Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počet otroků je větší než v roce 1860, jejich cena jen mírně vzrostla

Počet otroků je větší než v roce 1860, jejich cena jen mírně vzrostla

11.3.2013 13:55
Autor: Redakce, Patria Online

Podívejme se na pár šokujících čísel. Otrok v Brazílii, který vyrábí cihly, vydělá svému majiteli celkem 8 700 dolarů, v Indii to je 2 000 dolarů. Sexuální otroctví vynáší v Thajsku 18 000 dolarů, v Los Angeles 49 000 dolarů. S podobnými informacemi přišla nadace SumAll Foundation, která zároveň tvrdí, že nyní je ve světě 27 milionů otroků, což je více než v roce 1860. Tehdy jich bylo 25 milionů. Většina z nich se do své pozice dostala kvůli půjčkám, které nejsou schopni splatit.

Cena otroků za posledních zhruba 150 let jen mírně vzrostla – v průměru se zvedla ze 134 dolarů v roce 1860 na dnešních 140 dolarů. Otroci, které do této pozice dostaly dluhy, stojí kolem 60 dolarů. Pokud jsou získáni ilegálním obchodem, jejich cena se v průměru vyšplhá na 1 910 dolarů. Dane Atkinson, který stojí v čele SumAll Foundation, uvádí, že nejvíce jej šokuje to, jak malou cenu lidského života uvedená čísla implikují. V některých případech je totiž nižší, než cena jedné láhve vína.

Pokud se z dnes z lidí stanou otroci, vydrží v této situaci v průměru šest let. Poté buď utečou, splatí dluhy, nebo zemřou. Většina otroků se přitom nachází na jihu Asie. Uvedená čísla nadace získala z několika zdrojů, včetně Organizace spojených národů a Světové banky. Kvalita dat ale byla celkově velmi nízká, což je překvapivé ve světle toho, jak mnoho peněz na boj s otroctvím plyne. Děti jsou nejčastěji zneužívány k otrockému rybolovu. Platí to zejména o zemích jako Kambodža, Ghana, Uganda, Indonésie, Filipíny a Peru. Na Madagaskaru musí děti v otroctví sbírat kameny.

Ve snaze šokovat dala SumAll Foundation uvedeným číslům formát běžné katalogové nabídky. Ta nabízí „pár rukou, který vám ulehčí přečkání zimních měsíců“. V této „nabídce“ si tak můžete vybrat toho správného otroka, a to za „neuvěřitelně nízkou cenu“. Atkinson k tomu uvedl, že jeho organizace se snažila i o to, aby lidé ve vyspělých ekonomikách pochopili, že také oni práci otroků využívají. Zmíněná „nabídka“ poskytuje zároveň jednoduchý návod, jak otroka získat: Je třeba mu půjčit 160 dolarů s úrokem 60 %. Poté umožnit jeho rodině, aby dluhy splatila tím, že bude pro věřitele dva roky pracovat. Během této doby jim musí mít půjčeno dost dalších peněz na to, aby si mohli zakoupit potraviny a nezbytné léky. Vysoká sazba zaručí, že ve skutečnosti bude otrok pro věřitele pracovat alespoň šest let. Poté je třeba počkat několik měsíců, kdy rodina opět vyhladoví a následně jí půjčit 160 dolarů. Celý proces se pak opakuje. 


 
(Zdroj: NYTimes)


Čtěte více:

Světové ceny potravin vzrostly o 30 procent a ohrožují Asii, tvrdí Asijská rozvojová banka
26.4.2011 12:52
Světové ceny potravin vzrostly za leden a únor meziročně o 30 procent ...
Světová banka: Vysoké ceny potravin ohrožují nejchudší v rozvojovém světě
16.8.2011 10:53
Vysoké ceny potravin ohrožují nejchudší lidi v rozvojovém světě, uvedl...
Červený kříž pořádá sbírky pro Evropu. Chudoba se rozšiřuje nejen na periferii
29.10.2012 18:23
Stále více Evropanů je odkázaných na potravinovou pomoc, tvrdí Červený...

Váš názor
  •  
    11.3.2013 15:38

    https://s3.amazonaws.com/www.sumall.org/emails/newsletter/130219_human-trafficking/img/saorg_trafficking.jpeg
    slave
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data