Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYSE láká ruské IPO. Chce je přetáhnout Londýnu

NYSE láká ruské IPO. Chce je přetáhnout Londýnu

3.12.2012 12:09
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Newyorská burza, provozovaná společností NYSE Euronext, zmírňuje pravidla pro kotaci. Doufá, že méně striktní přístup jí pomůže získat několik ruských firem, které příští rok plánují primární úpis akcií. NYSE by tak začala konkurovat burze v Londýně, kde se dosud ruské IPO v drtivé většině odehrávaly.

Podle ředitele NYSE pro mezinárodní kotace Alberta Ganyushina by nově schválená regulace, ulehčující menším firmám vstup na burzu a odstraňující část administrativních a dalších požadavků na zahraniční zájemce, mohla z New Yorku učinit atraktivnější destinaci pro získávání investičních prostředků od investorů.

„Nepřekvapilo by mě, kdyby se v příštích 12 měsících uskutečnilo několik IPO v Moskvě a v New Yorku,“ prohlásil Ganyushin.

Londýn se jako oblíbená destinace ruských společností usilujících o vstup na burzu připomenul minulý týden, kdy si zde burzovní premiéru odbyl operátor MegaFon, který získal v rámci primární nabídky svých akcií 1,7 mld. USD. Jednalo se o největší IPO na ruském trhu za poslední tři roky. S titulem se bude duálně obchodovat v Londýně a Moskvě.

MegaFon byl posledním ze tří největších mobilních operátorů v Rusku, jenž dosud neměl akcie na burze. Jeho konkurent VimpelCom se začal obchodovat v New Yorku v roce 1996 a MTS, další z trojky velkých operátorů, v roce 2000. Mezi další významné ruské společnosti kotované za mořem patří uhelný a ocelářský gigant Mečel, který na trh vstoupil v roce 2004. Poskytovatel IT služeb Epam Systems, který sídlí ve Spojených státech, ale velkou část byznysu realizuje v Rusku, nabídl své akcie investorům letos.

Ruský korporátní sektor ale jinak před New Yorkem preferuje Londýn, hlavně kvůli geografické blízkosti a volnějšímu přístupu ke zveřejňování informací a pravidlům auditu. V britské metropoli je kotováno přes 50 ruských titulů, zatímco ve Spojených státech je lze spočítat na prstech jedné ruky.

Ve snaze přilákat zájem kandidátů na IPO i potenciálních investorů NYSE uspořádala akci pro zhruba 50 amerických fondů, které se krom ruských společností účastnil i první místopředseda ruského kabinetu Igor Šuvalov.

Konkurovat Londýnu nebude lehké. Američtí investoři v posledních letech přišli o miliardy dolarů při nezdařených sázkách na vícero čínských společností (např. Sino-Forest), které falšovaly účetní výkazy. Navození důvěry v další rozvíjející se ekonomiku bude pro NYSE výzvou, obzvlášť při pověsti, které se ruské podnikatelské prostředí těší. 


 
Po skandálu s účetními triky společností Enron a WorldCom byla ve Spojených státech zákonem Sarbanes-Oxley drasticky zpřísněna pravidla pro audit, avšak výsledná zvýšená administrativní zátěž odradila mnoho firem od vstupu na newyorskou burzu.

Náklady na přípravu IPO mohou podle konzultantské společnosti PwC dosáhnout půl milionu dolarů a víc. Ruský telekomunikační gigant Rostelecom se z NYSE v roce 2009 stáhl právě s odvoláním na vysoké výdaje spojené s plněním pravidel nutných pro zachování kotace.

Situaci podle Ganyushina změnil zákon Jobs Act, díky němuž mohou zahraniční společnosti s tržbami pod miliardu dolarů získat povolení k IPO mnohem snáze, jelikož jsou až na pět let vyjmuty z povinnosti provádět vnější audit nebo interní kontroly. „V posledních třech letech je pro zahraniční společnosti kotace ve Spojených státech mnohem snazší než pro domácí firmy. Můžete se řídit pravidly vaší domovské země, nemusíte mít nezávislou správní radu, ani nemusíte dělat účetnictví podle amerických standardů,“ tvrdí Ganyushin.

NYSE si brousí zuby zejména na plánované částečné privatizace řady ruských státních podniků. V hledáčku má například přepravní společnost Sovcomflot, u níž se se spuštěním veřejného obchodování počítá v příštím roce.

(Zdroje: Reuters, Moscow Times, Bloomberg)


Čtěte více:

Workday (+74 %) – po delší době úspěšné technologické IPO
15.10.2012 11:10
V pátek debutovaly na NYSE velmi úspěšně akcie technologické společnos...
Co ničí trh s IPO?
5.11.2012 14:14
Vysoké valuace, které s sebou nesly nedávné IPO internetových titulů, ...
Trh s IPO zamrzá. Na burzy se dostávají jen ti lepší
26.11.2012 18:28
Přijít o peníze při primárním úpisu akcií bývalo dřív snadné. Stačí si...

Váš názor
  •  
    3.12.2012 12:32

    Tak ono to někomu nestačilo??? Hypotéční banky před pár (ne mnoha) lety taky uvolnily podmínky pro poskytnutí úvěru. Někomu stačí dostat přes držku jednou, jinej potřebuje mlátit pořád... Babička řikala chytrýmu napověz, do blbce kopni...
    marrtt
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data