Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské akcie strhl propad developerů. Peking jde proti spekulaci na realitách

Čínské akcie strhl propad developerů. Peking jde proti spekulaci na realitách

04.03.2013 9:51
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Akcie čínských developerů utrpěly největší ztráty od roku 2008, a stáhly tak celý trh hluboko do červených čísel. Propad přišel v reakci na kroky vlády v Pekingu, která se snaží zchladit přehřívající se realitní trh, a také kvůli zpomalení růstu v sektoru služeb.

Souhrnný index CSI 300 oslabil o 4,61 procenta na 2545,72 bodu, index dominantní šanghajské burzy Shanghai Composite ztratil 3,65 procenta na 2273,40 bodu. Subidex developerů, uvedených na burzu v Šanghaji, padl o 9,3 procenta a zaznamenal nejprudší denní ztrátu od června roku 2008. Developeři, v čele se skupinou China Vanke, většinou zaznamenali 10% propad. Investoři se jich začali zbavovat v návaznosti na prohlášení Státní rada, nejvyššího výkonného orgánu země, podle něhož by měly být zvýšeny zálohy a úrokové sazby u hypoték na druhé byty a domy. Propad zaznamenaly i banky, které aktivitu v realitním sektoru úvěrují.

„Pokud se objeví nová pravidla jako tato, efekt dalece přesáhne akcie v sektoru nemovitostí,“ tvrdí Zhang Yanbin, analytik šanghajského brokera Zheshang Securities. Zvýšení částky, kterou budou muset zájemci o druhé bydlení složit předem, a úrokových sazeb u hypoték by se mělo týkat měst s „nadměrným tempem“ růstu cen. Vláda také místním úřadům nařídila přísnější vynucování daní z převodu nemovitostí. Snaha o upuštění bubliny na realitním trhu trvá už tři roky.

Nová sada přísnějších opatření dolehla krom bank a developerů i na výrobce stavebních materiálů. Skupina Anhui Conch Cement zakončila dnešní seanci se ztrátou 10 % na 17,8 jüanu za kus. Tedy zhruba na stejné úrovni jako před 12 měsíci.

Spekulace o přísnějších opatřeních, které na trhu kolují už několik týdnů, se podepsaly na chabé výkonnosti čínského trhu v posledních několika týdnech. Detaily zveřejněné o víkendu pravděpodobně zašly dál, než s čím trh počítal.

Na náladu investorů doléhá i poslední série dat z ekonomiky, která příliš optimisticky nevyznívá. V pátek zveřejněný index nákupních manažerů vykázal v sektoru služeb nejnižší tempo růstu za posledních pět měsíců. Ve zpracovatelském sektoru index v únoru klesl na 50,1 bodu z lednových 50,4 bodu. Očekávalo se přitom mírné oživení na hodnotu 50,5 bodu.

Zítra začíná každoroční zasedání čínských zákonodárců (Národní lidový kongres), na němž vláda zpravidla ohlašuje ekonomické cíle pro zbytek roku. Díky relativně nízké inflace klesne tlak na utažení měnové politiky. Peking se v souladu s předchozí politikou pravděpodobně opět zaváže zvýšit příjmy obyvatel, tak aby se ekonomika začala více orientovat na spotřebu a méně na investice a export. Hlavním tématem reformního tažení nově nastupující garnitury prezidenta Si Ťin-pchinga by ale měla být liberalizace kapitálových toků. Na zahraničních kontech firem se totiž hromadí stále více jüanů, které mohou být zpět do Číny investovány pouze omezenou měrou. Loni zahraniční obchod vyřízený v čínské měně vzrostl o 41,3 % na 2,9 bilionu jüanů.

Peking by rád z jüanu udělal globální rezervní měnu, avšak musí postupovat opatrně, jelikož se obává, že přílišné uvolnění opratí by mohlo vyústit v chaos a překotný únik kapitálu z Číny. Většina čínské měny v zahraničí se hromadí v Hongkongu a v poslední době i v Singapuru a Londýně. Velké korporace by s ní rády volně disponovaly a výhodně ji investovaly, avšak zpět do Číny mohou převést zhruba čtvrtinu jüanů na svých kontech.

Čínská ekonomika loni expandovala o 7,8 %, tedy nejpomalejším tempem od roku 1999. Ve čtvrtém čtvrtletí se jí však podařilo zastavit zpomalování růstu, které trvalo sedm čtvrtletí. Hrubý domácí produkt se během posledního kvartálu zvýšil o 7,9 %. Snaha o zkrocení realitního trhu podle analytiků vyvolává obavy o celkový stav ekonomiky.

Čínským akciím se v prosinci a lednu všeobecně velmi dařilo. Index šanghajské burzy během tohoto období posílil o víc než 20 %. Nyní se obchoduje na 9,6násobku očekávaného letošního zisku. Americký index S&P 500 se obchoduje na 13,7násobku očekávaného zisku.

(Zdroje: Bloomberg, WSJ, YahooFinance, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data