Polostátní společnost si objednala jazykové kurzy za 100 milionů. Od koho? Tajné. Stejně jako to, kdo jejím zaměstnancům dodá poukázky do kin a posiloven za 300 milionů. Rozhodnutí soudu o přístupu k informacím firma nadále ignoruje.
, energetická firma s výsadním postavením na českém trhu, utrácí miliardy v uzavřených soutěžích, do nichž nepouští všechny zájemce. A nechce, aby se vědělo, kdo zakázky v těchto tendrech získává.
Informace většinou ani nezadává do veřejného registru zakázek. Podle propočtů HN, které zkoumaly 60 největších uzavřených zakázek, dal neznámým firmám celkem 6,6 miliardy. Navíc data o svých tendrech tají i přes nařízení soudů. Podle mluvčího Jana Beneše ale postupuje "transparentně a v souladu se zákonem".
Společnost, v níž má stát dvoutřetinový podíl, jen za posledních sedm let vypsala 104 soutěží, do kterých se nemohl přihlásit každý. Společnost buď rovnou oslovila jednoho konkrétního dodavatele, nebo předem rozhodla, které firmy obešle s nabídkou účasti v soutěži.
V žebříčku největších takových soutěží s přehledem vede ta na pojištění elektráren z roku 2009. Místo aby vybíral z různých nabídek, zakázku za miliardu rovnou svěřil oslovenému uchazeči. Navlas stejný model použil také u tendru na IT služby za 700 milionů.
tímto nejméně průhledným způsobem, který se má podle zakázkového zákona využívat jen v krajních případech, nevybíral jen strategické dodavatele – třeba na opravy v jaderných elektrárnách, které jsou už ze své povahy velmi citlivé.
Nacházel takto i dodavatele běžných věcí. Například reklamních předmětů za 125 milionů, šedesátimilionové propagace při karlovarském filmovém festivalu nebo školení pro zaměstnance v ceně desítek milionů.
Tyto údaje ležely dlouho nepovšimnuté v oficiálním elektronickém registru veřejných zakázek, značně nepřehledném. Před týdnem ale vznikl nový, neziskový web Všechnyzakázky.cz, na kterém jde výsledky zakázek snadno vyhledávat. Ovšem bez jmen dodavatelů, která tají.
Prohráli soudy… a stále nic
nejdřív nechtěl na dotaz HN zveřejnit nic o svých dodavatelích, později obrátil alespoň u dvou: pojištění za miliardu svěřil České pojišťovně, IT služby sdružení firem Autocont a Impromat.
Proč je dobré se o dodavatele zajímat, je přitom jasné od loňského podzimu. Od švýcarských vyšetřovatelů přišla do Prahy depeše, že šéf Martin Roman mohl skrytě vlastnit Škodu Plzeň – společnost, jíž dával miliardové zakázky.
Zakázky, v nichž tají, kdo je získal
Stále ale platí, že na zakázkovém webu není o miliardových dodavatelích ani zmínka, okénka ve formulářích jsou prázdná. "Zákon nám nepřikazuje, abychom to zveřejňovali," řekla členka představenstva Michaela Chaloupková.
S energetickým gigantem navíc zatím nepohnuly ani soudy. Přestože Nejvyšší správní soud už dvakrát rozhodl, že i pro firmu platí zákon o svobodném přístupu k informacím. Ovšem mluvčí na to jen vzkazuje, že firma má dál "jiný právní názor".
"Argumentují pořád stejně, že tu povinnost nemají," shrnuje Martin Fadrný z Ekologického právního servisu, který vede jednu ze pří. A vyčkávací taktiku zvolilo i ministerstvo financí. Jeho náměstek Zdeněk Zajíček (ODS), zodpovědný za , jen říká, že úřad počká, jak rozhodne Ústavní soud.

Související články na IHNED.cz
Češi mají desítky milionů povolenek navíc. může díky EU vydělat miliardy
Dozorčí radu čeká rošáda, potvrdil Nečas. Ale Roman zůstane