Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrat ztraceného průmyslu do Spojených států? Ne tak rychle

Návrat ztraceného průmyslu do Spojených států? Ne tak rychle

24.01.2013 7:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Trendy tématem posledních měsíců se stává insourcing, neboli outsourcing naruby – návrat pracovních míst, která se v globalizovaném světě přestěhovala do Asie či jiných levnějších destinací, zpět do rozvinutých ekonomik. Podle listu Financial Times jsou to jen plané naděje.

Jedním z nejhlasitějších propagátorů insourcingu je americký prezident Barack Obama. Plány na vytvoření nových pracovních míst a podnikatelských příležitostí díky zpětné vlně průmyslové migrace neopomenul zmínit ani při své druhé inaugurační řeči.

O renesanci amerických výrobních odvětví Obama mluvil i v předvolební kampani a je pravděpodobné, že se stane jedním z klíčových témat chystaného projevu o stavu unie. Rétorice se přizpůsobili i kapitáni korporátní Ameriky. Výkonný ředitel General Electric (GE) Jeffrey Immelt označil outsourcing, jehož průkopníkem firma byla, za překonanou strategii.

Připojují se další společnosti. Apple a Lenovo ohlásily plány na přenesení některých provozů z Asie do Spojených států. Spekuluje se o tom, že GE začne hlavní penzum softwaru opět vyvíjet doma, místo aby si ho objednávala z Indie. Firmy, které se po řadu let zbavovaly méně důležitých částí svého podnikání a předávaly je specializovaným dodavatelům, nyní obracejí a skupují je zpět. Automobilový gigant General Motors koupil od Hewlett Packard své oddělení IT podpory, které firmě před několika lety sám prodal. Novinka Aceru Aspire S7 je prvním počítačem za posledních deset let, který firma postavila jen s využitím vlastních sil. Dosud vyráběly 90 procent všech počítačů tchajwanské firmy. Optimisté také poukazují na ukázkové případy typu zrestaurované továrny GE v Kentucky na výrobu ohřívačů vody a praček, které dřív chrlily provozy v Číně a Mexiku. 


 
V rámci širšího trendu je těžké odlišit konsolidaci a zkracování dodavatelských řetězců, hnané obavou o plynulost a přesnost dodávek, od přesunu výroby z kontinentu na kontinent z čistě nákladových důvodů. Insourcingoví nadšenci většinou poukazují na rostoucí mzdy v Číně (za posledních několik let zhruba o 20 % ročně) a zmenšování kohorty práceschopného obyvatelstva. Dalším argumentem ve prospěch americké průmyslové renesance je pokles nákladů na energie, umožněný břidlicovou revolucí. Chemické závody Dow Chemical se mohou chlubit několikanásobně nižšími výdaji na zemní plyn než třeba konkurenční BASF v Německu. Třetím faktorem hovořícím ve prospěch insourcingu jsou zmiňované obavy o bezpečnost dodavatelských řetězců. Jejich zranitelnost ukázalo silné zemětřesení, které před dvěma lety zasáhlo Japonsko.

Argumenty proti ale podle Financial Times nad předchozími tezemi drtivě vítězí. Čínské mzdy v průmyslu sice rostou, ale stále jsou zhruba 25krát nižší než ve Spojených státech. Navíc se výroba může přesunout do levnějších zemí ve východní Asii či Indii, jejíž průmyslový potenciál zatím zůstává nevyužitý.

O přemisťování částí výroby zpět do Spojených států není pochyb, čísla o celkovém proudu zboží ale hovoří neúprosně. Podle studie americké průmyslové a obchodní komory v roce 2011 vystoupal objem dovezené průmyslové produkce do Spojených států na nový rekord, což naznačuje rostoucí závislost na továrnách v zahraničí.

Outsourcing navíc začíná ohrožovat i sektory, jež byly díky své sofistikovanosti dříve od konkurence rozvojových zemí uchráněny. Příkladem je zubní technika, práce rešeršérů či právních koncipientů nebo balení a značkování textilu.

(Zdroje: FT, Finanční poradce, Reuters)


Čtěte více:

Negativní data amerického trhu práce a náznaky dosud nevídaných pohybů – za levnou pracovní silou do USA?
19.08.2010 16:32
Další zneklidnění poskytla trhům dnešní americká data o žádostech o po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů