Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británie do dvou let klesne na úroveň Třetího světa, varují redaktoři Guardianu

Británie do dvou let klesne na úroveň Třetího světa, varují redaktoři Guardianu

30.10.2012 15:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Velká Británie se sice vymanila z recese a vykázala nejrychlejší kvartální přírůstek HDP za posledních pět let, ale ani to ji nespasí od toho, aby do dvou let nesklouzla na úroveň zemí Třetího světa, píší Dan Atkinson a Larry Elliott v knize "Going South: Why Britain Will Have a Third World Economy by 2014".

Autoři, povoláním žurnalisté působící v levicově orientovaném deníku The Guardian, si při popisování britské ekonomiky pomáhají fotbalovou analogií a přirovnávají ji k birminghamskému týmu Aston Villa: „Kdysi to byl skvělý klub, ale už není. Británie přitom v posledních sto letech vedla politiku, jako kdyby měla ekonomiku Manchesteru United či Arsenalu.“

Rok 2014 podle Elliotta a Atkinsona bude nejen oslavou stoletého výročí vypuknutí první světové války, ale také připomínkou ztráty statusu ekonomické a vojenské supervelmoci, který Británie držela celé 19. století. Od té doby se naopak země téměř nerozvíjela a její ekonomika byla spravována s pomocí dočasných záplat. Jedinou nadějí pro ostrovní království je „podívat se pravdě do očí.“ 

 
Příčinou další ztráty britského statusu podle knihy nebude pád HDP na hlavu na úroveň subsaharské Afriky, ale fakt, že „veřejné a komerční služby přestávají fungovat, průměrný občan chudne, místo aby bohatl, ekonomika je na tom špatně a vláda v nejširším smyslu slova dysfunkční.“

Autoři poukazují na to, že britský běžný účet byl naposledy v přebytku v roce 1983. Od té doby si země musí půjčovat od Číny a dalších a prodává majetek cizincům. Ti nyní v Británii drží aktiva, jejichž hodnota o 200 mld. GBP převyšuje hodnotu majetku britských investorů mimo jejich domovskou ekonomiku.

Úpadek britského impéria je vděčným tématem řady historických publikací. Jednou z posledních na našem trhu je práce harvardského profesora Nialla Fergusona „Britské impérium: Cesta k modernímu světu“ z roku 2007.

Od ekonomické krize, která těžce zasáhla finanční sektor v Londýně, se Británie potýká s růstem zadlužení a 13% poklesem reálných příjmů obyvatelstva. Libra i státní dluhopisy si však vedou dobře, jelikož fungují jako bezpečné útočiště před nevyzpytatelným výsledkem dluhových problémů eurozóny.

Podle Alastaira Newtona z banky Nomura kniha „Going South“ zapadá do současné módní vlny publikací o civilizačním úpadku Západu, přičemž vždy lze nalézt dost statistik, které předkládané teze podpoří. „Velká Británie se jeví – a je – velmi odlišná od Velké Británie v 60. a 70. letech minulého století, kdy měla ekonomika také vážné potíže s růstem. Stejně tak se změnila situace ve většině takzvaného Třetího světa,“ tvrdí Newton.

Úvahy o tom, že západní civilizace v sobě nese zárodek vlastní zkázy, se vrací znovu a znovu, hlavně ve chvílích krizí. Jedním z vůbec nejvlivnějších děl s tímto tématem se ve dvacátém století stala kniha německého filosofa Oswalda Spenglera Zánik Západu (v německém originále Untergang des Abendlandes), která vyšla v roce 1918.

Podle Spenglera se Západ po první světové válce vyčerpal a na místo tvořivé a silné kultury, ztělesněné například v díle Goetheho, postavil slabošskou a rovnostářskou společnost prázdnými s hesly svobody a rovnosti. V demokracii je podle Spenglera hlavním motivem honba za penězi, a proto je jako forma vlády snadno zkorumpovatelná. Spojení demokracie s upadajícími západními velmocemi v poválečném Německu silně rezonovalo a zajistilo Spenglerovi širokou popularitu, navzdory ostré kritice jeho myšlenek ze strany akademické obce. Později filosof tvrdil, že proti slabošskému Západu by se Německo mohlo spojit s Ruskem.

(Zdroje: Going South: Why Britain Will Have a Third World Economy by 2014, CNBC, Untergang des Abendlandes)


Čtěte více:

Britská nezaměstnanost klesla na více než roční minimum, pomohla prý olympiáda
17.10.2012 11:38
Situace na trhu práce ve Velké Británii se na konci léta překvapivě vý...
Velká Británie je venku z recese, ve 3Q rostla nejrychleji za pět let. Pokles prodlužuje stavebnictví
25.10.2012 11:10
Ekonomika Velké Británie se ve třetím čtvrtletí podle očekávání vymani...

Váš názor
  • Co bude s námi až Británie klesne na úroveň Třetího světa
    31.10.2012 12:43

    uvedl na semináři ,, ZBOHEM ROZUME,, v Dominikánské republice známý miliardář a budoucí president české republiky pan Procházka : Jo v tu dobu - to už bude všechno na sračku rozkradený. Lidi nejdříve sežerou všechno na co přijdou a potom sežerou svoje domácí zvířata psy a kočky. Potom se sežerou navzájem mezi sebou. Těch pár nejsilnějších co přežijou odchytí číňani do otroctví.
    oradapoisson
    • Po konzumaci fish orada
      31.10.2012 12:56

      s rozumem i s bohem - sbohem !
      AMN
  • pan trejbal a spol......
    30.10.2012 17:56

    musi travit bezesne noci patranim po clancich tohoto charakteru. Jeste pred par dny zde byl clanek o rychle rostouci ekonomii Anglie a ted tohle. Co timto zvastem pan Trejbal asi sleduje? Kazdemu, komu to jen trochu v hlave funguje je nad slunce jasne co je to za zvast. Ale pani "redaktori" asi povazuji za nutne nebo alespon za zabavne krmit lidi s mensi mozkovou kapacitou, kterych na zdejsich strankach nalezame vice nez dostatek, svymi manipulajicimi kecy. Navic panu Trejbalovi neni ani trapne predhodit na verejnost takovou kravinu - neco podobneho cim nas krmili v 48. komuniste svymi vymysly o kulacich, zaskodnicich a mandelince bramborove. Pane Trejbale vy byste prokazal zdejsi ctenarske obci velkou laskavost kdybyste se na vyhledavani podobnych hovadin a jejich propagaci vysral.
    Ruphej
  • Spengler a fašismus
    30.10.2012 17:02

    Citaci Spenglera, který dlouhá léta oslavoval nacizmus a fašismus bych na Patrii zrovna nečekal. Nicméně budiž, téma o tom jestli mít ekonomicky slabou demokracii, nebo ekonomicky silnou diktaturu asi stojí za úvahu, minimálně pro to, aby si část čtenářů uvědomila, že lepší žít v ekomomickém útlumu v míru, než v růstové válečné ekonomice :-)
    Dan.Brno
Aktuální komentáře
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data