •  
   28.5.2012 11:20

   Chyba byla opravena, díky za připomínku.
   VT
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data