Aktualizováno Zisky energetické společnosti mohou do budoucna negativně ovlivnit rekordně nízké ceny elektřiny, mimo jiné vzhledem k faktu, že ještě zbývá prodat necelá polovina produkce na rok 2014, připustil finanční ředitel společnosti a místopředseda představenstva Martin Novák v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Současné ceny elektřiny podle něj musí dopadnout na celý sektor bez výjimky. Akcie umazaly mírný dopolední zisk a míří do červeného.
Na rekordní minima cenu elektřiny v současnosti posílá slabší poptávka po energiích v Evropě, klesající ceny komodit a především strmý pokles cen evropských emisních povolenek. Ten odstartovalo zamítnutí Evropského parlamentu návrhu Evropské komise snížit převis nabídky na trhu s emisemi oddálením prodejů části povolenek.
„Cena elektřiny bude pravděpodobně stagnovat, spíše než aby měla potenciál pro výraznější růst," řekl Novák. Reálně podle něj nelze čekat v příštích třech letech žádné výraznější odchýlení od současného vývoje, když ceny zemního plynu i uhlí zůstávají nízko. Roční kontrakt na dodávku elektřiny na německém trhu zlevnil za leden o 8,3 procenta, nejvýrazněji od listopadu 2009, na včera dosažené rekordní minimum 40,30 EUR/MWh.
CFO Novák ještě na konci minulého týdne uvedl, že přes klesající ceny elektřiny na burzách firmě nehrozí, že by byla nucena odstavit některý ze svých výrobních strojů a při té příležitosti dodal, že jelikož je výrobní kapacita pro letošní rok víceméně vyprodána, "cokoli se děje s cenou elektřiny roky 2013, nemá na nás žádný vliv".
Podle posledních informací z listopadu ČEZ měl ke konci října předprodáno 94 procent elektřiny pro rok 2013 a 48 procent produkce roku 2014. Finanční ředitel ČEZ minulý týden dodal, že firma již má "něco prodáno" na rok 2015 a začala i s prodeji na rok 2016.
Ředitel obchodní divize skupiny Alan Svoboda po včerejším dalším poklesu cen elektřiny na nové historické minimum v důsledku dalšího oslabení trhu s emisními povolenkami uvedl, že firma zvažuje prodloužení živostnosti svých uhelných elektráren.
Cena emisních povolenek se tento měsíc propadla již o 49 procent, nejvíce od dubna 2008. Důvodem poklesu jednoho z determinantů ceny elektřiny je slábnoucí podpora plánu EK na snížení objemu dražených emisních povolenek prostřednictvím do roku 2015. Agentura včera upozornila, že snižujícími se cenami elektřiny jsou nejvíce zasaženy společnosti , Verbund a . Verbund následně apeloval na nápravu kolabujícího trhu s elektřinou.
Novák dnes řekl, že pro společnost, jakou je ČEZ, která generuje výrazný podíl celkové produkce z neuhelných zdrojů, tedy například z jádra, je rozhodně lepší udržet vysokou cenu emisních povolenek. Právě nízký podíl elektřiny produkované z uhlí činí podle Moody's společnost ČEZ relativně více zranitelnou v prostředí klesajících cen povolenek i elektřiny.
Podle dnešní zprávy analytiků Credit Suisse by mohl pokles cen elektřiny vést ke snižování analytických odhadů zisků dotčených firem, za předpokladu, že ceny zůstanou po určitou dobu nízko. Naopak proti poklesu očekávání zisků podle nich může působit současná úroveň PE a nízké úrokové sazby. CS upozornila, že pro zachování dividendy 45 Kč na akcii i ze zisku 2014, by společnost "potřebovala navýšit výplatní poměr na více než 75 %". Nový projekt pro výrobu jaderné elektřiny je ČEZ podle analytiků ústavu schopen financovat jen pokud by cena elektřiny byla na konci dekády nad 50 EUR/MWh. Credit Suisse doporučuje akcie ČEZu jako "neutrální", s cílovou cenou 743 Kč.
(Zdroj: Bloomberg, ČEZ, Credit Suisse)