Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
2013: Rok odpadní bubliny?

2013: Rok odpadní bubliny?

18.02.2013 17:52, aktualizováno: 18.2. 17:58

Aktualizováno

Financial Times minulý týden psaly o tom, že investoři jako Apollo Global Management, Oaktree Capital a GSO otočili svůj pohled na junk dluhopisy a nyní sázejí na růst jejich výnosů (pokles cen). Zaznamenat lze i úvahy o junk bublinách. UBS podle CNBC zase tvrdí, že výhled pro tyto obligace je nadále pozitivní a banka očekává návratnost kolem 6 %. Nejsem dluhopisovým specialistou, ale uvedené dilema (a hovory o bublině na trhu s korporátními dluhopisy obecně) má úzkou souvislost i s ostatními trhy. Podívejme se tedy na jádro věci.

Celkové výnosy junk dluhopisů (tedy dluhopisů „odpadních“, někdy raději nazývaných dluhopisy s vysokým výnosem, či spekulativní) jsou dány bezrizikovou složkou a rizikovou prémií. Růst výnosů (pokles cen) tak může vyvolat celkový růst sazeb, který je pravděpodobný zejména v případě sílícího oživení. Pak je ale také pravděpodobné, že rizikové prémie by šly proti tomuto trendu (silnější oživení = menší riziko). Rozhodující by tedy měl být pohyb těchto prémií sám o sobě. Další příběh již nechme vyprávět grafy z výborného souboru obrázků Guide To The Markets od JPMorgan.

V prvním grafu jsou modře rizikové spready junk dluhopisů a šedě míra defaultů. Pokud porovnáme současné rizikové prémie s tím, jak moc firmy krachují, žádnou disproporci nevidíme. Oranžovou čarou jsem současné úrovně natáhl do minulosti a můžeme tak lehce vidět, že v roce 08 byly při porovnatelném spreadu defaulty o něco málo níže, v roce 04 výrazně výše, v roce 99 výrazně výše, v roce 98 na cca stejné úrovni. Jde ale samozřejmě o zjednodušený pohled, protože rizikové prémie jsou vedoucím ukazatelem – odvíjí se od očekávané, ne současné míry defaultů, což je z grafu také dobře patrné. O té očekávané něco říkají další grafy.

Druhý graf ukazuje rozdíl mezi vnitřně generovanými zdroji (šedě) a investičními výdaji obchodovaných firem (oranžově). Zatímco zdroje trendově rostou, investice se v roce 09 prudce propadly a vzniklá mezera přetrvává. Výsledkem je silná schopnost firem financovat své (k trendu utlumené) investice, což se projevuje známým jevem – růstem hromady hotovosti v rozvahách firem. Jsem si vědom toho, že tento, i další grafy nejsou zrovna reprezentativní pro junk, protože ten má z definice horší obrázek. I tak se ale domnívám, že pohled na celkový korporátní sektor (tedy od junk až po bezpečné korporátní obligace) je vypovídající. 

001

Graf spodní vpravo ukazuje poměr dluhu k vlastnímu jmění u firem v indexu S&P 500. Vidíme masivní oddlužení firemního sektoru (viz i předchozí článek) s tím, že dluh je nyní hluboko pod úrovní roku 93. Spodní graf vlevo ukazuje pokrytí úrokových nákladů provozním ziskem (čím vyšší tím lepší). Předně si všimněme spojitosti s předchozím grafem – až do roku 2008 roste zadlužení, pokrytí úrokových nákladů se ale nehorší, což má na „svědomí“ zřejmě celkový pohyb sazeb a rizikových prémií. Pak již jde klesající finanční páka ruku v ruce s rostoucím krytím úrokových nákladů. Sám o sobě tento poslední graf dokresluje obrázek načrtnutý těmi předchozími. Od roku 09 se prudce lepší pokrytí úrokových nákladů firemního sektoru a nyní je na dlouhodoběji nevídaném rozmezí 6 – 7.

Jak bylo uvedeno, rizikové prémie závisí na tom, co se stane, což platí o akciích jako o dluhopisech. Co se stane je ale závislé i od toho, co se stalo – je rozdíl, pokud do volatilního období firmy vstupují s vyždímanými rozvahami, či rozvahami s nízkým dluhem a až nemístně vysokou hotovostí (ohledně toho „nemístně“ viz např. Apple, či podobné korporátní syslíky). Nerovnováh ve světové ekonomice je stále dost, ale minimálně co se týče současného stavu korporátního sektoru se mi nezdá, že by současné rizikové prémie dluhopisů (junk i investičních) byly po jejich předchozí rally nějak hrubě odtrženy od reality bublinovým směrem.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    18.02.2013 19:43

    Nic není zadarmo. Růst zisků firem, pokud není podpořen růstem investic, je ovlivněn růstem státních deficitů a poklesem soukromých úspor. Co se stane v momentě,kdy stát a lidé začnou šetřit, vidíme dnes např. ve Španělsku nebo i v ČR.
    Igor
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba