Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co říká Big Mac o vývoji v eurozóně

Co říká Big Mac o vývoji v eurozóně

11.2.2013 10:53
Autor: Redakce, Patria Online

Takzvaný Big Mac Index porovnává cenu Big Maců v jednotlivých zemí a představuje proto alternativní pohled na kurzy jednotlivých měn. Samozřejmě, že použití tohoto indexu nemělo být nikdy nástrojem pro měření kurzových odchylek. Jak uvádí The Economist, jde hlavně o způsob, jak jednoduše demonstrovat koncepty typu parity kupní síly. V eurozóně funguje jednotná měna, můžeme proto přímo porovnávat ceny Big Maců. Jaký byl jejich pohyb v posledních měsících a letech? Dochází k nutné úpravě cen v měnové unii?

The Economist sleduje ceny Big Maců v jednotlivých zemích eurozóny od července 2011. První graf ukazuje, jak se jednotlivé ceny měnily relativně k průměru eurozóny: 


BigMac1

Z grafu je patrný určitý pozitivní vývoj. Ceny v Rakousku a Německu rostly nadprůměrně, zatímco v Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku podprůměrně. Stejně si vedla dokonce i Francie. Zdá se tedy, že dochází k potřebným posunům, a to nejen na úrovni jednotkových nákladů, ale i na úrovni reálných cen. Ne vše je ale tak růžové. Ceny hamburgerů v Itálii vzrostly mnohem více než jinde, pouze s výjimkou Estonska. Možná, že ceny v Itálii ale jen dohání dříve vzniklou mezeru. Podívejme se tedy na změnu cenových úrovní mezi červencem 2011 a lednem 2013. 

 
BigMac2

Big Mac ukazuje, že Itálie je nejdražší zemí eurozóny. Jeho cena tam dosahuje 3,85 eura, zatímco ve Francii jen 3,6 eura a v Německu 3,64 eura. V Itálii byl tedy tento produkt v červenci 2011 nadhodnocen o 2,9 % a v lednu letošního roku o 5,7 % (relativně k Německu). Samozřejmě bychom ale mohli tvrdit i to, že ceny v Německu leží příliš nízko. Pak by to ale znamenalo, že se tamní ceny pohybují správným směrem, jenomže v Itálii k tomu během posledního roku a půl nedocházelo.

Můžeme tvrdit, že v Itálii s jejími typickými jídly znamená Big Mac specifický produkt. Navíc se objevují zprávy o tom, že Italové nyní omezují své výdaje za jídlo. Možná, že nahrazují lepší jídla právě hamburgery, a to tlačí jejich ceny výš? Pohled na širší cenový index ukazuje, že tomu tak není. Itálie měla mezi červencem 2011 a prosincem 2012 nejvyšší inflaci v eurozóně. Italské ceny rostly o více než 6 %, zatímco ceny v celé měnové unii o 3,9 %. A nemůže to být vlivem změny daní, protože i HICP s konstantními daněmi ukazuje, že se Itálie nachází na vrcholu žebříčku cenového růstu.

Big Mac Index tedy celkově ukazuje, že v posledních 18 měsících dochází v eurozóně k určitým posunům, obavy ale vzbuzuje výše inflace v Itálii. Reformy trhu práce, které se neprojeví v nižších cenách produkce, dopadají negativně na spotřebitele a brzdí ekonomiku. Itálie se tak musí zaměřit na správné reformy, které omezí inflaci.

 
(Zdroj: Bruegel)


Čtěte více:

Big Mac Index: Koruna je podhodnocená
28.1.2009 15:58
Týdeník Economist zveřejnil opět svůj aktuální tzv. Big Mac Inde...
Když je Big Mac lepší než statistický úřad
1.2.2011 18:29
Inflace je celosvětově na vzestupu. V řadě zemí ale jak běžní spotřebi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data