Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský průmysl směřuje k osmému měsíci poklesu v řadě a sráží cenu ropy pod 80 dolarů. Lepší vyhlídky nenabízí ani Evropa

Čínský průmysl směřuje k osmému měsíci poklesu v řadě a sráží cenu ropy pod 80 dolarů. Lepší vyhlídky nenabízí ani Evropa

21.06.2012 10:37

Průmysl v Číně má v červnu nakročeno k osmému měsíci poklesu v řadě s tím, jak vývozní objednávky a ceny klesají na nejslabší úrovně od začátku roku 2009. Index nákupních manažerů (HSBC Purchasing Managers Index), který je první indikací vývoje průmyslové aktivity za daný měsíc, se v červnu snížil na 48,1 bodu z květnových 48,4 bodu a propadl tak na 7měsíční minimum.

Čínský PMI je zároveň osmý měsíc v řadě pod úrovní 50 bodů, která odděluje ekonomickou expanzi od poklesu. Nejnižší úrovně dosáhl PMI v krizi v listopadu 2008 na úrovni 40,9 bodu, kdy došlo ke zpomalení meziročního růstu průmyslové výroby na 5,4 procenta, proti růstu o 9,6 procenta v letošním květnu.

Průmysl stahují dolů ceny vstupů i výstupů, které jsou nejníže za déle než dva roky. Subindex nových objednávek v červnu klesl, především v segmentu exportních objednávek, kde se snížil na 45,9 bodu, nejníže od března 2009. „Vnější tlaky zůstávají silné a vývozy budou pravděpodobně pokračovat v dalších měsících ve zpomalování,“ uvedli ekonomové HSBC. Relativně mírný pokles celkových nových objednávek proti vývozním zakázkám podle nich značí ne tak nepříznivou situaci v domácí ekonomice ve srovnání s exportním průmyslem.

Čínští vrchní představitelé přitom ve svých komentářích vyjadřují důvěru v opětovnou akceleraci růstu čínské ekonomiky. Prezident Chu Ťin-tchao tento měsíc řekl, že země zavádí opatření cílící na posílení domácí poptávky. „Uvolňování politiky Pekingu není zatím dostatečné a ke stabilizaci růstu bude pravděpodobně třeba učinit více,“ uvedli ekonomové HSBC.

Data o průmyslové aktivitě v Číně byla primárním viníkem dnešního poklesu tamních akciových indexů, zesílené obavy z pokračujícího ochlazování čínské ekonomiky a tudíž poklesu globální poptávky po komoditách stáhly navíc dolů cenu ropy. Cena kontraktu na dodání barelu americké lehké ropy WTI klesá pod 80 dolarů (viz graf), poprvé od října loňského roku, až na 79,92 USD. Zpomalování ekonomik v Číně, Spojených státech i Evropě způsobilo růst zásob této komodity na nejvyšší úrovně za téměř posledních 22 let. „Zásoby rostou a poptávka klesá, což neukazuje zrovna na býčí trh, komentuje fakta analytik Citi Tim Evans. 

Vývoj ceny ropy WTI za rok
ropa 80
 
Průmyslová výroba v Číně v květnu meziročně vzrostla o 9,6 procenta a zaostala za odhady analytiků, podle nichž data potvrzují, že druhou největší ekonomiku letos patrně čeká nejvýraznější útlum za řadu let. Čínské úřady navíc oznámily citelné zpomalení inflace. To svědčí o slabší poptávce a prostoru pro její podporu, na druhé straně o tom, že z jejího "utržení" nemusí mít čínská centrální banka obavy. People‘s Bank of China v červnu překvapila trhy oznámením o snížení základních úrokových sazeb. Zápůjční i depozitní sazbu snížila o 25 bazických bodů, což učinila poprvé od začátku globální finanční krize před více než čtyřmi lety.

Pokles v červnu naznačují také data z německého průmyslu. Předběžný odhad indexu nákupních manažerů ve výrobě klesl na 44,7 bodu z 45,2 bodu v květnu. PMI ve službách pak předběžně klesl na 50,3 b. z 51,8 b., zatímco trh čekal u obou čísel stagnaci na květnové úrovni. Kompozitní PMI pak spadl na 48,5 b. z 49,3 b. V případě francouzského průmyslu pak došlo k mírnému růstu, když index PMI ve výrobě vystoupal na 45,3 b. z 44,7 b. (trh čekal pokles na 44,5 bodu), zatímco ve službách se předběžně dostal v červnu na 47,3 b., když trh čekal stagnaci na květnových 45,1 bodu.

Indexy nákupních manažerů za celou eurozónu za červen naznačily pokles pátý měsíc v řadě, což vzbuzuje obavy, že evropská ekonomika by v současném čtvrtletí nemusela dosáhnout žádného růstu. Kompozitní index v 17členném regionu zůstal stabilní na květnové úrovni 46 bodů, zatímco ekonomové v průzkumu Bloomberg odhadovali pokles na 45,5 bodu. PMI v průmyslu klesá na 44,8 b. z 45,1 b. (odhad 44,9 b.) a ve službách mírně roste na 46,8 b. z 46,7 b. (odhad 46,4 b.).  

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2025
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data