Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pettis: Do roku 2015 ceny komodit zkolabují

Pettis: Do roku 2015 ceny komodit zkolabují

20.9.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Můj názor na ceny komodit je již dva roky negativní. Během této doby došlo k jejich oslabení, domnívám se však, že mají před sebou ještě znatelný pokles. Důvodů je několik. Producenti komodit byli v minulých deseti letech překvapeni prudkým růstem poptávky po komoditách. Reagovali se zpožděním a v následujících letech tak bude nabídka stále růst. Tito producenti ale často plně nechápou, jaké důsledky přináší hledání nové rovnováhy v čínské ekonomice. I ti největší býci ovšem dnes přiznávají, že čínský ekonomický růst, který dříve táhl většinu poptávky po komoditách, nyní zpomaluje. Podle mého názoru v následujících letech klesne ještě mnohem více, než tomu bylo doposud.

Posun čínské ekonomiky směrem k udržitelnějšímu růstu bude znamenat pokles intenzity, s jakou jsou využívány komodity. I kdyby se čínský růst nějakým zázrakem udržel na úrovni 10 %, nová rovnováha znamená mnohem menší poptávku po tvrdých komoditách. Nyní jsou navíc vysoko i zásoby těchto komodit v Číně a tato země tak bude v některých případech čistým prodejcem namísto toho, aby komodity stále nakupovala. Uvedená kombinace faktorů (rostoucí nabídka, klesající poptávka a velký objem zásob) vyústí v kolaps cen komodit. Očekávám, že například u mědi dojde v následujících dvou až třech letech minimálně k 50% cenovému propadu.

Na svých cestách po zemích jako je Austrálie, Peru či Brazílie jsem měl mnoho příležitostí k tomu, abych viděl, jak výrobci komodit přehnaně věří udržitelnosti současného ekonomického modelu Číny. Či přesněji řečeno, nepřemýšlí o tom, zda je udržitelný. Prudce tak navyšují produkční kapacity a současné cenové poklesy považují jen za krátkodobý jev. Gerard Minack, hlavní ekonom v Morgan Stanley Australia, k tomu udává konkrétní čísla. Například globální poptávka po oceli rostla v posledních dvaceti letech v průměru o 6 % ročně, většina tohoto růstu ale přišla v posledních deseti letech. Jestliže nepočítáme Čínu, tento růst dosáhl pouze 2 % ročně. Nejdříve vedla její silná poptávka k růstu cen komodit, protože chyběly dostatečné kapacity. Pak byl ale nastartován jejich růst, který trvá dodnes. Podobné je to i u jiných tvrdých komodit.

V Číně můžeme pozorovat tendenci k držení mnohem vyšší úrovně zásob komodit, než by odpovídalo daným podmínkám na trhu. Důvodem jsou nízké náklady financování, snaha zajistit se proti růstu cen komodit, používání zásob k získání úvěrů pro jiné aktivity a obecná víra, že vlastnictví fyzické komodity je výhodné. K současným vysokým zásobám pak musíme přičíst i komodity, které představují součást nedokončené a neprodané výroby. Obojí bude totiž znamenat nižší poptávku v budoucnu.

Ještě před rokem dosahovaly odhady růstu čínské ekonomiky 8 – 10 %, nyní klesly na 5 – 7 %. Historie ale ukazuje, že skutečnost může být ještě horší. Příkladem je Brazílie či Japonsko. U něj na konci 80. let panovalo přesvědčení, že hospodářský zázrak bude trvat i nadále a jen málo odvážných tvrdilo, že růst klesne na 3 % - 4 %. Nikdo nečekal pokles růstu pod 1 %. Podle mého odhadu je téměř nemožné, aby čínská ekonomika dosáhla nové rovnováhy při růstu, který v následujících deseti letech výrazně převýší 3 %. Na počátku období přitom bude jeho tempo vyšší, následně bude klesat. Na důležitosti bude navíc získávat spotřeba domácností a význam investic klesne, což bude pro komodity další negativní faktor.

Uvedené je výtahem z „By 2015 Hard Commodity Prices Will Have Collapsed“, autorem je Michael Pettis.

(Zdroj: Economonitor)


Váš názor
 •  
  20.9.2012 19:37

  Rok 2015 bude hodně hektický.
  Jasnovid
 • můj kořen
  20.9.2012 11:23

  mi řiká, že ten pán nemusí mít pravdu a můj Pennis věří naopak v růst....
  db
 • Zajištění proti inflaci
  20.9.2012 10:38

  V delším horizontu je také nutné brát v úvahu, že zadlužené státy provádějí výraznou proinflační politiku. Komodity na skladu nebo nakoupené na termín budou tím pádem fungovat jako zajištění proti inflaci měny.
  Dan.Brno
 •  
  20.9.2012 8:12

  Nemyslím si že by producenti byli hloupí kvůli tomu že rozjíždějí těžbu, také si nemyslím že by neočekávali pokles cen budoucnu. Spíš je za vyšší těžbou žene současná vysoká cena a fakt že nevydrží dlouho je naopak nutí k tomu aby produkci zvedli co nejrychleji a mohli tak produkci prodat ještě dříve než dojde k tomu na co se odkazuje článek. Jinými slovy snaží se teď vyvařit maximum, což v budoucnu nebude možné. Pokud by ovšem pouze přihlíželi, zásoba peněz kterou dnes k dispozici mají nebude nekonečná a tako firma nepřežije když ostatní berou zisky.
  Dvořák
  •  
   20.9.2012 10:01

   Kdyby se všichni producenti domluvili , snížili těžbu , tak by cena šla asi nahoru a zisky by měli stejné jako teď,ne ? Měli by přemýšlet tržně -- jo jasně kartel.
   duben
  • Postrádá to logiku.
   20.9.2012 9:10

   Z dlouhodobého hlediska je jasné, že komodity budou dražší. Hodně dražší. Můžou, a asi i budou, cenové výkyvy dolů, ale v budoucnu budou komodity určitě vzácnější, těžší dobyvatelné a tím pádem i rozhodně dražší.
   jarom
   • Re: Postrádá to logiku.
    20.9.2012 9:49

    to je jasné, ta Země nám toho už moc nenabídne.I když bych ale neházela všechny komodity do jednoho pytle.Koukám, že analytičtí odborníci rádi straší....a v poslední době hodně s Čínou
    ZUZKA
    •  
     20.9.2012 10:05

     On sice Pettis (který učí v Pekingu) má na Čínu poněkud medvědí náhled, i když zdaleka ne takový jako Chanos. Ale určitě dobře počítá s postupnou změnou struktury čínského HDP, kdy spotřeba domácností (a služby) dál porostou na úkor velkých investic. I když určitě střed a západ Velké země poskytuje k nim ještě dost příležitostí...
     Kalka.
     •  
      20.9.2012 10:14

      Cikáni z Chanova komodity zase posbírají a zavládne prorůstové oživení ekonomiky :-))
      Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů