Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde jsou nejsilnější skleněné stropy?

Kde jsou nejsilnější skleněné stropy?

05.04.2013 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy jsou jednou z mála zemí na světě, kde neexistuje placená mateřská dovolená. Jiné vyspělé země mají celkově mnohem vstřícnější prostředí ohledně skloubení práce a rodinného života. Firmy jako Yahoo a Best Buy zakazují práci z domova, EU naopak chce, aby rodiče mohli požadovat částečný úvazek, flexibilní pracovní dobu či práci z domova. V zemích jako jsou Německo či Španělsko musí zaměstnavatel držet pracovní místo pro ty, kdo jsou na mateřské dovolené. A to po dobu dlouhou až tři roky. Podle některých studií představují tyto rozdíly mezi USA a zbytkem světa příčinu toho, proč je ve Spojených státech menší zaměstnanost žen. Ze stejného důvodu však může docházet k tomu, že v USA dosahují ženy vyšších kariérních cílů.

Následující graf od OECD ukazuje, jaký je podíl žen a mužů v zaměstnaneckém poměru na vedoucích pozicích ve firmách. Podíl žen je vyznačený červeně, druhý modře: 
 
001 

V USA je poměr žen, které pracují na vedoucí manažerské pozici, k mužům ve stejné pozici asi 0,85 (tedy 13,9 % vyznačených červeně děleno 16,3 % vyznačených modře). Hned za Spojenými státy se nachází Nový Zéland s poměrem 0,76 (11,7 % děleno 15,4 %). V zemích OECD jako celku je podíl žen k mužům 0,59 (6,1 % ku 10,3 %). Pokud se podíváme na Českou republiku, podle grafu dosahuje podíl žen na vedoucích pozicích k mužům ve stejných pozicích asi 0,51 (4,2 % ku 8,2 %), pohybujeme se tedy ještě pod průměrem zemí OECD. Slovensko pak dosahuje podobného poměru jako Česká republika, protože podíl žen na celku tam je 3,6 % a podíl mužů 6,9 %.

Nejblíže jsou si poměry mužů a žen na vedoucích pozicích (tedy nejmenší skleněné stropy) v Mexiku. Zároveň jde ale o zemi s jedním z nejnižších podílů zaměstnaných žen a mužů na vedení společností vůbec. Nejvzdálenější jsou si oba poměry naopak v Turecku, velký rozdíl panuje i v Dánsku, Rakousku, Nizozemí a Finsku.

Zpracováno na základě „Comparing the World’s Glass Ceilings“ od Catherine Rampell.

(Zdroj: Economix)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data