Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
“Budoucnost už není, co bývala” *

“Budoucnost už není, co bývala” *

12.12.2012 17:08

Nassim Nicholas Taleb byl chlapec, který vyrůstal v privilegované rodině v Libanonu šedesátých let dvacátého století. V té době byl Libanon rájem na zemi. Velmi kosmopolitní a extrémně bohatý, přední obchodní a kulturní křižovatka, otevřená jak západnímu tak východnímu světu. Životní styl v Libanonu byl elegantní, ekonomika prosperující, klima teplé a příjemné. Tento region, historicky známý jako libanonská Sýrie nebo Levant, byl od dávných časů domovem vice než tuctu různých etnických a náboženských skupin a sekt. Kromě ortodoxních křesťanů a muslimů zde žili také arménští křesťané, řecko-syrští křesťané, byzantští katolíci, drůzové a židé.

Tolerance byla přirozeným stavem a obchod vzkvétal. Křesťané a muslimové byli schopni spolu žít v míru a harmonii bez jakéhokoliv vojenského konfliktu po více než tisíc let. V roce 1975 tento ráj na zemi zmizel přes noc. Mezi muslimy a křesťany vypukla brutální občanská válka, která trvala skoro 17 let a permanentně změnila celou zemi. Válka měla za výsledek exodus většiny křesťanských vzdělanců a vůdců obchodní komunity, kteří dnes žijí v trvalém exilu. Ekonomická prosperita Libanonu je nyní již jen vzdálenou vzpomínkou. Přesto, když Nassim Taleb vyrůstal, lidé kolem něj byli přesvědčeni, že občanská válka skončí “za pár dnů”. Ve své knize “Černá labuť” (2007, New York) Taleb tvrdí, že libanonská válka je typickým příkladem události, kterou nazývá “Černou labutí”.

Talebova Černá labuť je událost, která má tři následující atributy: za prvé, nachází se za hranicí běžných očekávání, to znamená, že si ji nemůžeme vyvodit z ničeho, o čem jsme se poučili v minulosti. Za druhé, je to událost, která má mimořádný dopad. Za třetí, přestože se jedná o událost jak extrémní, tak nepředvídatelnou, je již naší přirozeností, že se ji snažíme vysvětlit a vytvořit dojem, že jsme ji předpovědět mohli. Ve zkratce, Černé labutě jsou události, které jsou vzácné, vysoce významné a retrospektivně (ale ne předem) předvídatelné. Události jako vypuknutí první světové války, náhlý kolaps sovětského bloku, vliv růstu islámského fundamentalismu, masové rozšíření internetu, jsou všechny takovými událostmi.


Co je ovšem ještě důležitější než existence Černých labutí, říká Taleb, je fakt, že se všichni chováme, jako by vůbec neexistovaly. Naše neschopnost předpovědět extrémní události v podstatě znamená neschopnost předpovídat budoucnost obecně. Jak řekl slavný americký baseballový hráč a trenér Yogi Berra, “předpovídat je těžké, obzvlášť pokud se jedná o budoucnost”. Přední světoví ekonomové vytvářejí množství komplexních prognostických modelů, ve kterých užívají stále větší množství sofistikovaných matematických metod, ale také řadu značně nerealistických předpokladů. Tyto modely potom důsledně a zuřivě aplikují na skutečný svět, který na jejich předpoklady jen vyplázne jazyk. Renomovaní ekonomové tak dosáhnou odpovídajícně ubohých výsledků. Trávíme mnoho času předpovídáním deficitu platební bilance nebo ceny ropy na dalších 30 let a vůbec si neuvědomujeme, že je nedokážeme předpovědět ani na příští léto. Předpovědi v ekonomické a finanční sféře se liší od reality tak významně, že to už snad ani není k smíchu. V lednu 2004 americké ministerstvo energetiky předpovídalo cenu ropy do roku 2029. Odhadli ji na 27 amerických dolarů za barel. Když se cena za dalších šest měsíců zdvojnásobila, pozměnili odhad na 54 dolarů za barel. Vůbec je ani nenapadlo, že evidentně postrádají nástroje potřebné k tomu, aby tuto práci mohli vůbec dělat. Cena ropy se nyní pohybuje na úrovni 107 dolarů za barel.

Co je ještě překvapivější než magnituda těchto chyb je, že si jich vůbec nejsme vědomi. V létě 1982 ztratily velké americké banky skoro celé své historické kumulativní zisky. Banky půjčovaly zemím střední a jižní Ameriky, které prostě všechny ve stejnou dobu přestaly dluh splácet. O nějakých deset let později se ty stejné velké banky, přestože ujišťovaly své akcionáře a regulátory o tom, jak skvěle teď řídí svá rizika, znovu dostaly do ohromných finančních těžkostí. Stalo se to poté, co trh nemovitostí ve Spojených státech zkolaboval. Záchranný program americké vlády pro spořitelní a úvěrové (tzv. savings & loan) instituce dosáhl v té době závratné částky 88 miliard amerických dolarů, částky naprosto triviální v porovnání s nedávnými státními záchrannými balíky. Již v té době si někteří povšimli zajímavé asymetrie, a to že když “konzervativní” bankéři generují zisky, nechávají si je sami, zatímco když začnou vykazovat ztráty, nechávají je nám. V nedávné době jsme byli svědky další velkolepé krize finančního systému. V této poslední krizi, nebýt masívní státní intervence na obou stranách Atlantiku, Lehman Brothers by byly následovány do bezedné černé díry mnoha dalšími nejslavnějšími jmény mezi globálními finančními institucemi…

Pokračování příště…

*Citace od Yogi Berryho, amerického baseballového hráče a trenéra

Foto: amira_a / Foter / CC BY


Čtěte více:

Věříte na Ježíška a na hypotézu efektivních trhů?
28.11.2012 17:01
Každý, kdo někdy studoval základní ekonomickou teorii, většinou jako s...
Taleb: Naučme se profitovat z chaosu (+video)
29.11.2012 13:50
„Neexistuje nic organického, co by nevyžadovalo určité množství chaosu...
Nedávej si to do rámečku!
05.12.2012 16:17
Jednou z nejznámějších prací Noama Chomského, amerického filosofa, pol...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data