Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh s ocelí se utápí v přebytečných kapacitách. Na odpis hlavně Evropa

Trh s ocelí se utápí v přebytečných kapacitách. Na odpis hlavně Evropa

29.11.2012 7:59, aktualizováno: 29.11. 8:59
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Oceláři po celém světě mají velký problém: je jich příliš mnoho a pořád přibývají. Globální produkční možnosti oceláren letos dosáhly 1,8 mld. tun, zatímco zákazníci poptávají jen 1,5 mld. tun. Místo potřebné konsolidace a zefektivňování výroby ale sektor čelí dalšímu nárůstu kapacity.

Podle konzultantských odhadů by do čtyř let mělo být postaveno 100 nových oceláren s kapacitou 350 mil. tun. Rozšiřovat produkci hodlají společnosti ve Vietnamu, Argentině, Ekvádoru, Peru, Bolívii nebo v Číně, částečně za podpory místních vlád. Ty se snaží stimulovat domácí průmysl a omezovat dovozy. Výsledkem jsou klesající marže a zakonzervované hutě.

Přebytečné kapacity a rozdrobenost se podepisují na špatných výsledcích předních ocelářů v posledních kvartálech. ArcelorMittal, světová jednička, ve 3Q12 prodělal 709 milionů USD. Podle výkonného ředitele Lakshmiho Mittala v odvětví panuje příliš velká fragmentace. Společnost se prý soustředí na konsolidaci při nejbližší „vhodné příležitosti“. Ta ale nepřichází, hlavně kvůli protektorským vládám.

Nejvíc na mále mají pece v Evropě. Francie hrozí Arceloru znárodněním ocelárny na východě země, pro niž vláda nemůže najít kupce a Arcelor využití. Začátkem roku koupila srbská vláda své ocelárny od U.S. Steel za symbolický jeden dolar, než aby je Američané nechali zavřít. Bělehrad teď pro provoz hledá kupce. Ideálním kandidátem by byl někdo z ruských hráčů. Ti se ale sami topí ve ztrátách, jelikož před finanční krizí přecenili síly a vydali se na ambiciózní akviziční tažení za hranice. Evraz zvažuje, že se zbaví oceláren ve Vítkovicích, které získal v roce 2005.

Konsolidace sektoru nebude v současném hospodářském klimatu nijak jednoduchá. Objem akvizic a slučování v odvětví těžby a zpracování kovů za prvních devět měsíců letošního roku klesl meziročně o 43 %. Německému koncernu ThyssenKrupp se dosud nepodařilo prodat moderní ocelárnu v Brazílii a zpracovatelský závod v Alabamě, které s velkou slávou otevíral v roce 2007. Investice do obou provozů se vyšplhaly na 12 mld. USD, přičemž vlády obou zemí oceláře zahrnuly daňovými úlevami a dotacemi. V květnu zbankrotovala RG Steel, čtvrtá největší americká ocelárna. S ní zaniklo 9 % amerických produkčních kapacit.

Ocelářské odvětví doplácí na velkou fragmentaci a ztrátu vyjednávací síly, obzvlášť v porovnání s dodavateli surovin či odběrateli hotových výrobků. Zatímco pět největších ocelářských společností kontroluje 18,2 % trhu, pět největších exportérů železné rudy drží 66 % trhu. V automobilovém průmyslu činí odpovídající podíl 50,6 %. Marže producentů z výroby jedné tuny za horka válcované oceli se za posledních šest let propadla ze 76 % na 17 %. V případě dodavatelů železné rudy vzrostla z 11 % na 50 %.

Někteří odborníci volají po příchodu ocelářského goliáše, který by skoupil neefektivní provozy a zavřel je. Odvětví prý chybí potřebný rozsah, aby mohlo realizovat úspory při přepravě a produkci. Výkonný ředitel rakouské skupiny Voestalpine Wolfgang Eder, který předsedá Evropské asociaci oceli, vyzval evropské politiky ke koordinovanému snižování kapacit. Bez toho se prý odvětví vrátí do 80. let minulého století, kdy žilo jen z dotací a fungovalo na politickou a sociální objednávku. Šéf ruského Severstalu Thomas Veraszto k tomu dodal, že slučování situaci nevyřeší: „Když chcete slučovat, musíte skutečně dokázat, že vytváříte přidanou hodnotu. V případě oceli lze obvykle zvýšit kapacity pouhým zefektivněním chodu oceláren.“

Destruktivně také působí kroky čínské vlády, která nařizuje zvyšování výstupu domácích výrobců za každou cenu. Čína teď vyrábí dvakrát tolik oceli co Japonsko, Spojené státy, Indie a Rusko dohromady. „Čínské hutě musí zvýšit vývoz, jelikož nemají kontrolu nad vlastní produkcí. Snížení výroby by znamenalo zastavení provozu a propouštění, což by huti přineslo ztráty, zatímco její tržní podíl by si uzmuli ostatní,“ shrnuje problém Xu Zhongbo, výkonný ředitel Beijing Metal Consulting. Dotovaná čínská ocel ve výsledku proniká do celého světa. Proti levným čínským exportům (např. ocelových lan) přijaly antidumpingová opatření Evropská unie, Spojené státy i některé asijské a jihoamerické státy. K ochranářským clům přistoupilo také Rusko. Také Peking tlačí na konsolidaci odvětví a stanovil si cíl: 60 % trhu v rukách 10 největších skupin. Ty nyní kontrolují 50 % trhu. 


 
(Zdroje: WSJ, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Největší producent koksovatelného uhlí v Rusku? Ocelárna Evraz po převzetí Raspadskaye (až +12 %)
04.10.2012 12:01
Největší ruská ocelárna Evraz vykoupí z rukou managementu uhelné těžeb...
Evraz Vítkovice Steel v Ostravě pozastavila provoz ocelárny (+komentář k NWR)
11.10.2012 11:49
Společnost Evraz Vítkovice Steel (EVS) v Ostravě dočasně pozastavila o...
S cenami oceli padl i zisk ArcelorMittal. Nejnižší za tři roky, firma krátí dividendu
31.10.2012 10:30
Globální ocelárenská jednička ArcelorMittal silně pocítila pokles cen ...
České ocelárny kvůli drahé elektřině zavřou, varuje šéf Vítkovic Světlík (+komentář k NWR)
12.11.2012 14:58
Podniky začínají pociťovat vysoké ceny elektřiny a část z nich, včetně...
Jelínek (NWR) na Patria.cz: Ocel zůstává nenahraditelná a uhlí také. Stále chceme vyplácet 50 % zisku na dividendách
14.11.2012 18:01
„Ocelářská produkce v našem regionu zůstane, dokud zde bude poptávka p...
Evraz bude asi prodávat majetek, žhavým kandidátem jsou Vítkovice Steel
21.11.2012 18:24
Největší ruská ocelářská společnost Evraz bude asi prodávat majetek a ...
Ministr: ArcelorMittal už není ve Francii vítán, neplní sliby
27.11.2012 9:41
Největší světová ocelárna ArcelorMittal už není ve Francii vítaná. Min...

Váš názor
 • nebojme se
  29.11.2012 9:15

  Likvidace ocelářů spolehlivě zafunguje u nás. Předraženou elektřinu díky OZE akceprovat nebudou a zabalí to tady. Tím se konkurenci uleví a světová produkce zůstane zachována :-)) Kalousek je génius:-))
  Jesse
  • Re: nebojme se
   29.11.2012 10:30

   Proč Kalousek??
   Velkamedvědice
  • Re: nebojme se
   29.11.2012 9:24

   Možný to je, ale nebylo by pak NWR za padesát předražený?
   ..
 •  
  29.11.2012 8:45

  Kéž by AMO zavřelo část svých ztrátových provozů. Ušetřili by všichni, včetně státu na zdravotnictví pro nemocné na plicní choroby, což je mnohem více peněz než na případných dávkách pro část nezaměstnaných.
  čtenář
  • Pijete okenu už takhle po ránu?
   29.11.2012 10:26

   Totální blábol. Asi největší vtip, prej ztrátový - Mittal udělal v ČR největší byznys ze všech ocelárenských podvodů u nás (Stehlík, Chrenek nebo Zemek jsou troškaři). Jen tak naokraj, Mittal není žádná charita, ocelárny dostali zadarmo a ještě k tomu pořádný baťoh peněz, za který si to tady mohli koupit několikrát. A jestli se jim to nebude hodit do krámu, klidně to tady zítra zavřou, asi proč teď, když to stále solidně sype. Než tady napíšete věci mimo mísu, něco si o tom aspoň přečtěte.
   Pibik
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data