Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejlepší vývozní artikl USA: Dolary

Nejlepší vývozní artikl USA: Dolary

15.04.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Během svého života slyším neustále o tom, jak už brzy přestaneme v kancelářích používat papír a jak přestaneme používat papírové peníze. Ke kancelářím bez papírů ale nejsme o nic blíž než v době, kdy se počítače teprve začaly používat v širším měřítku. A to samé platí o papírových penězích. Data z Federal Reserve Bank of San Francisco ukazují, že hotovost si relativně k alternativám drží pevně svou pozici a její užívání dokonce roste. V současné době je tak v oběhu o 42 % více hotovosti než před pěti lety (měřeno v dolarech).

Mezi hlavní důvody rostoucí popularity hotovosti patří jednoduchost jejího užívání, anonymita i nízké sazby. Ty totiž snižují náklad příležitosti držení hotovosti relativně k jejímu uložení na bankovní účty či k nákupu krátkodobých dluhopisů. Řada ekonomů se také domnívá, že vyšší využívání hotovosti souvisí s kriminální aktivitou typu prodeje drog či vyhýbání se daním. Tyto názory podporuje pohled na to, jak je držení hotovosti rozděleno podle nominální hodnoty bankovek. Růst držené hotovosti pozorovaný od roku 1990 je totiž z 84 % tažený stodolarovými bankovkami. Ty nyní tvoří 77 % celkové hodnoty používaných bankovek. V roce 1990 to bylo pouze 52 %.

Stodolarovou bankovku použiji jen málokdy, pouze snad na nákup dárků na Vánoce. Nepozoruji ani to, že by je používali jiní. U velkých nákupů používá většina z nás šeky nebo karty. Různé studie a selský rozum naznačují, že stodolarové bankovky se nejvíce využívají pro pochybné obchody, a to zejména při obchodování s drogami. Milión dolarů se vám ve stodolarových bankovkách vejde lehce do kufříku.

Dalším klíčovým faktorem je to, že stále větší množství oběživa je z USA exportováno do zahraničí. To mimo jiné komplikuje analýzy vztahu mezi peněžní nabídkou a ekonomickou aktivitou v USA. Tento vývoz dolarů přitom můžeme vnímat jako způsob financování velké části deficitu běžného účtu, který sebou nese jen minimální náklady. Je to stejné, jako kdyby si Američané půjčovali od zahraničních subjektů s tím, že tato půjčka nese nulový úrok a pravděpodobně nebude muset být nikdy splacena. Zahraniční subjekty drží dolary ze stejného důvodu jako Američané a jejich motivace může být dokonce ještě silnější. Platí to zejména o zemích jako Kypr či Řecko. Pokračující krize v eurozóně navíc snižuje oblibu eura. Podle Fedu je pak většina hotovosti držené v zahraničí právě ve formě stodolarových bankovek. Z jejich celkového množství je 65 % drženo v zahraničí.

(Zdroj: Bruce Bartlett, Economix)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC