Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Centrální banky začnou možná již brzy „házet peníze z vrtulníků“

Davies: Centrální banky začnou možná již brzy „házet peníze z vrtulníků“

18.10.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Je jasné, že vlády vyspělých ekonomik nejsou schopny nalézt rovnováhu mezi snahou o stabilizaci zadlužení a podporou růstu. Jednou z radikálních možností, která se nyní probírá, je eliminace části vládního dluhu nakoupeného centrálními bankami (řečeno politickou mluvou jeho „restrukturalizace“). Vláda a centrální banka jsou koneckonců veřejným sektorem a jeho konsolidovaná rozvaha by se tak stejně nezměnila.

Tato možnost byla ale vždy vnímána jako extrémně nebezpečná z hlediska inflace a pokud vím, centrální bankéři o ní nikdy veřejně nemluvili. Nicméně Adair Turner, který dnes stojí v čele britské Financial Services Agency a je údajně kandidátem na příštího guvernéra Bank of England, minulý týden hovořil o neortodoxních možnostech, které mohou být v rámci ekonomické politiky využity. Robert Peston z BBC a Simon Jenkins z The Guardian pak tvrdí, že Turner v soukromí hovoří o tom, že část dluhopisů nakoupených centrální bankou by mohla být zrušena s cílem podpořit ekonomiku. V sobotu se ale od takového postoje distancoval. I tak ale bude toto téma nyní intenzivně probíráno a lze snadno chápat, že pro ministry financí jde o atraktivní možnost.

Proč se jedná o radikální návrh? Nikdo ze soukromého sektoru by při popsaném postupu netratil, ztráty by však realizovala centrální banka. Klíčovou otázkou tak je, zda je to významné a pokud ano, tedy proč. Pokud vláda dosahuje rozpočtových deficitů, zvedá poptávku v ekonomice a zároveň odčerpává úspory soukromému sektoru, čímž zvedá sazby na trhu. Soukromý sektor navíc chápe, že splacení dluhopisů bude v budoucnu vyžadovat zvýšení daňové zátěže a proto omezuje své výdaje. Vydávání vládních dluhopisů tak má na ekonomiku tlumící efekt. Kdyby ovšem vláda financovala deficity tištěním peněz, tento efekt by zmizel, deficity by působily mnohem expanzivněji a inflační tlaky by byly vyšší.

Doposud se tak v rámci QE nedělo. Centrální banka sice nakupovala vládní dluhopisy, ovšem s tím, že později budou zase prodány. Celkový dluh vlády tedy snížen nebyl a tlumící efekt by se později stejně dostavil. Pokud by ale centrální banka nakoupené dluhopisy zrušila, nastal by okamžitý stimulační efekt působící na nominální poptávku. Bank of England přitom drží 25 % vládního dluhu, Fed drží 10 % vládního dluhu. Zmíněný efekt by tak byl velký a pokud by centrální banka navíc spolupracovala s vládou na přímém financování deficitů tištěním peněz, dostali bychom se skutečně do světa „házení peněz z vrtulníku“. Hranice mezi monetární a fiskální politikou by zmizela.

Vyjma válek nebyly vyspělé ekonomiky o takové možnosti ochotny uvažovat. Hrozba inflace byla vždy považována za příliš vážnou. Co se týče mě, je tomu tak i nadále. Jiní se ale více bojí deflace. Možná, že tento džin se již brzy dostane z láhve.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
 • objev století
  22.10.2012 15:46

  Jako mávnutím kouzelné hůlky by bylo možné snížit čistý veřejný dluh Spojených států amerických a následně takto postupovat i v případě Velké Británie, Německa, Itálie nebo Japonska. Vyplývá to ze studie, pod kterou jsou podepsaní dva ekonomové Mezinárodního měnového fondu: Čech Jaromír Beneš a Němec Michael Kumhof.
  Jesse
 • Zajímavý názor
  22.10.2012 14:05

  doporučuji a ať si každý udělá závěr sám... http://3w.zvedavec.org/komentare/2012/10/5164-qe-4-kradez-nekonecnou-inflaci-socialistickym-globalnim-zlocinnym-syndikatem-centralnich-bank.htm
  Fosil
  • Re: Zajímavý názor
   22.10.2012 14:42

   Já jsem si nedávno myslel, že už Zvědavce za takové články zrušili. Nedávno šli po nich benga :-))
   Jesse
 • Lechtání
  18.10.2012 10:05

  slovíčkem kdyby, aby řeč nestála ;-)
  Kalka.
 • házet peníze z vrtulníků
  18.10.2012 9:32

  ano, dřív nebo později na to prostě dojde a dojde tak i na inflaci ... a je s tím třeba počítat a snažit se připravit dokud je čas a ten zatím ještě je. Takže díky za podobné informace, které nám připomínají kudy se věci budou pravděpodobně ubírat.
  Marťanka
  • Re: házet peníze z vrtulníků
   18.10.2012 10:40

   tak uz aby zacli !!! Ale hlavne aby tam zase nestali v prvnich radach bohati ZIDE !!!
   Mis
  • Re: házet peníze z vrtulníků
   18.10.2012 9:41

   mno, já si zajedu nakoupit pro jistotu zásoby - mouku, oleje, sušené maso, rýži, alkohol a tak... těm inflacionátorům už nevěřím ani slovo.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university