Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na severské ekonomiky dopadá útlum v eurozóně, výhled se ale lepší

Na severské ekonomiky dopadá útlum v eurozóně, výhled se ale lepší

26.03.2013 14:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Rok 2012 byl pro dánskou ekonomiku rokem poklesu. Trpěly zejména exporty, které táhla dolů slabá poptávka v Evropě. Tento vývoj se projevil na trhu práce, kde došlo k poklesu zaměstnanosti. Domníváme se však, že pokles je již za námi a tento rok bude pro Dánsko rokem růstovým. Dobrou zprávou je zejména lepší globální výhled, možnosti expanzivní domácí politiky jsou v této zemi omezené. Domácí poptávka by měla zdravě růst, týká se to spotřeby domácností i vládního sektoru a podnikových investic. Dna podle našeho názoru dosáhl minulý rok i trh práce, letos by k větším změnám v zaměstnanosti docházet nemělo. Příští rok by už měl být růst ekonomiky dost silný na to, aby zaměstnanost mírně vzrostla.

Švédská ekonomika čelila v minulých letech řadě rizik, všechny pocházely ze zahraničí. Fundamentálně je tato ekonomika silná, pomáhají jí i mimořádná opatření na poli ekonomické politiky. Byla tak schopná ustát většinu negativních tlaků. V současné době se dá čekat zlepšení situace, příčinou je lepší globální výhled tažený vývojem v USA a v Asii a také možným oživením výrobního sektoru v Japonsku. Švédsku by měl lepší globální výhled pomoci i přes poněkud silnější kurz měny. Nezaměstnanost by tak měla klesnout z letošních 8 % na 7,8 % v roce 2014. Inflace by letos měla dosáhnout 0,3 % a příští rok 1,7 %. Dlouhodobý výhled bude ale stále poznamenán vysokým dluhem a ekonomickým útlumem v zemích, které jsou hlavními exportními trhy Švédska. Krize v eurozóně pokračuje a švédskou ekonomiku bude brzdit i vývoj na trhu s bydlením a do určité míry také měnový kurz.

Norskou ekonomiku brzdí pomalejší růst investic v ropném sektoru a utaženější podmínky na trhu s úvěry. Míra úspor domácností roste i přes nízké sazby, vysoké ceny nemovitostí a nízkou nezaměstnanost. Tento vývoj a vyšší kapitálové požadavky na banky by měly snižovat riziko vzniku bubliny na trhu s bydlením. Sazby v Norsku tlačí dolů nízká inflace a nízké sazby v zahraničí a existuje jen malá pravděpodobnost jejich růstu.

Finská ekonomika si minulý rok prošla 0,2% poklesem. Klesala domácí poptávka a zejména sektor stavebnictví, exporty trpěly kvůli vývoji v eurozóně. Podle našich odhadů by letos měla ekonomika růst jen o 0,3 %, což naznačují i poslední průzkumy podnikatelské důvěry. Finské exporty si vedou hůře, než by naznačoval vývoj na hlavních exportních trzích, protože tyto vývozy jsou tvořeny zejména investičním zbožím. Negativně se projevuje i nízká konkurenceschopnost a problémy společnosti Nokia. Příležitosti k růstu představují zejména rozvíjející se trhy a Rusko. Růst reálných mezd je pouze mírný, což se bude projevovat na domácí poptávce. Trh s bydlením se zdá být poměrně stabilní, ceny by se měly i přes nízké sazby držet na současných úrovních. Podle našich očekávání by se měla tento rok nezaměstnanost dostat nad 8 %, v příštím roce by se již měla díky růstu vydat směrem dolů. Pokles letos čekáme u inflace.

Konkrétní projekce pro Dánsko, Švédsko a Norsko shrnuje následující tabulka. V pořadí za sebou jdou růst HDP, spotřeba soukromého sektoru, sektoru veřejného, investic, zásob, exportů, importů. Následuje očekávaná výše inflace, nezaměstnanosti, deficitů veřejných rozpočtů, veřejného dluhu a přebytku běžného účtu.

sever

(Zdroj: Danske Bank)


Váš názor
  • to se dalo čekat
    27.03.2013 9:49

    Ten marxizmus vymaštěného Barrosa zlikviduje i ty státy, které prosperovaly.
    Jesse
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/23 Q1, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (02/23 Q2, Aft-mkt)
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/23 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board