Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové revoluce zažehnou ceny paliv

Nové revoluce zažehnou ceny paliv

29.11.2012 18:34
Autor: Redakce, Patria Online

Jordánsko je opět plné protestů, tentokrát za nimi ale není touha po demokracii. Tisíce jeho obyvatel nyní vychází do ulic kvůli rostoucí ceně benzínu, kterou zvyšuje zrušení vládní podpory. A nejde o ojedinělý jev. Odhaduje se, že minulý rok dosáhly celosvětové dotace cen fosilních paliv 523 miliard dolarů, což představuje 30% meziroční růst. Tato podpora byla původně zamýšlena jako pomoc chudým a přispívá k tomu, že ceny paliv u pump nemají silnou vazbu na skutečný náklad produkce paliv. Masivní vládní podpora vede k tomu, že miliony lidí platí předem danou částku, která někde dosahuje jen několik centů za galon. A je zároveň považována za jeden z klíčových nástrojů pro udržení vládní garnitury u moci.

Vlády po celém světě však čelí rostoucím problémům s dluhem a cena ropy zůstává nad hranicí 100 dolarů za barel. Pro snížení dotací cen paliv hovoří i závazky týkající se snížení jejich spotřeby. Podle OECD by snížení globálních dotací paliv na polovinu vedlo do roku 2050 k 6% poklesu emisí uhlíku. Levné ceny fosilních paliv také ztěžují rozvoj obnovitelných energií.

Snížení uvedených dotací představuje ovšem pro vlády obrovské riziko, což ukazuje vývoj v Jordánsku i v jiných zemích. Indonésie v dubnu po mohutných protestech upustila od plánu zvýšit cenu nafty o 33 %. Irán na dotace cen paliv minulý rok vydal 82 miliard dolarů, od plánu na jejich snížení ale také v tichosti upustil v obavách, že by výsledná inflace mohla zažehnout nepokoje. Prudké nepokoje skutečně propukly v lednu v Nigérii, když vláda dotace snížila a ceny se zdvojnásobily. Pokud spotřebitelé nezískají nějaký hmatatelný přínos, snižování existujících dotací paliv bude vždy vysoce problematické.

Ekonomové tak vymýšlejí nové strategie postupu směrem k tržním cenám. Navrhují například, aby chudé domácnosti získaly se zavedením menších dotací podporu na nákup paliv. Zároveň by měla proběhnout informační kampaň, která by vysvětlila, že z nízkých dotovaných cen těží nejvíce bohatí. Například v Mexiku jde 20 % těchto dotací jen k 10 % domácností, ty nejchudší z nich těží jen velmi málo. V Jordánsku ale i přesto dav na ulici křičel: „Ti, co chtějí zvyšovat ceny, chtějí vidět tuto zemi v plamenech.“ 

(Zdroj: Time)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Lůza na ulicích
    30.11.2012 9:10

    Jo, jo, když na ulici promlouvá lůza, je třeba se mít na pozoru. Jak jste si je vychovali, takové je máte.
    Thud
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data