Aktualizováno Před dvěma týdny Marc Faber na CNBC uváděl, že Řecko by mělo ihned odejít z eurozóny. K tomu by měl přijít jeho „default na všechny závazky k zahraničním investorům“. V pátek ale upřesnil, že spíš než odchod některých zemí z měnové unie je pravděpodobnější ta varianta, že „Německo se stane flexibilnější“. To by znamenalo vydání eurodluhopisů a následně „pokles kvality eura“. Tento scénář je podle investora již nyní patrný na chování trhů, protože „euro je velmi slabé“. Jeho současná přeprodanost ale znamená, že má prostor pro určitý krátkodobý růst. Podobnou situaci vidíme u světových akcií.
Faber se domnívá, že Evropa má mnoho problémů, stejně je tomu ale v USA, a evropský případ vůbec není ojedinělý. „Kdykoliv se zajímáme o jednu jedinou věc, něco důležitějšího se děje někde jinde. Výrazné je např. zpomalení v Indii a Číně,“ míní investor. Situace v Evropě by se podle něho posunula „na vyšší úroveň nebezpečnosti“ v případě, že by Řecko či jiná země přistoupily k defaultu. Podle jeho názoru je ale lepší realizovat ztráty nyní, protože jejich odkládání zvyšuje pravděpodobnost „gigantického systematického kolapsu“. Trhům by se v případě defaultu dokonce ulevilo, protože by došlo k vyjasnění situace. Trpěly by však bankovní tituly a pojišťovny. Trhy v Evropě jsou přitom momentálně velmi přeprodané.
Faber se však nedomnívá, že by výše uvedené přineslo na globálních akciových trzích boom. „Ekonomicky senzitivní“ akcie totiž ukazují, že globální ekonomika pravděpodobně oslabí a přichází „deflace cen aktiv“. Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku by dokonce mohla nastat globální recese. Pravděpodobnost tohoto vývoje Faber ohodnotil jako „vzdálenou možnost se 100% pravděpodobností“.
Faber na základě svých úvah o dalším vývoji radí investorům držet hotovost a americké dolary, v portfoliu musí mít i zlato. To je ale nyní pod tlakem a může nadále oslabovat. Akcie se mohou dostat do krátkodobější rally, která jde proti celkovému trendu, investor ale pochybuje, že se trhy dostanou na nová maxima.
(Zdroj: CNBC)