Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obnova Iráku mění rovnováhu sil v OPEC. Růst těžby by mohl rozvrátit systém kvót

Obnova Iráku mění rovnováhu sil v OPEC. Růst těžby by mohl rozvrátit systém kvót

18.06.2012 12:46
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Rychle rostoucí těžba ropy v Iráku míchá kartami v kartelu OPEC a mohla by ohrozit schopnost organizace ovlivňovat světové ceny černého zlata. Irák zatím podporuje snahu sousedního Íránu stanovit nižší produkční strop, a udržovat tak ceny vysoko. Ambiciózní plány Bagdádu pro jeho ropný sektor by ale v delším období mohly těžbu vyhnat do úrovně, jež by nevyhnutelně vedla ke zlevňování klíčové komodity.

Osm let po americké invazi se iráckému ropnému průmyslu podařilo setřást nejen dědictví občanské války, ale i předchozí čtvrtstoletí vlády Saddáma Husajna plné krvavých konfliktů se sousedy. Těžba ropy v dubnu vzrostla meziměsíčně o úctyhodných 7,7 % na 3,03 mil. barelů za den, čímž Irák překonal úroveň z roku 1979, kdy se Saddám chopil moci. Země v produkci také poprvé od roku 1988 předstihla sousední Írán, který má s odbytem své suroviny potíže kvůli ropnému embargu EU a Spojených států.

S pomocí mezinárodních koncernů ze Spojených států, Velké Británie, Číny a Ruska, které opravují staré vrty a rozvíjejí nová ložiska, se země ke konci roku stane druhým největším producentem OPEC, čímž před ní zůstane pouze Saúdská Arábie. A do budoucna plánuje produkci dále navyšovat. Letošní příjmy ze sektoru, plně kontrolovaného státem a místními poloautonomními úřady, jsou odhadovány na 100 mld. USD.

Sílící postavení Iráku v rámci OPEC a z něj vyplývající posun v rovnováze sil by podle analytiků mohly vést ke změně komplikovaného systému kvót, který by se musel přizpůsobit novým iráckým kapacitám. Podle Fadela Gheita, jednatele konzultantské společnosti Oppenheimer & Co., by se irácká těžba mohla do pěti let zdvojnásobit na 6 mil. barelů denně. „Žádná jiná země nemá schopnosti ani potenciál k podobnému výkonu,“ tvrdí Gheit.

Na utváření ceny ropy se podílí řada faktorů, hlavní role připadá samozřejmě poptávce a nabídce. OPEC se už několik desítek let pokouší cenu usměrňovat omezováním, nebo rozšiřováním produkce. Dodatečné vytěžené objemy z Iráku, pokud je nevykompenzuje pokles těžby v jiných členských státech kartelu, by mohly ceny stlačit níže.

Zákulisí rozhodování v kartelu je komplikovanou záležitostí, do které krom čísel o těžbě promlouvají i náboženské (sunnité vs. šíité) a etnické (Arabové vs. Peršané) dělicí linie. Během čtvrtečního zasedání ve Vídni, na němž OPEC rozhodl ponechat těžební strop pro druhou polovinu roku beze změny na 30 mil. barelů denně, se Irák přiklonil ke svému politickému spojenci Íránu a společně s Alžírskem a Venezuelou vystoupili proti Saúdské Arábii, která podle jejich názoru těží příliš velké objemy. OPEC nyní těží asi 31,6 milionů barelů denně, téměř dva miliony nad celkovým limitem, na němž se ministři dohodli v prosinci.

Hlavně Írán, na něhož doléhají hospodářské sankce Západu, po ostatních členech kartelu požaduje omezení produkce a vyhnání cen co možná nejvýš. Ty v posledních měsících klesly o 30 USD za barel. Severomořský Brent poprvé od loňského října klesl pod hranici 100 dolarů, oproti březnovému maximu nad 128 dolary. Barel amerického lehkého mixu WTI je k mání za 85 USD. Ropu srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky a právě vysoká nabídka na trhu.

Nově získané sebevědomí Irák projevuje i prosazováním svého kandidáta na post generálního tajemníka kartelu OPEC. Sedmašedesátiletý Thamer al-Ghadhban vedl irácké ropné ministerstvo během americké okupace a je považován za kvalifikovaného odborníka. Politické faktory ale zatím nahrávají protikandidátovi z Ekvádoru.

V exportu ropy překonal Irák svého sankcemi stiženého souseda už v prvním kvartále letošního roku. Zatímco Irák dodal v 1Q12 na světové trhy zhruba 2,145 mil. barelů denně, íránské vývozy se ve stejném období mezikvartálně propadly o 400 tisíc barelů na 2,1 mil. barelů denně. V dubnu irácký ropný export dosáhl 2,5 mil. barelů denně, přičemž íránský dále klesl na 1,8 mil. barelů.

Irák měl naposledy tak velký vliv v 80. letech za Saddáma Husajna, kdy vedl osm let trvající krvavou válku s Íránem a kdy se mezi Teheránem a Bagdádem vedly nepřetržité bitvy také o těžební kvóty. Dnes panuje jiná situace. Teokratická šíitská vláda v Íránu je jedním z hlavních spojenců iráckého premiéra Nourího al-Malíkího, jenž vede sice sekulární, avšak šíity ovládanou koalici. Prozatím jsou vysoké ceny v nejvlastnějším iráckém zájmu, jelikož 95 % státního rozpočtu pokrývají příjmy z ropy. Do budoucna se ale se zdrženlivostí Bagdádu při zvyšování kvót počítat nedá.

(Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  
16:51Akcie Colt CZ Group na maximech. Podívali jsme se do závodu v Uherském Brodě
15:58Philip Morris ČR investuje miliardu korun do rozšíření výroby v Kutné Hoře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data