Aktualizováno Ačkoli oživování americké ekonomiky pokračuje, jeho tempo ve druhém čtvrtletí zpomalilo a pomalé tempo snižování nezaměstnanosti je „frustrující“, řekl před Kongresem guvernér americké centrální banky Ben Bernanke v bedlivě sledovaném projevu o měnové politice. Očekávání možného náznaku dalšího kola kvantitativního uvolňování, které by pomohlo slabě rostoucí ekonomice USA, drželo evropské trhy od rána v mírném zisku, na který navázala také Wall Street. Bernanke však žádné konkrétní opatření neoznámil a pouze zopakoval, že Fed je připraven v případě potřeby jednat. Nekonkrétnost jeho výroků poslala do ztrát Wall Street a do červených čísel obrátily i evropské akciové trhy. Zklamání se projevilo také na trhu komodit, kde ztrácejí drahé kovy a celé dnešní zisky umazala i ropa WTI. Dolar po Bernankeho projevu posiluje zpět pod 1,22 až na 1,2187 USD/EUR (viz graf), ke koruně na 20,74 CZK/USD.
Bernanke označil současná data z makroekonomiky za „všeobecné zklamání“ a podotkl, že sazby tak pravděpodobně zůstanou na minimu alespoň do konce roku 2014. Ekonomika USA pokračuje v oživování, aktivita však v první polovině roku slábla. Ekonomická aktivita ve druhém čtvrtletí navíc zřejmě dále zpomalila vůči prvnímu kvartálu, a to zhruba na 2 %, odhadl předseda Fedu. Mírné známky zlepšení podle svých slov pozoruje na realitním trhu.
„Fed je připraven k dalším krokům adekvátním k nastolení silnějšího růstu,“ uvedl Bernanke před bankovním výborem amerického Senátu. Růst podle něj zpomaluje ochlazování firemních investic v důsledku eskalace evropské dluhové krize a vyhlídek utahování rozpočtu ve Spojených státech. Domácnosti tak nadále váhají se spotřebou a nezaměstnanost zůstává vysoko. Nepříznivým faktorem je také situace v Evropě, kdy finanční trhy i ekonomika „zůstávají pod silným tlakem“, což se ve formě vedlejších efektů projevuje ve zbytku světa včetně Spojených států. „Možnost, že se situace v Evropě dále zhorší, zůstává významným rizikem výhledu,“ dodal.
Šéf Fedu zároveň vyzval politiky k potřebě lépe reagovat na současnou ekonomickou situaci. „Rozhodnutí fiskální politiky by měla brát v úvahu křehkost oživování. Nejúčinnější cestou pro Kongres, jak ekonomiku podpořit, je pracovat na vyřešení fiskálních výzev způsobem, který vezme v potaz jak potřebu dlouhodobé udržitelnosti, tak slabý hospodářský růst,“ řekl Bernanke. Za hrozbu považuje i takzvaný "fiskální sráz", tedy situaci, kdy se politici neshodnou na zvýšení limitu pro zadlužení a kdy se spustí automatické rozpočtové škrty. Tuto situaci mohou politici zvrátit, pokud se na zvýšení stropu pro zadlužení dohodnou do konce roku.
V posledním roce Fed ekonomiku podporuje takzvanou operací Twist, v jejímž rámci prodává dluhopisy s kratší splatností a z výnosů nakupuje dluhopisy se splatností šest až 30 let. Operaci, jejímž cílem je snížit dlouhodobé úrokové sazby, Fed v červnu prodloužil do konce letošního roku. Záznam z červnového jednání měnového výboru Fedu ukázal na názorovou rozpolcenost ohledně dalšího kvantitativního uvolňování. Zatímco většina členů FOMC krok v podobě QE3 odmítá, někteří se domnívají, že v případě zpomalení růstu, zesílení rizik nebo dlouhodobého poklesu inflace pod 2procentní cíl Fedu bude potřeba zakročit.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)