Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mongolsko zastavilo vývoz uhlí do Číny. Chce připlatit

Mongolsko zastavilo vývoz uhlí do Číny. Chce připlatit

29.01.2013 17:48
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Mezi Mongolskem a Čínou vyeskaloval spor o dodávky koksovatelného uhlí z obří pánve Tavan Tolgoj. První jmenované nechce dát svou klíčovou surovinu zadarmo, zatímco Peking trvá na dodržení sjednaných smluvních závazků. Číňané hrozí, že se v případě závažného porušení kontraktu obrátí na soud. Mongolové se snaží ze svého nově nalezeného surovinového bohatství vytěžit maximum, nemají k tomu ale prostředky.

Rozepře začala minulý týden, když mongolský státní těžař Erdenes-Tavan Tolgoi zastavil dodávky uhlí svému čínskému partneru, hliníkárnám Chalco, s nimiž o rok dříve uzavřel smlouvu v hodnotě 350 mil. USD. V ní se Chalco za uhlí zavázalo poskytnout na financování provozu dolů úvěry, které měly být spláceny v dodávkách suroviny.

Erdenes se k záležitosti odmítl vyjádřit a pohrozil vypovězením kontraktu. Mongolský velvyslanec v Pekingu Tsedenjav Sukhbaatar listu Wall Street Journal v pátek sdělil, že cenové podmínky kontraktu, na jehož základě prý tarif za metrickou tunu koksovatelného uhlí nepřevyšuje 70 USD, jsou „nepřijatelné ve smyslu běžného mezinárodního obchodu.“ Současné kotace koksovatelného uhlí na světových trzích se pohybují kolem 160 USD za tunu.

Podle Sukhbaatara byla splacena víc než polovina úvěrů, avšak mongolská vláda si nyní přeje kontrakt znovu otevřít a projednat zcela od začátku. Místo se společností Chalco by ráda jednala s uhelnou skupinou Shenhua, která prý nabídku zkoumá.

Vysoce postavení manažeři z Chalca kontrují tím, že smlouvu schválily vlády obou zemí již před řadou měsíců. Liu Xinagyu, která kontrakt dojednávala, nově vyjádřené námitky označila za „bezpředmětné“. Jednorázové odstoupení s sebou prý nese riziko „neomezených finančních škod.“ Obrat ke skupině Shenhua je podle vedení Chalca laciný bluf. Jedna čínská společnost by prý nikdy takto nevrazila nůž do zad druhé.

Cena mongolského koksovatelného uhlí je podle manažerů z Chalca přivázána k tržním cenám a není nijak omezena. V době podpisu byla dokonce vyšší než tehdejší tržní kotace. Chalco je ochotno dále spolupracovat s mongolskou vládou a v případě potřeby poskytnout další úvěry na pokrytí provozních potřeb, uvedla Liu.

Číňané také poukazují na to, že mongolská vláda, zvolená loni v červnu, se podobně pokouší změnit obsah dalších smluv uzavřených v minulosti s globálními koncerny.

Řeč jde zejména o těžbu mědi v gigantickém dole Oju Tolgoj, o niž se vláda pře se společností Rio Tinto z Austrálie. Kabinetu se nelíbí dříve sjednané podmínky těžební smlouvy, podle nichž státu ve společném podniku patří 34% podíl, zatímco soukromé společnosti Turquoise Hill, kontrolované z 51 % Riem, náleží zbytek.

Mongolové managementu Ria několikrát zaslali nótu, v níž v Oju Tolgoj požadují 50% balík akcií, australský těžař je ale v otázce vlastnických podílů neústupný. Rozhovory je sice ochotný vést, avšak podmínky smlouvy měnit odmítá. Do dolu už společnost investovala 6,2 mld. USD, přičemž produkce se rozbíhá letos. Mongolská vláda také od těžaře požaduje vyšší poplatky za těžební koncesi.

Gigantické ložisko objevila v roce 2001 společnost Ivanhoe Mines (předchůdce Turquoise Hill) a do několika let se v něm rozjel největší průzkumný projekt na světě. Poslední odhady hovoří o tom, že by se v dole mohlo ukrývat 36 mil. tun mědi a 4 miliony uncí zlata. Po náběhu na plnou kapacitu v roce 2018 by roční produkce měla dosahovat 450 000 tun mědi, což odpovídá asi 3 % světové těžby a téměř celé současné těžbě Ria. U zlata by produkce měla činit 460 tisíc uncí ročně. Oju Tolgoj by se pak měl na mongolském HDP podílet ze 30 %. Životnost dolu se odhaduje na 45 let. Momentálně v lokalitě pracuje přes 15 tisíc lidí.

„Jedná se o celkem standardní smlouvu pro rozvojovou zemi, kdy se vláda sveze zadarmo,“ tvrdí Glyn Lawcock z australské pobočky UBS. Podle něj mají těžaři nárok na navrácení investovaného kapitálu ještě předtím, než si na své přijde stát. Podle smlouvy, uzavřené v roce 2009, může mongolský stát zvýšit svůj podíl, na který si musel od Ria vzít úvěr, na polovinu až za 30 let.

Spor o uhlí bude testem mongolsko-čínských vztahů, v nichž menší soused tahá za kratší konec provazu. Odehrává se také na pozadí rostoucích obav z čínského vlivu v Mongolsku.

Těžba, o kterou se nyní vede svár, představuje méně než 1 % rozlohy celé pánve. Ta by podle odhadů mohla skrývat víc než jednu miliardu tun vysoce kvalitního koksovatelného uhlí. O osudu dalších částí ložiska zatím rozhodnuto nebylo. Výběrové řízení z roku 2011, do něhož se přihlásili čínská skupina Shenhua, americká Peabody Energy a rusko-mongolské konsorcium, bylo zrušeno.

(Zdroje: WSJ, Mining.com, Reuters)


Váš názor
  • To je jasné
    30.01.2013 8:33

    Už i ti Mongolové pochopili,že koks má cenu zlata.Jsem zvědav,jak se k tomu šikmooký postaví,jestli jim to vykompenzují rýží nebo pánvema wok.
    Václav
Aktuální komentáře
06.05.2025
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:24Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem. Druhý pokus ještě dnes
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. Brněnský soud vyhověl EDF
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y