Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdroje jsou, návrat na dlouhodobý trend produktu ale nečekejme

Zdroje jsou, návrat na dlouhodobý trend produktu ale nečekejme

16.01.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina ekonomů souhlasí s názorem, že po roce 2008 vyspělé ekonomiky zdaleka nedosahují svého potenciálu. Mnohem menší shoda ale panuje ohledně velikosti této produkční mezery. Jde přitom o důležité téma, protože čím větší tato mezera je, tím větší plýtvání zdroji, tím větší je tu prostor pro budoucí růst a tím menší by byly rozpočtové deficity ve chvíli, kdy se mezera uzavře. Platí tedy, že čím větší je produkční mezera, tím větší prostor pro fiskální expanzi nyní existuje.

Keynesiáni se tomuto tématu již nějaký čas věnují a jejich argumenty jsou obecně propracovanější. Paul Krugman se na nedávné panelové diskusi na setkání American Economic Association v San Diegu v této souvislosti ptal: „Pokud je produkční mezera tak velká, jak keynesiáni tvrdí, proč inflace neklesla do negativních čísel?“ Ve většině vyspělých ekonomik se totiž jádrová inflace drží blízko 2 % i přesto, že HDP leží 10 – 13 % pod dlouhodobě nastaveným trendem. Neznamená to, že potenciální produkt je ve skutečnosti mnohem nižší, než by naznačovala prostá extrapolace? Podle Krugmana je výraznější pokles inflace i přes velkou produkční mezeru blokován tím, že nominální mzdy nanejvýše stagnují, lidé však nejsou ochotni přistoupit na jejich snížení. Mimo nulové hranice u sazeb se tak projevuje nulová hranice u růstu mezdmzdy neklesají ani v prostředí recese. To je podle ekonoma velmi významný faktor, který způsobuje to, že průměrná mzda v celé ekonomice stále roste. Růst mezd v jedné oblasti totiž není vyvážen poklesem v jiné.

Tyto argumenty jsou přesvědčivé. I MMF přišel v roce 2010 s analýzou, která odhadovala, že při existenci velké produkční mezery bude inflace ročně klesat o 0,5 procentního bodu, tento proces se ale zastaví u nulové inflace. Jestliže k tomu přidáme ukotvení inflačních očekávání na 2 % daných inflačním cílem centrálních bank, vazba mezi inflací a produkční mezerou ještě více oslabí. Jan Hatzius z Goldman Sachs v jedné z posledních analýz tvrdí, že oba tyto faktory hrají významnou roli. Zároveň tvrdí, že riziko vyšší inflace je nízké až do doby dosažení plné zaměstnanosti. Jinak řečeno, fiskální a monetární stimulace se projeví růstem produktu, ne růstem inflace. Zdá se, že podobně uvažuje i Fed.

Nic z uvedeného nehovoří o tom, jak velká produkční mezera skutečně je. Vezmeme-li v úvahu různé odhady od MMF, OECD či Rozpočtové kanceláře Kongresu, zjistíme, že produkční mezera zemí G4 by mohla dosahovat asi dvou třetin poklesu HDP relativně k dlouhodobému trendu. Důvodem jsou nízké investice, pokles růstu produktivity a růst NAIRU. Pro USA pak platí, že HDP se nachází asi 13 % pod trendem, ale jen 4,2 % pod potenciálem (průměr zmíněných tří odhadů). K podobným závěrům došel nedávno i Fed.

Co to znamená pro budoucnost? V krátkém období by se růst nominální poptávky vyvolaný expanzivní politikou nebo růstem poptávky soukromého sektoru skutečně neměl projevit inflací, ale vyšším produktem. Co se týče delšího období, neměli bychom ale čekat, že se jednoduše vrátíme na trend nastavený před rokem 2008. Možná se to nepovede nikdy, možná čelíme rychlostnímu omezení, které nelze bezpečně překročit.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.08.2020
6:14Ilzetzki: Co stojí uzavření škol a kdo na něj nejvíc doplácí
13.08.2020
17:42Dolar po dobrých datech z trhu práce klesá, Apple se blíží dvoubilionové valuaci  
17:11Když auta lámala ruce a elektromobily vládly silnicím...
15:41Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl pod milion
15:16Sussman: Opomíjený argument pro rozdělení velkých technologických firem
13:12Duy: Více dlouhodobých amerických dluhopisů? Pro Fed žádný problém
13:08IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě
12:17Itálie prodává dluhopisy s dvojnásobným výnosem oproti vrstevníkům
11:07Rubinstein: Akciové bludy i analýzy vysoké hodnoty
10:39Komentář: Inflace v červenci poskočila na 3,4 %, prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem
10:22USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží
9:15Rozbřesk: Evropský průmysl se odrazil ode dna
9:00Ifo: Německé firmy čekají, že se k normálu vrátí až za 11 měsíců
8:50Rally na amerických akciích na rekordech, nás čeká inflace  
8:36Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu
8:33Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
8:29Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům koronaviru na rekordu
6:13Prince: USA bojují s pandemií penězi, jiné země vědou a sociálním distancováním
12.08.2020
22:05Odraz v technologiích posílá index S&P 500 blízko historických maxim  
17:40Tak maximálně jednou za 35 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - HDP, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university