Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžaři tlačí na povolení vývozu ropy z USA

Těžaři tlačí na povolení vývozu ropy z USA

03.04.2013 17:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Americké energetické koncerny načaly téma, které bylo ještě před pár lety tabu: vývoz surové ropy ze Spojených států.

Kongres tuto jinde běžnou praktiku zákal v 70. letech minulého století v odpověď na arabské ropné embargo, aby tak ochránil americké zásoby. Dnes se podmínky v odvětví radikálně změnily a domácí těžba zažívá nevídaný rozkvět, za nějž těžaři vděčí zejména kombinaci nové techniky vertikálního vrtání a hydraulického štěpení.

Top manažeři těžařských společností začínají zpochybňovat, jestli Spojené státy potřebují zpracovat veškerou ropu, která se doma vytěží. „Žijeme v propojeném, vzájemně závislém světě, který potřebuje svobodný obchod,“ prohlásil nedávno výkonný ředitel ConocoPhillips Ryan Lance s tím, že neomezené obchodování by se v posledku mělo týkat i ropy.

Oponenti namítají, že povolení exportu by vytlačilo výš ceny u pump a postihlo domácnosti i firmy. Zároveň by se prý zvýšila americká závislost na dovozech.

Podle ropných a petrochemických koncernů by se povolením vývozu ropy vyřešil velký problém, jemuž čelí americké rafinerie. Spojené státy totiž navyšují produkci lehké, málo syrnaté ropy, jenže hodně zpracovatelských závodů je nakonfigurováno na těžkou ropu z Latinské Ameriky či Blízkého východu, která obsahuje víc síry a jejíž rafinace je komplikovanější.

Marvin Odum, který stojí v čele americké divize Royal Dutch Shell, se v březnu vyslovil pro to, aby část vytěžené ropy mohla být vyvezena do Mexika či západní Evropy, kde by se dala snáze rafinovat. Povolení vývozu by prospělo Shellu a další těžařům, jelikož by pak svoji produkci mohli nabízet širšímu okruhu zájemců.

Podle odhadů konzultantské společnosti Turner, Mason & Co. budou Spojené státy v roce 2020 těžit 9 mil. barelů lehké ropy denně, což by znamenalo zhruba zdvojnásobení současné produkce. Přitom se očekává, že kapacita amerických rafinerií schopných zpracovat lehkou ropu vzroste jen mírně – ze současných 7,7 mil. barelů na 8 mil. barelů denně. Kapacita rafinerií se v některých oblastech „nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit růstu produkce,“ komentuje vývoj v petrochemickém sektoru Ed Morse ze Citi Research.

Snahu o zrušení zákazu zatím formálně nezastřešuje žádná iniciativa. Sdružení American Petroleum Institute, hlavní lobbistická organizace ropných koncernů, prohlašuje, že by myšlenku mohlo v budoucnu podpořit.

Proti tlaku těžařů se však velmi pravděpodobně zformuje silný odpor ze strany nezávislých rafinerií, které dosud profitovaly z relativní láce vstupních surovin, a také veřejnosti, která by růst závislosti na cizí ropě mohla vnímat negativně.

Surová ropa se na tvorbě ceny benzínu podílí ze 72 % a pro ropné koncerny nebude vůbec jednoduché vysvětlit, proč drahocennou komoditu posílají za hranice, místo aby snižovaly domácí ceny paliva. Mluvčí velké nezávislé rafinérské skupiny Valero Energy Corp Bill Day prohlásil, že společnost téma bedlivě sleduje.

V Kongresu by měla zanedlouho začít první slyšení ve věci možného zrušení exportního zákazu. Ten se týká i zemního plynu. Řada kongresmanů, především demokraté, se vyslovila proti návrhu a požadují, aby byly licence k těžbě na federální půdě udělovány jen společnostem, které se zavážou prodat vytěženou ropu doma.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2023
17:31Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky, experty i Michalem Šnobrem 7. 6. od 15:00
17:16Evropské dluhopisy dnes zabraly, zatímco akcie zůstaly v červeném  
17:12Co trhy chtějí od Tesly a co od firem jako Ford, či GM?
17:09HN: Přerovskou Meoptu koupí nadnárodní investiční fond Carlyle Group
16:36AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. Výroční zpráva 2022
14:48El-Erian: Spory o dluhový limit poškozují Spojené státy, trhy se přenastavují na další růst sazeb
14:20Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta
12:47Evropu překvapivě opouští dobrá nálada, Amerika dnes slaví svátek  
12:43Týdenní výhled: Dohoda o dluhovém stropu míří do Kongresu, očekávané sazby Fedu se posouvají výš  
11:52Ziskovost výrobců automobilů se snižuje, zjistila analýza společnosti EY
10:49Reinhart: Pauza ve zvedání sazeb je nereálná myšlenka
9:22Rozbřesk: Co německá recese znamená pro Česko?
8:57Dohoda o navýšení dluhového stropu v USA vede trhy výše, v USA dnes svátek  
8:45Biden s republikány dosáhl finální dohody na zvýšení dluhového stropu USA
7:34Jsou Češi černí pasažéři ekonomického systému? Proč nám tak málo vadí dvouciferná inflace? Podcast MakroMixér s Mojmírem Hamplem
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data