Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý pohled na bankovní unii: Ať ECB dostane dohled pouze nad kriticky důležitými bankami, společné garance vkladů otázkou

Německý pohled na bankovní unii: Ať ECB dostane dohled pouze nad kriticky důležitými bankami, společné garance vkladů otázkou

19.09.2012 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Nejhlasitější odpůrce návrhu Evropské komise na hlubší integraci evropských bank směrem k bankovní unii se dnes ozval. Zákonodárci koaliční vlády Německa navrhují, aby Evropská centrální banka (ECB) v rámci nové úpravy dohlížela v Evropské unii pouze na největší banky, které lze považovat za důležité z hlediska fungování celoevropského bankovního systému. Informuje o tom agentura Reuters, která má kopii návrhu. Část členů koalice zároveň odmítá společné garance za vklady.

Týden starý návrh Evropské komise počítá s tím, že společný dohled nad evropskými bankami bude vykonávat ECB. Od ledna příštího roku má zahájit dohled pouze nad bankami, které požádají o pomoc záchranný fond ESM, od července 2013 přibere systémově významné banky, a teprve od ledna 2014 by měl pokrývat všech asi 6000 finančních ústavů eurozóny, včetně družstevních záložen a spořitelen.

Německo, které je dlouhodobě proti vyšší supervizi nad bankovním sektorem ze strany ECB, již minulý týden vyčetlo návrhu Komise, že povinnost ECB monitorovat každou z šesti tisíc bank eurozóny bude pro centrální banku těžko splnitelná. Dnešní návrh německé vládní koalice, jímž by se měla zabývat dolní komora parlamentu, v zásadě odráží dřívější názory Merkelové. Ta už dala víckrát najevo, jak si představuje fungování ECB, až bude banka vybavena většími pravomocemi.

Začátkem tohoto týdne Merkelová řekla, že příprava nového dohledu, který bude ECB mít, se nesmí uspěchat jen proto, aby Evropa splnila termín, který si sama stanovila. Tím je leden 2013. "Při těchto přípravách musí být kvalita před rychlostí," podotýká návrh poslanců, na který se Reuters odvolává.

Neshody kolem podoby a rychlosti zavádění reforem bankovního dohledu se dobře projevily, když se minulý víkend v kyperské metropoli Nikósii sešli ministři financí všech 27 členských zemí Evropské unie. Německo mělo vážné výhrady ke společným garancím za vklady, neboť se obává, že by jeho občané byli zodpovědní za vklady lidí z jiných členských zemí unie. Podobné obavy mají Němci i ke společným dluhopisům eurozóny.

Garance za vklady odmítají zástupci konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), což je strana kancléřky Angely Merkelové, a s nimi i někteří členové Svobodné demokratické strany (FDP), která je s CDU v koalici. Tito politici chtějí, aby garance za vklady zůstala zodpovědností jednotlivých členských zemí.

"Garance za vklady nebudou v celé Evropě společné," píše se v dokumentu. "Garance za vklady je třeba sladit, odpovědnost ale musí zůstat na národní úrovni," píše se dále. Poslanci také zdůraznili, že plán přísnějšího dohledu nad bankami nesmí omezovat nezávislost ECB ani její hlavní cíl. Tím je garance měnové stability v eurozóně. Podle poslanců to znamená, že zodpovědnost musí být jasně oddělená. "Pravomoci za měnovou, fiskální a dozorovou politiku tedy nemohou mít ti stejní lidé," píše se v poslaneckém návrhu.

Kvůli některým návrhům, které mají změnit pravomoci ECB, se dostali do sporu prezidenti ECB Mario Draghi a německé centrální banky Jens Weidmann. Neshodují se v tom, zda má ECB řešit současnou dluhovou krizi tím, že bude nakupovat dluhopisy nejzadluženějších zemí. Tento postup navrhuje ECB, zatímco Weidmannova Bundesbanka je proti. Kvůli riziku růstu inflace návrh ECB Weidmann přirovnal k ďáblově pokušení z Goetheovy hry Faust.

Bývalý hlavní ekonom ECB a jeden z otců eura Otmar Issing dnes vyzval, aby ECB a Bundesbanka spor ukončily. "Člověk může jen doufat, že ten spor skončí," řekl Issing portálu cash.ch. "A mimochodem, já si neumím představit, že by ostatní členové Rady guvernérů (ECB) s tou situací byli spokojeni," dodal.

(Zdroj: EK, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)