Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cenová volatilita amerických akcií klesá nejvíc od Velké deprese. Co to značí pro další vývoj trhů?

Cenová volatilita amerických akcií klesá nejvíc od Velké deprese. Co to značí pro další vývoj trhů?

19.02.2013 14:51, aktualizováno: 19.2. 15:41
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Aktualizováno

Cenové skoky u amerických akcií se snižují nejvíce od Velké deprese, což signalizuje zotavující se investorskou důvěru, která živí býčí trh, který již brzy vstoupí do svého pátého roku. Průměrný denní pohyb cen akcií z indexu S&P 500 spadl v tomto roce na 0,43 % proti průměru z předešlých pěti let na úrovni 1,08 %. Podle dat společnosti Bloomberg je to nejstrmější propad v cenové volatilitě od roku 1930. Propad volatility je patrný i na tzv. emerging markets, když 100denní volatilita u indexu MSCI Emerging Markets propadá na 8,48, což je nejnižší číslo od srpna 1997. Jedná se tedy o odlišnou volatilitu, než představuje index volatility u opcí na akcie z S&P 500 tzv. CBOE Volatility Index (VIX), který rovněž v tomto roce propadá, když zatím oslabil o 31 % na pětileté minimum kolem 12,4.

Co tento vývoj může předznamenávat? Naposledy byla cenová volatilita takto nízko v roce 1995, kdy index S&P 500 poskočil o 34 % a od té doby se během následujících čtyř let dokonce zdvojnásobil. Data od roku 1928 ukazují, že v letech, kdy je volatilita takto nízko, dosahuje tento akciový index průměrného 17% ročního zhodnocení. Tržní pesimisti tvrdí, že propad volatility a nejlepší vstup do nového roku od 1997 jsou dílem přehnaného optimismu, tržní býci argumentují podprůměrným oceněním akcií na úrovni P/E a největším přísunem prostředků do akciových fondů za posledních devět let. Michael Shaoul, šéf investičního fondu Marketfield Asset Management, k tomu řekl: „Přechod z odlivu peněz k přílivu peněz do akcií hraje klíčovou roli u propadu volatility.“ Podle Shaoula převažují na trhu kupci, což vedlo k velké stabilizaci trhu.

Podobně jako Shaoul se vyjádřil i další šéf investičního fondu, Eric Teal. E. Teal z First Citizens BancShares vnímá pokles volatility pozitivně a domnívá se, že tento vývoj láká drobné investory zpět k akciím. Na trzích jsme podle něj v posledních měsících neviděli tolik externích šoků a to je povzbuzující pro tyto menší investory, kteří by mohli pokračovat v přesunu svých prostředků z dluhopisových fondů do fondů akciových. Podle dat společnosti Investment Company Institute opustilo od začátku finanční krize akciové fondy téměř 300 mld. USD, avšak v lednu zaznamenaly tyto fondy příliv 37 mld. USD, což je nejvíce od roku 2004.

John Toohey, vice prezident investiční společnosti USAA Investment, již tak optimistický není, když se domnívá, že akcie posílily příliš vysoko během příliš krátké doby. J. Toohey k tomu řekl: „Ekonomický růst není v tuto chvíli tak silný. Jakýkoliv druh krize může přinést nárůst volatility a s tím, jak jsou akcie v poslední době vysoko, může odstartovat korekci.“ Nižší než průměrná volatilita u akcií navíc vždy předcházela velkým pádům na trzích. Dva roky před dosažením vrcholu S&P 500 propadla tato volatilita na 0,54 a v roce 2008 jsme se u tohoto indexu dočkali největšího ročního propadu od roku 1937. Na druhou stranu volatilita na těchto nízkých úrovních nikdy nevedla u S&P 500 k roční ztrátě. K propadu cenové volatility na 0,43 došlo v historii devětkrát a pokaždé v daném roce index S&P 500 na roční bázi posílil.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data