Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Belgický ministr financí končí kvůli skandálu, může otřást vládou

Belgický ministr financí končí kvůli skandálu, může otřást vládou

5.3.2013 12:07, aktualizováno: 5.3. 13:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Po „nepodložených pomluvách a zákeřných nařčeních“ se dnes rozhodl rezignovat belgický ministr financí Steven Vanackere, aby ulevil tlaku na vládu, na jejíž podobě se Belgie dohadovala plných 18 měsíců od voleb v polovině roku 2010. Terčem útoků je kvůli údajnému obchodu, do něhož má být zapojena banka Belfius Bank a sociální organizace napojená na jeho domovskou vlámskou křesťansko demokratickou stranu CDV.
 
„Klima nedůvěry dopadá na práci mou i národní zájmy Belgie,“ uvedl Vanackere a požádal o nalezení nástupce. Ministrem financí se stal po 18měsíčním patu, ve kterém rozpolcená valonská a vlámská Belgie nebyla schopna dosáhnout shody na podobě kabinetu. Na konci tohoto patu vznikla vláda premiéra Elio Di Rupa, který dnes poděkoval Vanackeremu za jeho snahu o ochranu kabinetu. I demise ministra financí a hledání nového se ale může stát rozbuškou další nestability, případně až rozpadu vládního kabinetu, který v zemi musí prosazovat úspory a snižovat schodek rozpočtu. Di Rupo se stal prvním francouzsky mluvícím premiérem Belgie od roku 1970 v jazykově rozpolcené zemi.

Steven Vanackere již dříve (od roku 2009) působil jako ministr zahraničí v přechodné vládě Yvese Leterma. Vláda Yvese Leterma v dubnu 2010 schválila program ekonomických reforem, které počítaly se snižováním rozpočtového schodku až po vyrovnaný rozpočet v roce 2015. Veřejný dluh dle nich měl do roku 2015 klesnout na maximálně 88,4 procenta HDP. Vláda Leterma kvůli politickému patu v zemi více než rok vládla ve stavu demise.

Otěže ministra financí převzal od Didier Reynderse, který post zastával 12 let. Ten naopak přešel na post ministra obchodu, zahraničí a evropských vztahů ve vládě Di Rupa. Přes vstupem do politiky byl Vanackere bankovním úředníkem.

Demise ministra se příliš nepodepsala na dnešní aukci krátkodobých poukázek. Belgie prodala 3měsíční poukázky v objemu 1,501 mld. eur na průměrné ceně 99,987 a 6měsíční poukázky v objemu 1,565 mld. eur na průměrné ceně 99,97. V obou případech vzrostlo krytí nabídky poptávkou na 3,32 a 2,32násobek proti únorovým 2,5 a 2,05.
 
Belgická ekonomika loni klesla o 0,2 %, letos jí prognóza EK připisuje 0,2% celoroční růst. Schodek rozpočtu má setrvat u 3 % HDP. Ke snížení na cíl 2,15 % HDP potřebuje země najít dodatečné úspory kolem 3 miliard eur, uvedl list Le Soir.


(Zdroj: Dow Jones Newswires, Belga news, Bloomberg, FT, Le Soir)


Čtěte více:

Fitch pohrozil Belgii zhoršením úvěrového ratingu, ústavní krize prý ohrožuje reformy
24.5.2011 8:21
Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes pohrozila Belgii snížením zn...

Váš názor
  • ČESKO-SLOVENSKO
    5.3.2013 12:21

    Ať si prostudují sametový rozchod v ČSFR!
    ERSTEMAN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data