Patrick Artus ze společnosti Natixis poukazuje na to, že Francie dosáhla v minulém roce výrazně vyššího růstu než Španělsko s Itálií, silou svého růstu se příliš nelišila od Německa. Podle ekonoma se ale vývoj ve Francii letos znatelně zhorší. Patrné to bude zejména na tom, že francouzské firmy se budou snažit obnovit svou ziskovost, což se projeví v zaměstnanosti a výši mezd. Francie navíc ještě nezačala se zvyšováním své nákladové konkurenceschopnosti, v roce 2013 se ještě očekává výrazné omezení fiskálních deficitů. Pokud by Francie ke zvyšování konkurenceschopnosti nepřikročila, i nadále by ztrácela podíl na zahraničních trzích, z čehož by těžily země jako Španělsko. Neradostný výhled francouzské ekonomiky ekonom dokumentuje vývojem PMI ve výrobním sektoru:

Artus si také klade otázku, zda se bude Německo ze slabosti francouzské ekonomiky radovat, či zda mu způsobí starosti. Pro druhou možnost podle něho hovoří to, že Francie je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Německa a hlavně spolu s ním nese tíhu krize v eurozóně. Pro první zmiňovanou možnost ale hovoří to, že slabá francouzská ekonomika podpoří ještě větší koncentraci průmyslu a sofistikované výroby v Německu. To by navíc v Evropě posílilo svou vedoucí pozici na politickém poli.
V souhrnu je podle ekonoma možné, že celkový efekt slabé Francie bude pro Německo pozitivní. Dokládá to následující úvahou: Deindustrializace Francie zvyšuje německý vnější přebytek a následně i HDP, a to v celku asi o 1,5 procentního bodu. Pokles růstu Francie o 1 procentní bod se ale projeví poklesem německého HDP pouze o 0,1 procentního bodu.
Vývoj přidané hodnoty v německém a francouzském výrobním sektoru (podíl na HDP) ukazuje graf. Zatímco v Německu tento ukazatel dlouhodobě mírně roste, ve Francii je patrný úpadek výrobního sektoru.

(Zdroj: Natixis)