Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vymírající druhy

Vymírající druhy

29.03.2013 17:42

Jak upozorňují například FT, „zásoba“ dluhopisů s ratingem AAA od všech hlavních ratingových agentur se nám od finanční krize snížila asi o 60 %. Poté, co z klubu vypadly USA, UK a Francie, máme k dispozici z původních 11 bilionů dolarů AAA od Fitch, Moody’s a Standard & Poor’s jen asi 4 biliony. Přirozeně, že tento propad je hlavně odrazem snížení ratingu Spojených států ze strany S&P . Opačný trend naopak vidíme u některých rozvíjejících se ekonomik v pásmu BBB. Ty se dostávají ze skupiny vysokého rizika do rizika středního. Scházejí se tam s některými evropskými ekonomikami, které se tam ale dostávají ze špatného směru.

Predikční potenciál snižování, či zvyšování ratingu je sporný, spíše jde o oficiální nálepkování něčeho, co trhy již nějaký čas vědí (pokud to nevědí, neví to ani agentura). Výše uvedené mne ale nemotivovalo k rozepisování se o plusech a mínusech systému ležícího z části na trinopolu ratingových agentur s konflikty zájmů odpovídajícími jejich tržnímu podílu. Po dlouhé době jsem vyhrabal dva grafy, které jsem si kdysi uložil do kolonky „to se neochodí“. První z nich ukazuje, jak v roce 2006 (!) viděla S&P vývoj ratingu vládních dluhopisů ve světě. Podle tohoto odhadu mělo v roce 2014 dojít ke zlomu a počet AAA obligací měl začít znatelně klesat. A to až na černou nulu v roce 2025. Jinak řečeno, do pěti lety měl druh AAA vymřít.

Hlavní vtip je ale v tom, že v roce 2006 neměla S&P ani tušení o tom, že propukne globální finanční krize, která učiní následující: Přes recesi zvýší dluhy vlád, kterým se sníží příjmy a zvýší výdaje. A zároveň přesune velkou část dluhu soukromého sektoru na vládní sektor. V grafu projektovaný úpadek AAA a dalších kvalitních papírů a naopak prudký růst podílu spekulativních dluhopisů byl zejména odrazem očekávaného růstu výdajů (a dluhů) v oblasti penzijního systému a zdravotní péče. Tedy něco, co se plnou silou teprve projevovat začne. Tedy pokud nebudou provedeny příslušné reformy, jejich obtížnost ale dobře vnímáme i u nás doma. 

001

Druhý graf ukazuje tradiční řešení situací, kdy se dluhy již stanou neudržitelné (ne dluhy samy o sobě, ale naše neschopnost s nimi pracovat a rozumně je využívat je to, co nás tíží). Graf je od dua Reinhart, Rogoff a modře ukazuje vývoj globálního veřejného dluhu k HDP, žlutě počet zemí v defaultu a fialově podíl zemí s inflací vyšší než 20 %. Vidět je celkem jasně, jak se všechny tři proměnné pohybují podobným směrem.

Výše uvedené by se mohlo zařadit do dnes již dlouhé řady populárních komentářů typu „odtud už vše půjde do kopru“. Před nimi se zde snažím často varovat s tím, že jednoduché poučky typu „rostoucí monetární báze = vysoká inflace“ nadělají více škody než užitku. Podobnou rovnici implikuje druhý graf a možná že se nakonec naplní. Půjde ale o to, s jakými „detaily“.

Jak jsem zde například psal před časem, v eurozóně by řízené (tedy ne chaotické) defaulty mohly být ku prospěchu věci. Protože co je default ve svém jádru? Uznání toho, že část půjčky nebyla půjčkou, ale darem, či dotací. A to jak kvůli nezodpovědnosti dlužníka, tak kvůli nezodpovědnosti věřitele. Ten navíc často půjčoval proto, že z toho měl sám prospěch (např. recyklace poptávky a podpora domácí zaměstnanosti u Německa). Žluté vlny v druhém grafu tak vnímejme jako nevyhnutelné uznání pravdy. A ohledně budoucnosti je jasné jen jedno: Vplouváme do neprobádaných vod a některé finanční a ekonomické „druhy“ jsou skoro na vymření. Systém na nich ale závislý není, jen zvyklý.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • grafy a blafy
    31.03.2013 22:41

    Můžete nám tedy vysvětlit pane JS proč je S&P 500, všemi celosvětově uznávanými autoritami, považovaný za ukazatel světové ekonomiky, na historickém maximu a na vzestupu? Proč nám tady nepodáte rady do čeho investovat dnes. To nám zase poradíte až za půl roku až se věci vyvrbi ?
    Křemílek a
Aktuální komentáře
17.04.2024
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y