Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stará ruská oligarchie opouští komodity. IT, strojírenství či reality nabízí vyšší výnosy

Stará ruská oligarchie opouští komodity. IT, strojírenství či reality nabízí vyšší výnosy

04.03.2013 18:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruští miliardáři, kteří vydělali jmění díky kontroverzním privatizacím významných komoditních producentů v 90. letech minulého století, začínají sektor přírodních zdrojů opouštět a soustřeďují se na perspektivnější odvětví ruské a světové ekonomiky. Na jejich místa se tlačí nová oligarchie, úzce napojená na státní struktury.

Nejnázornějším příkladem všeobecného trendu je prodej třetího největšího ruského těžaře ropy TNK-BP, v němž polovina akcií patří několika podnikatelům, do rukou státní společnosti Rosněfť. Čtyřka původních vlastníků - Michail Fridman, German Khan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik - za svůj podíl dostane 28 mld. USD. Vekselberg, třetí v žebříčku zámožných lidí Ruska, hodlá svou část výnosu z prodeje investovat do technologických titulů, strojírenství a alternativních zdrojů energie.

Michail Prochorov, devátý nejbohatší Rus, se před nedávnem za 3,6 mld. USD zbavil podílu 37,78 procenta v těžební společnosti Polyus Gold. Novými majiteli největšího těžaře zlata v Rusku se stali miliardáři Zelimchan Mucojev a Gavriil Jušvajev. Sergej Popov, jemuž mezi podnikatelskou elitou patří 27. příčka, letos prodal zbytek podílu v uhelné společnosti SUEK, a zlikvidoval tak poslední přítomnost v komoditním sektoru.

„Zájmy nejbohatších Rusů se vyvíjí v souladu s evolucí ruské ekonomiky,“ tvrdí James Beadle, investiční poradce monacké pobočky Société Générale. Investice do jiných oblastí než do přírodních zdrojů jsou podle něj v módě kvůli kampani Kremlu za diverzifikaci ekonomiky a také, a to hlavně, odpovídají obchodním zájmům miliardářů. Ruská vláda se dlouhodobě snaží snížit závislost ekonomiky a státní kasy na ropě, plynu a základních kovech, jejichž podíl na exportech do zemí mimo SNS loni dosáhl 81,3 %. Na státním rozpočtu se ropa a plyn podílí z poloviny.

Expanze do nových odvětví typu maloobchodu, telekomunikací a IT sektoru je postupným procesem. Čtrnáct z patnácti nejbohatších Rusů své jmění vydělalo na těžbě ropy, plynu či jiných komodit. „Nejde o to, že investice do přírodních zdrojů by nyní byly méně atraktivní, spíše jsme se naučili chápat mechanismy investování do nekomoditních sfér a ocenit jejich hodnotu,“ tvrdí Andrej Štorch, mluvčí Vekselbergovy skupiny Renova. Ta mezi lety 2006 a 2010 vložila 4,6 mld. USD do švýcarských strojíren OC Oerlikon a Sulzer. Mezi její další aktiva patří letiště, dodavatelé energií a poskytovatelé internetu.

Sedmačtyřicetiletý Prochorov, který se loni rozhodl pro dráhu profesionálního politika a v prezidentských volbách vybojoval třetí místo, vlastní newyorský basketbalový klub, banky, nemovitosti, pojišťovny a mediální společnosti. Nedávno prodal celý svůj podíl v kombinátu Norislk Nickel, nejvýznamnějším světovém producentovi niklu a paládia. Stále vlastní balík akcií ve společnosti Rusal, světové jedničce ve výrobě hliníku.

Trend je jasný: korunní šperky ruského hospodářství ukořistěné za vlády Borise Jelcina postupně mění majitele. Po dokončení prodeje TNK-BP a Polyus Gold klesne podíl komoditních aktiv v portfoliích 25 nejbohatších Rusů z 61 % na 52 %.

Řízení mamutích podniků vyžaduje dobré vztahy s místními úřady, byrokratickým aparátem v Moskvě i nejvyššími činiteli v Kremlu. Soukromí hráči se v poslední době dostávají do defenzivy vůči státem kontrolovaným gigantům typu Rosněfti či Gazpromu. Těm se například podařilo zajistit si pro sebe výhradní přístup k ruskému arktickému šelfu, který skrývá obrovská ložiska ropy a plynu. Ostatní těžaři jako Lukoil či Tatněfť se marně snaží arktický monopol státních firem zlomit. I zahraniční společnosti raději uzavírají výhodné kontrakty se státními firmami, jejichž management si pro ambiciózní projekty dokáže snáze zajistit podporu nejvyšších míst. „Nastává další fáze redistribuce majetku v Rusku. Oligarchové jelcinovské éry prodávají aktiva podnikatelům s přátelštějšími vztahy s Kremlem,“ komentuje vývoj Julia Bušujevová ze společnosti Arbat Capital.

Ne že by politici či úředníci na transakce ve prospěch svých chráněnců tlačili. Za posunem priorit staré oligarchie stojí celosvětové ochabnutí komoditního boomu. Čína, zdaleka největší spotřebitel široké škály přírodních surovin, už neroste tak jako dřív a poptávka v Evropě a Spojených státech stagnuje. Index 24 komodit S&P GSCI od ledna odepsal 0,8 %, což je nejhorší výkon za posledních pět let. „Expozici na komodity omezují investoři v globálním měřítku. Ceny klesly a výnos z těchto investic nebude takový, jaký býval,“ říká Dmitrij Kolomytsyn z moskevské kanceláře banky Morgan Stanley.

Dobou orientaci ve víru změn v globální ekonomice prokázal Ališer Usmanov, který v Rusku platí za nejbohatšího člověka. Začínal v hutním a ocelářském sektoru, ale poté se nebál investovat do firem jako sociální síť Facebook či operátor MegaFon. Nyní je zhruba polovina jeho majetku 22 mld. USD investována mimo přírodní zdroje.

Jedno neformální omezení však ruská vláda oligarchům přece jen stanovila – konečnou destinaci výnosů z prodeje jelcinovských pokladů. Prezident Vladimir Putin u příležitosti pohlcení TNK-BP Rosněftí prohlásil, že „doufá“, že 28 mld. USD, které čtveřice oligarchů za 50% balík dostane, bude utraceno v Rusku, ne na jachty na Azurovém pobřeží, vily v Londýně či pláže na Floridě.

(Zdroje: Bloomberg, Moscow Times, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.