(170,3 CZK, -0,87%) má problémy kvůli Transalpinskému ropovodu, který nyní kapacitně nestačí. Firma musí omezit provoz zatím jen v Kralupech, podobná situace ale hrozí i v litvínovské rafinérii.Největší zpracovatel ropy v Česku, holding , má problém s nákupem suroviny prostřednictvím ropovodu IKL. , který je majoritním vlastníkem dvou fungujících českých rafinerií v Litvínově a Kralupech, a částečně i jejich dalším dvěma akcionářům chybí podle informací HN ropa na několik dnů provozu v Kralupech.
Situace bude od čtvrtka řešena odstávkou, původně plánovanou kvůli pravidelné údržbě až na listopad. Nedostatek ropy však může trvat až do konce roku a může tak dojít i na omezení provozu v litvínovské rafinerii. To vše by mělo dopad na hospodaření .
Ten loni prodělal skoro šest miliard korun. Letos se podle předběžných výsledků jeho ekonomická situace zatím zlepšovala.
Kapacita ropovodu nestačí
Holding ovládaný polským koncernem PKN Orlen doplácí na to, že Transalpinský ropovod (TAL), na který se u německého Ingolstadtu napojuje český ropovod IKL, nemá už volnou kapacitu a nemůže od minulých dnů prostřednictvím IKL dodávat ropu nad rámec původně objednaného množství.
totiž potřebuje více ropy, než kolik si jí pro letošek ze Západu objednal. (Ropa se dopravuje tankery, z nichž se přečerpává do ropovodu TAL. Ten vede z italského Terstu přes německý Ingolstadt dále na hranice s Francií).
"Z důvodu omezených kapacit ropovodů IKL a TAL jsou krátkodobě zastaveny dodávky do rafinerií společnosti Česká rafinérská, konkrétně v termínu od 20. října do konce měsíce,“ uvedl mluvčí Mikuláš Duda.
„V případě společnosti (26,51 EUR, -0,26%) až tak zásadní problémy v zásobování ropou nejsou,“ reaguje Petr Šindler, mluvčí Shellu, který je nejmenším z akcionářů České rafinérské.
Oba české ropovody – Družba a IKL – provozuje státem vlastněná společnost MERO. Její ředitel Jaroslav Pantůček potvrzuje problémy s kapacitou partnerského ropovodu TAL.
„Neprodleně byla informována Česká rafinérská, která ve spolupráci s naší společností hledá možnosti, jak vzniklou situaci vyřešit,“ uvedl Pantůček.
TAL umožňuje českému provozovateli ropovodů odebrat určité množství suroviny nad rámec závazných objednávek v případě, že to umožňuje kapacita potrubí z Terstu a o navýšení dodávek nemá zájem některý z akcionářů TAL.
Klesají dodávky z Ruska
České rafinerie využívaly letos tuto možnost více než jindy – původní, zřejmě podhodnocené objednávky překročily o milion tun.
Za celý loňský rok přitekly do Česka z TAL přes IKL tři miliony tun suroviny. Oproti tomu však výrazně klesá nákup ropy z Ruska dopravované ropovodem Družba, takže celkový český odbyt neroste. Teď ale TAL oznámil, že další ropu nad rámec objednávek už posílat nemůže.
Situaci v plné míře nezachrání ani ropovod Družba. Jím teče do Česka sirnatá ruská ropa, určená spíše pro Litvínov. Kralupy ale vyrábějí benzin z takzvané sladké ropy, dopravované přes IKL.
Související články na IHNED.cz
Unipetrol opět zklamal investory. Za pololetí prodělal téměř miliardu korun
Analytik: Unipetrol musí šetřit na všech frontách i zaujmout cenami benzinu
Unipetrol musí dál šetřit. V Litvínově končí s výrobou močoviny a propustí 50 lidí