Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opencard: Policie chce kvůli nevýhodným smlouvám obžalovat pět úředníků

Opencard: Policie chce kvůli nevýhodným smlouvám obžalovat pět úředníků

09.08.2012 10:48
Autor: IHNED.cz

Protikorupční detektivové předali státnímu zastupitelství na více než pěti tisících stran důkazy v kauze pražské karty Opencard. Podle kriminalistů uzavřeli pro hlavní město nevýhodné smlouvy a způsobili škodu za 70 milionů korun.

Detektivové protikorupční policie se domnívají, že mají dostatek důkazů proti bývalému šéfovi odboru informatiky pražského magistrátu Ivanu Seyčkovi a dalším čtyřem úředníkům, které už dříve obvinili kvůli nevýhodným smlouvám při zajišťování projektu Opencard.

Ve středu se proto policisté obrátili na státní zastupitelství a navrhli sepsat obžalobu. Pokud jim žalobce vyhoví, půjde případ k soudu.

"Protikorupční policie předala Městskému státnímu zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby pěti osob, které navrhuje obžalovat ze spáchání trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku," uvedla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.
 
Kriminalisté podle ní během ročního vyšetřování shromáždili spisový materiál v rozsahu více než pět tisíc stran.

Detektivové úředníky podezírají z toho, že v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která však nesplnila podmínky zadávací dokumentace.

"Porušili zákonné podmínky pro řádný průběh veřejných zakázek a uzavřeli smlouvy nevýhodné pro Magistrát hlavního města Prahy," uvedla Kopecká s tím, že magistrátu způsobili škodu za zhruba 70 milionů korun.

Kromě bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu s Haguess podepsal, policisté údajně podezírají také vedoucího celého projektu Jiřího Chytila, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala.

Policejní šéf: Stíhání mělo jít výš

Pro policisty ovšem kauza nekončí, v minulosti obvinili ještě další lidi. "Stíháme víc než deset osob," řekl minulý týden v rozhovoru pro HN šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Policejní ředitel přitom řekl, že jde jen o "řadové úředníky" a kdyby někdo vyšetřování kauzy na začátku nebrzdil, mohli jeho lidé stíhat i někdejší vysoce postavené úředníky z doby, kdy magistrát řídil Pavel Bém.

"Vyšetřování bylo zdržováno patnáct dní a mezitím na magistrátu skartovali důležité materiály. Z toho co vím, mělo stíhání mířit výš," uvedl Martinec.

Žalobkyně: Nikdo nic nebrzdil

Proti jeho slovům se ohradila dozorující státní zástupkyně Dagmar Máchová. Jakékoliv průtahy na začátku případu odmítla. 

"Pokud ředitel ÚOKFK disponoval či disponuje poznatky, které dle jeho názoru vyjádřeném v rozhovoru mohly nebo mohou vést k zahájení trestního stíhání i dalších osob, než těch, které jsou v současné době trestně stíhány z řad odpovědných pracovníků Magistrátu hl. m. Prahy, je s podivem, že takové poznatky dosud nesdělil zpracovatelům případů nebo přímo dozorové státní zástupkyni," uvedla Máchová v tiskovém prohlášení.

Bývalý vyšetřovatel: Věděli o nás dopředu

Martincova slova však později v rozhovoru pro HN potvrdil bývalý vyšetřovatel kauzy Opencard Zdeněk Ondráček. Podle něj zmizely z počítačů e-maily o Opencard a když po průtazích konečně detektivové dostali povolení k prohlídce kanceláří magistrátu, vše nasvědčovalo tomu, že některé klíčové materiály jsou pryč. 

"Úředníci o naší návštěvě věděli dopředu," řekl Ondráček.


iHNed

Související články na IHNED.cz

Šéf protikorupční policie: Za Bémova vedení někdo zničil klíčové materiály v kauze Opencard

Žalobkyně vystoupila proti policejnímu řediteli. Kauzu Opencard jsme nebrzdili, tvrdí

Z počítačů na pražském magistrátě zmizely e-maily, říká bývalý vyšetřovatel kauzy Opencard


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y