Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Eurozóna a USA padají do japonské pasti, Evropu navíc tíží nedostatečná konkurenceschopnost

Natixis: Eurozóna a USA padají do japonské pasti, Evropu navíc tíží nedostatečná konkurenceschopnost

10.9.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Poté, co v Japonsku na počátku 90. let praskla bublina na trhu akcií a nemovitostí, japonská ekonomika spadla do pasti. Tu můžeme popsat jako dlouhodobé snižování dluhu soukromého sektoru, posun v rozdělení příjmů směrem od zaměstnanců k firmám a růst jejich ziskovosti, který však nebyl doprovázen zvýšením investic. K tomu se přidala chronická slabost poptávky domácností a fiskální deficity. Existují důvody pro to, abychom se domnívali, že se Spojené státy a eurozóna s Velkou Británií této „japonské pasti“ vyhnou?

Porovnejme situaci v tehdejším Japonsku a současný vývoj ve zmíněných ekonomikách: Oddlužování soukromého sektoru probíhá ve Spojených státech a v Evropě. Pokračuje i přesto, že monetární politika je expanzivní. Schopnost využívat inovace není v Evropě a v USA vyšší než v Japonsku. A v USA i v Evropě je také patrný posun v rozdělení příjmů, který zvyšuje ziskovost firem ovšem bez toho, aby rostly investice. Je proto těžké si představit, že se tyto dvě země japonské pasti vyhnou.

Japonsko navíc těží z velmi nízkých sazeb – pokud by dlouhodobé sazby nebyly na nízkých úrovních, jeho situace by byla mnohem horší. Současný stav představuje výsledek velkých domácích úspor, které jsou odraženy v přebytku běžného účtu. Podobná je situace v Německu, ale ne ve Spojených státech, Velké Británii či dalších zemích eurozóny, které mají vnější deficity. Vývoj v Evropě a v USA tak může být ještě horší.

Co se týče konkurenceschopnosti, Evropa je oproti USA v nevýhodě. Ve srovnání s USA a rozvíjejícími se ekonomikami je na tom hůře v oblasti mzdových nákladů a celkové produktivity výrobních faktorů. V porovnání s USA pak zaostává v oblasti energetických nákladů. Vývoj celkové produktivity výrobních faktorů v USA, v eurozóně, zemích střední a východní Evropy a v rozvíjejících se ekonomikách shrnuje následující graf:

001

Zdroj: Natixis


Váš názor
 •  
  10.9.2012 11:40

  Západní ekonomiky jsou tak jako tak odsouzeny k pomalé smrti ! Proč ? Náš růst HDP je ze 70 % založen na spotřebě obyvatel. Tedy spotřeba je to hlavní ! Ovšem průměrná mzda je u nás nyní 21 000 Kč čistého a průměrná penze asi 11 000 Kč čistého, = rozdíl = 10 000 Kč. Přitom penzistů u nás valem přibývá !! , obyvatel celkově nikoli. Penzista odejde do penze v 63 a dožije se 78 let, tedy spotřebovává 15 let v penzi. Ovšem bude spotřebovávat jako pracující ?? Těžko !!! V penzi bude 15 x 1 2 = 180 měsíců než umře /v průměru/. Aby vykryl onen rozdíl 10 000 Kč měsíčně, tak by si musel na penzi naspořit bratru 180 x 10 000 Kč = 1 800 000 Kč !! a jeho manželka taky 1 800 000 Kč !!! Kdo to dokáže ??? Skoro nikdo !!! Tedy hlavní složka HDP = spotřeba, bude v "penzistických zemích Západu" - kolabovat a plazit se kupředu jako hlemýžď !! Je konec vážení !! Zničil nás všechny KONZUM a pohodlí !!!
  loudil
 • ........
  10.9.2012 8:22

  Populisti a demagogové .. táhněte už někam .. nebo alespoň z novinek.cz. Popravdě .. baví vás to ? Vždyť je to trapné už ty žvásty. Všechno víte nejlépe, pořád nadáváte.. opravdu někdy je ta demokracie k ničemu .. každý retardátor může do všeho kecat i když ví kulové.
  Garlande
 • Co článek
  10.9.2012 8:21

  to naprosto jiná cesta k budoucnosti EU.Minulý týden se tu psalo, jak ECB a její plány budou fungovat, v akcionářích se probudila býčí krev a tento týden , hned zkraje budeme posilovat krev medvědí...Jsme jako vinaři, medvědí a býčí krev, víno co prý nestálo za nic, jen bylo levné.Říkal mi to jeden starší vinař
  ZUZKA
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data