Aktualizováno Stavební výroba v prosinci zvýraznila propad. Meziročně se snížila o 17,3 procenta po mírném 2,7procentním poklesu v listopadu. Prosinec měl o tři pracovní dny méně než stejný měsíc předchozího roku, což se projevuje negativně ve statistikách a stavebnictví není výjimkou. Po očištění o tento faktor produkce v sektoru klesla o 14,1 procenta.
Vedle toho jde o srovnání se silným prosincem 2011, kdy stavební sektor vykázal výrazný a ojedinělý růst (+14,5 %). Tehdy pomohlo očekávané zvýšení DPH po přelomu roku, což vedlo k urychlení prací i fakturace. Tento efekt na přelomu let 2012 a 13 příliš vidět není. Dalším faktorem zvýrazňujícím propad sektoru bylo počasí. Zatímco ve zmíněném prosinci 2011 byly teploty velmi příznivé a stavební práce prakticky neomezovaly, v prosinci 2012 naopak průměrná teplota klesla pod dlouhodobý normál.
Pokud tedy vezmeme v potaz tyto tři faktory - kalendář, vysoká srovnávací základna a počasí - nejsou prosincová čísla tak dramaticky špatná. Přidat můžeme pohled na meziměsíční změnu produkce, která je o vliv kalendáře i sezónnosti očištěna. Ta naopak ukazuje na růst stavebnictví o 2,2 procenta.
Propad sektoru táhlo hlavně pozemní stavitelství, kde meziroční pokles dosáhl 15,7 procenta. Horší situaci vidíme v inženýrském stavitelství, kde produkce za prosinec spadla o 21,8 procenta. Tento obor má však v sektoru menší váhu.
Co se týče práce ve stavebnictví, v prosinci pokračovaly nastolené trendy, tedy pokles zaměstnanosti a proti tomu slušný růst průměrné mzdy. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 4,1 procenta, zatímco mzdy stouply o 3,7 procenta, což znamená jednoprocentní reálný růst.
Neustávající útlum sektoru je znát na pokračování negativního trendu u stavebních povolení a počtu zahájených staveb. Povolení bylo vydáno 7 790, z toho 2 399 na byty, a rozestavěno bylo 1 810 bytů. Ve všech zmíněných případech to stále znamená výrazný meziroční pokles, oproti listopadu je však o něco mírnější.