Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přepracujte státní energetickou koncepci, připomíná absurdní budovatelské plány, volá Komora obnovitelných zdrojů

Přepracujte státní energetickou koncepci, připomíná absurdní budovatelské plány, volá Komora obnovitelných zdrojů

12.09.2012 12:22
Autor: mediafax

Komora obnovitelných zdrojů energie (OZE) vyzývá vládu k přepracování Státní energetické koncepce (SEK), protože její podoba postavená na využití především jaderné energie a fosilních paliv je absurdní a připomíná budovatelské plány z minulosti. Včera to řekl předseda Komory OZE Martin Bursík.

"Energetické plány ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vedou Českou republiku k socialistickým zítřkům. Představa o nekonečném růstu spotřeby, kterou bude krýt spalování fosilních paliv a štěpení jádra, je absurdní. Vyzýváme vládu k přepracování koncepce a nabízíme spolupráci," uvedl Bursík.

Koncepci by měla ve středu projednat vláda Petra Nečase (ODS) a zastánci obnovitelných zdrojů i ekologičtí aktivisti plánují před jednáním u budovy Úřadu vlády protesty.

Členům komory se nelíbí, že vláda nepracuje s variantními scénáři SEK. To je podle Bursíka značně nestandardní, protože v minulosti se vlády alespoň snažily vypadat, že vybírají z více scénářů. K jediné variantě má přitom řadu námitek.

Komora OZE zpochybňuje především rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných reaktorů, protože nedává za současných tržních cen elektřiny ekonomický smysl. V současné době totiž není podle nich elektřina z jádra tržně konkurenceschopná. Kritizují také absenci analýzy, která by porovnala náklady výstavby nových jaderných reaktorů a investic do energetických úspor a obnovitelných zdrojů.

Podle výkonné ředitelky České průmyslové fotovoltaické asociace CZEPHO Zuzany Musilové však nemá současná vláda ani velký zájem se fakty kolem obnovitelných zdrojů zabývat a nedává jím do budoucna dostatečný význam. Zatímco vyspělé ekonomiky počítají v roce 2040 s podílem přibližně 60 procent energie z obnovitelných zdrojů, české ministerstvo navrhuje strop na úrovni 15 procent. Zástupci obnovitelných zdrojů si stěžovali, že nedostali možnost účastnit se příprav SEK.

Zcela neslýchaný je podle Bursíka také fakt, že SEK obsahuje návrh na zastavení rozvoje obnovitelných zdrojů energie. "Jsme jedinou zemí, kde ministerstvo zastavuje podporu obnovitelných zdrojů energie. Je to i proti evropské směrnici," uvedl Bursík s tím, že tak hrozí i šetření ze strany Evropské komise. Skutečnou motivací snahy o zastavené rozvoje OZE je podle něj konkurenční boj, jelikož ČEZ (745 CZK, 0,13%) nemá zájem pouštět na trh další výrobce.

Zastavení by navíc mělo přijít tři měsíce poté, kdy nabyl účinnosti nový zákon o podporovaných zdrojích. SEK také nebere podle členů komory v úvahu rozvoj technologií obnovitelných zdrojů, který povede k jejich zlevňování. Ti přepokládají, že budou během čtyř až deseti let obnovitelné zdroje plně konkurenceschopné, avšak v té době bude už dávno rozhodnuto o dalších uhelných a jaderných elektrárnách.

Kritiku si vysloužil i plán ústupu od uhlí, jak jej představil ministr průmysl Martin Kuba (ODS), který podle komory přichází pozdě a je nedůsledný. Nelíbí se jim, že ministerstvo průmyslu a obchodu povolilo program obnovy uhelných elektráren ČEZ a považuje centrální zásobováním teplem na bázi uhlí dokonce za "konkurenční výhodu".

Komora obnovitelných zdrojů energie sdružuje profesní asociace zastupující výrobu elektřiny z malých vodních, větrných a solárních elektráren i elektráren geotermálních či na biomasu. Zatupuje tak přibližně 15 tisíc lidí zaměstnaných v tomto odvětví energetiky.


Váš názor
 •  
  12.09.2012 14:47

  Hehehe, ze by se CEZ bal OZE? Vzdyt je v nich sam namoceny. To je legrace... Za 4500,- Kc rocne z mych zdanenych penez.
  mph1
 • Bursík...to mluví samo za sebe...
  12.09.2012 12:45

  Budou-li alterntivní zdroje bez dotací ekonomicky výhodné, prosadí se zajisté samy. Ale ony nebudou - a tak Bursík a spol ( příjemci dotací) křičí a křičí. Nebudou výhodné hlavně z toho důvodu, že alternativní zdroje jsou většinou v čase nepravidelné / nepředpověditelné a elektřinu nelze efektivně akumulovat v těch objemech, o které jde. Zatím fotovoltaika i větrné elektrárny použavjí veřejnou síť jako "akumulátor zdarma" - jejich výroba vede k akutnímu odstavení uhelných elektráren či jaderek natolik, aby se výroba fotovoltaiky či větru do sítě "vešla". To jsou náklady, které ani nevidíme v dotaci na kWH z těchto zdrojů jejich producentům vyplácené, ty jsou ještě navíc. Ale o moc více už jich síť nepojme. 2.
  kkkk
  • Re: Bursík...to mluví samo za sebe...
   13.09.2012 11:23

   Fotovoltaika je naprosto úžasná....dělá nejvíc práce, když jí nikdo nepotřebuje - když je světlo a teplo. Akorát strašná kulišárna a kanál na peníze pro "filuty". S Větrem je to trochu lepší, foká i v noci a v zimě. Ale teorie, že zaduje a vypneme klasiku, to si muže fakt vysnít jen magor. Klasická elektrárna (o atomu nemluvě) najíždí nebo odstavuje cca týden od nuly do 100% a to je sakra dynamika, kterou nikdo nezrychlí ani nezpomalí. Neboli naprosto jasná logická úvaha - klasika pro jistotu dodávek, alternativa jen pro pokrytí špičky, a to určitě nebude 30 a více % průměrný spotřeby. Bursím by měl jít převracet biomasu (s vidlema do chlíva) a ne řešit energetiku, který nerozumí. De jim jen vo dotace, to už tu padlo a je to jasný jak facka. Biopaliva z potravinovejch plodin už taky jasně prokázaly svou životaschopnost - ale spousta grázlů si na tom už namastila kapsy.
   marrtt
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data