Centrální bankéři zdevalvovali na tiskárnu peněz a šéf Fedu Ben Bernanke by místo oznámení dalšího kvatitativního uvolňování měl rezignovat kvůli způsobu, jakým nenávratně křiví americkou ekonomiku. Uvedl to známý investor Marc Faber. Právě Bernanke je podle něho představitelem ultraexpanzívní měnové politiky, která vyvolala finanční krizi a zcela likviduje zdravé základy americké ekonomiky.
„Kdybych způsobil to, co Bernanke, zcela jistě rezignuji. Cesta Fedu posilovat ceny aktiv a vytvářet tak bohatství je absurdní a směšná, takto to fungovat nemůže. Je to krátkodobé vzepětí, po kterém přijde o to prudší pád,“ varuje Faber.
Neomezené QE3, cestou dalších odkupů hypotečního dluhu (oznámení rozsah 40 mld. USD/měsíc může být uvolněn) spolu s pokračováním programu Twist do konce roku má za cíl právě udržování cen aktiv vysoko a toky do pseudoekonomiky, ne do reálné ekonomiky. QE pomáhá bohatým k dalšímu růstu cen jimi držených aktiv, ale nemá vůbec žádný vliv na lidi na ulici, kteří se potýkají se stále vyššími náklady na krytí životních potřeb kvůli růstu cen. Jen malý segment ekonomiky roste, zatímco naprostá většina ekonomiky je zničena skrze QE,“ uvedl Faber.
Šéf Fedu Ben Bernanke včera oznámil obnovení odkupu dlouhodobého hypotečního dluhu do objemu 40 miliard dolarů měsíčně, pokračování programu Twist do konce roku 2012 a udržování sazeb u nuly nejméně do poloviny roku 2015. „Tito tiskači peněz jsou plně zodpovědní za současnou krizi. Pokud to takto bude pokračovat, nebudeme se už bavit o fiskálním útesu, ale o fiskálním Grand Canyonu,“ uvedl metaforicky Faber k dalšímu a dalšímu zadlužování.
Faber na CNBC: Bernanke by měl skončit
S Faberem nesouhlasí část komentátorů, která poukazuje na zlepšování reálné ekonomiky. „Klíčové je zlepšování nezaměstnanosti, což zaručuje budoucí růst, uvádí například Mike Konczal z Roosevelt Institute. „Měnová politika byla v posledních letech příliš utažená. Byli jsme svědky propadu HDP, stagnace či poklesu mezd, nárůstu nezaměstnanosti. Svět kolabuje kvůli kolapsu nemovitostního trhu a masívní nezaměstnanosti,“ míní Konczal.
Faber slova odmítá. „To, že QE pomáhá ekonomice, by takoví komentátoři říkali i v roce 2001, kdy nízké úrokové sazby postupně provokovaly realitní bublinu v USA a nakonec je dovedly k finanční krizi 2008?“ ptá se Faber. „Máme-li krizi celého západního světa, máme ji proto, že vláda pohltila víc jako polovinu ekonomik. Je to rakovina, která bere lidem svobodu,“ uzavírá Faber.
Faber na CNBC: Vládní výdaje jsou rakovina
Stejným směrem jako u Fabera jde názor na QE3 amerického realitního magnáta a miliardáře Donalda Trumpa. Také podle něj další měnová stimulace příliš nepomůže reálné ekonomice. "Dolar ztratí na hodnotě, inflace vystrčí růžky. Skutečná pomoc realitnímu trhu bude mizivá, protože hypoteční sazby jsou už nyní na minimech a banky stejně nepůjčují. Tyto peníze se tedy projeví opět pouze na akciovém trhu," uvedl Trump shodně jako Faber s tím, že peníze Fedu opět pomohou bohatým. Také on potvrdil, že z růstu akciového trhu těží a v posledních dvou letech nakoupil akcie Bank of America, Deere, Caterpillar, Procter & Gamble a Johnson & Johnson. Stejně "specifická" je podle Trumpa situace na realitním trhu, zejména s domy k bydlení. Zatímco běžní lidé se stěží dostanou k novým půjčkám, ti s dostatkem zdrojů mohou výhodně kupovat přímo od bank, které se snaží zbavit pro neschopnost splácet zabavených domů. Trump, jako stoupenec republikánů a prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, také odsoudil prezidenta Obamu a jeho zahraniční politiku, z jejíhož pohledu je podle něj "nejhorším prezidentem v dejinách USA".
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)