Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Červený kříž pořádá sbírky pro Evropu. Chudoba se rozšiřuje nejen na periferii

Červený kříž pořádá sbírky pro Evropu. Chudoba se rozšiřuje nejen na periferii

29.10.2012 18:23
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Stále více Evropanů je odkázaných na potravinovou pomoc, tvrdí Červený kříž. Podle humanitární organizace bude přetrvávající vysoká nezaměstnanost spolu s rozkladem sociálního státu za hranici chudoby tlačit další a další, přičemž bude těžké odhadnout, kdo by mohl sociální podporu nejvíc potřebovat. Ohrožena je přitom i střední střída, a to nejen v periferních ekonomikách trpících největšími problémy.

„Nejde jen o jižní či východní Evropu, týká se to celé Evropské unie, i lidí v Lucembursku a Finsku. V záchytné síti sociálních služeb se objevují obrovské díry a lidé nedosáhnou na žádnou státní podporu, takže se obrací na církve či na Červený kříž,“ tvrdí Eberhard Lueder, ředitel aktivit Červeného kříže v EU.

Podle údajů Evropské komise trpí „vážnou hmotnou nouzí“ 40 milionů občanů EU; stejný počet lidí si každý druhý den nemůže dovolit na talíři maso. Z 500 milionů obyvatel EU je 116 „ohroženo chudobou či sociálním vyloučením.“ Ve Spojených státech je na potravinové lístky odkázáno 47 milionů lidí, tedy zhruba každý sedmý.

„Zcela určitě existují ve všeobecném povědomí zkreslené představy, kolik lidí si nemůže dovolit plnohodnotnou stravu každý den. To, co považujeme za chudobu, je většinou dost skryté, i když v zemích nejvíce postižených krizí se to začíná měnit,“ tvrdí Lueder.

V zemích EU existuje celá řada nejrůznějších programů potravinové pomoci, řízených dobročinnými nevládními a církevními organizacemi. Ve větších městech Rakouska a Německa se v supermarketech sbírá zboží těsně před vypršením data spotřeby, které je poté prodáváno za symbolický poplatek. V Belgii a Francii existují obchody nabízející potraviny a oblečení za výrazně snížené ceny.

Podle zkušeností katolické organizace Caritas Europa lidé potravinovou pomoc vyhledávají tehdy, když jim po zaplacení nájmu a komunálních služeb nezbude dost peněz na nákup jídla. Příčiny problému Caritas spatřuje v rostoucí nezaměstnanosti, dlouhodobé nezaměstnanosti, rostoucímu výskytu nedostatečně placených pracovních míst a v úsporných opatřeních, které se dotýkají sociální podpory. Nejvíce ohroženi chudobou jsou důchodci a neúplné rodiny s dětmi.

Evropská unie momentálně financuje program potravinové pomoci v hodnotě 500 mil. EUR, který využívá 18 milionů lidí v 19 členských státech. Od roku 2014 však dojde ke snížení rozpočtu na 335 mil. EUR, přičemž není jisté, jestli bude po roce 2020 pokračovat. Podle údajů Eurostatu trpí podvýživou 30 milionů Evropanů.

Charitativní organizace se shodnou na tom, že nejvíc je podpora potřebná na periferii EU (Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie) v baltských a východoevropských zemích. Ve Španělsku, kde je čtvrtina práceschopného obyvatelstva bez zaměstnání, uspořádal Červený kříž vůbec první sbírku namířenou na domácí chudobu.

Červený kříž ve Španělsku za minulý rok pomohl dvěma milionům lidí. Situace v zemi se zhoršuje a lidí bez prostředku přibývá. Drtivá většina Španělů, kterým Červený kříž pomáhá, žije pod hranicí chudoby. Z nezaměstnaných, kteří o pomoc žádají, polovina marně hledá práci už více než dva roky a 51 % nepobírá podporu ani jiný typ sociální pomoci.

Stále častěji se na organizaci obrací Španělé, kteří ještě donedávna patřili ke střední vrstvě, ale vinou krize se propadli mezi sociálně nejslabší. Vážným problémem se v zemi jeví rovněž takzvaná energetická chudoba, kdy si lidé nemohou v zimě dovolit platit za vytápění svých příbytků. Ze dvou milionů lidí, kterým Červený kříž v loňském roce pomáhal, neměla dost peněz na topení téměř polovina.

(Zdroj: CNBC, Čro)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data