Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úsvit kreativních ETF...

Úsvit kreativních ETF...

5.7.2012 16:13, aktualizováno: 5.7. 16:13
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Aktualizováno

Události posledních dvou let posílily snahy investorů hledat na finančních trzích aktiva resp. produkty, nabízející kombinaci relativně zajímavého výnosu, společně s dostatečnou diverzifikací. Vstříc jim v tomto ohledu vyšli někteří emitenti indexových akcií (ETF), kteří pro ně vytvořili postupně se rozšiřující paletu tzv. „multi-asset ETF“ nebo také „allocation ETF“. O co se jedná?

Cílem těchto instrumentů je prostřednictvím jediného produktu zacílit na splnění hned třech investičních motivů najednou. V první řadě jde o dosažení nadprůměrného výnosu v porovnání se širším trhem (v současnosti v průměru na hladině +5%). Druhým motivem je dlouhodobý růst investovaného kapitálu a třetím pak jeho faktické uchování, prostřednictvím řízené diverzifikace do různých tříd aktiv. Finanční prostředky těchto ETF jsou investovány primárně do dividendových akcií denominovaných v dolarech, stejně tak jako v cizích měnách.  Druhou největší položkou jsou obvykle podíly v nemovitostních fondech (REITs), následované vysoce-výnosnými dluhopisy a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Správa takového portfolia pak může nabývat buďto pasivní formy (kdy manažer sleduje předem vybraný, rizikově-vážený index), nebo probíhá jako správa tzv. aktivní. Úplně původně byly tyto produkty dostupné pouze jako unikátní koncept pro klienty privátních bank, s přechodem tohoto modelu do segmentu indexových akcií se však zpřístupnily komukoliv, kdo má účet u obchodníka s cennými papíry. Nespornou výhodou široké diverzifikace takovéhoto ETF je zmírnění vlivu úrokového rizika, spojeného s investicí do dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti, společně s nižší volatilitou akciové složky a omezeným kreditním rizikem segmentu „high-yield“ dluhopisů. I když je historie této skupiny produktů prozatím relativně krátká, daří se jim z pohledu výnosu překonávat srovnatelné instrumenty z oblasti výnosově-orientovaných otevřených podílových fondů.  Ideálním zájemcem o tento typ produktu je investor, který již nyní ve svém portfoliu preferuje dividendové tituly a bezpečnější typy dluhových investic.

Dva nejstarší ETF tohoto typu jsou Guggenheim Multi-Asset Income (Bloomberg kód: CVY) a Guggenheim International Multi-Asset Income (Bloomberg kód: HGI). Prvně jmenovaný ETF v tomto okamžiku vynáší přibližně +5,4% a jeho portfolio je rozděleno mezi americké akcie (50% portfolia) a mix amerických depozitních certifikátů (ADRs), REITs, uzavřených podílových fondů a preferenčních akcií (zbývajících 50% aktiv). Z pohledu správy se jedná o pasivně řízený fond,  benchmarkem je Zacks Multi-Asset Income Index. Jeho volatilita je v porovnání s indexem Standard & Poor´s 500 o něco vyšší, výnosy jsou však na pětiletém horizontu příznivější.

Druhý jmenovaný fond sleduje podobnou strategii, jeho portfolio je však mnohem více orientováno do zahraničí a obsahuje vyšší alokaci do akcií rozvíjejících se trhů. Jeho výnos se v tomto okamžiku pohybuje na hladině +5,7%, bez odečtení srážkové daně z aktiv držených mimo území Spojených států.

První z novinek je pak SPDR SSgA Income Allocation (Bloomberg kód: INKM). V současné nabídce jde o jediný fond, který je aktivně spravovaný. Jeho manažerem je SSgA Investment Solutions Group, která podobnou strategii používá také pro své institucionální klienty. Investiční manažer pracuje s kombinací kvantitativní a fundamentální analýzy, primárně se však soustředí na celkový výnos a teprve poté na výnos úrokový. Z pohledu struktury portfolia se jedná o fond fondů, kde fondem myslíme ETF a nikoliv klasické podílové fondy. Současný hrubý výnos je na hladině +4,5%, nákladovost fondu je přibližně 0,7% p.a. Průměrná expozice na jednotlivé třídy aktiv vypadá přibližně takto: akcie (35%), dluhopisy s investičním ratingem (35%), nemovitostní fondy (10%), „high-yield“ dluhopisy (10%) a hybridní instrumenty (10%). Jednoznačnou výhodou je možnost manažera aktivně a zejména rychle reagovat na případnou tržní volatilitu a promptně převážit resp. podvážit jednotlivé třídy aktiv, až o 1-20% průměrné alokace.

Druhou novinkou je potom fond iShares Morningstar Multi-Asset Income (Bloomberg kód: IYLD). Jeho zaměření a struktura portfolia cílí na konzervativní klienty, dluhopisová složka představuje téměř 60% všech aktiv. Podkladovým indexem je Morningstar Multi-Asset High Income Index, který má na šestiletém horizontu standardní odchylku výnosů cca 6,4%. Největší částí portfolia jsou ETF zaměřené na segment „high-yield“ dluhopisů (20%), následované preferenčními akciemi (15%), dluhopisy rozvíjejících se trhů denominovanými v USD (15%) a americkými státními dluhopisy Treasuries s dlouhou dobou splatnosti (15%). Očekávaný výnos je na 5%, stejně jako v předchozím případě je roční náklad fondu na hladině 0,6-0,7% p.a.  

Všechny výše uvedené instrumenty je možno zcela bez problémů koupit na New York Stock Exchange v obvyklých obchodních hodinách, tj. 15:30-22:00 SEČ.

I když nelze paušalizovat a rozhodně bych uvedené instrumenty nedoporučoval každému, mohou z pohledu diverzifikace podle mého názoru představovat docela zajímavý (byť relativně minoritní) doplněk investičního portfolia.

Připraveno za využití dat, poskytnutých společností Morningstar

Publikováno v červencovém vydání české edice magazínu Forbes


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba