Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tentokrát je to jinak. Ale v čem přesně?

Tentokrát je to jinak. Ale v čem přesně?

19.04.2013 18:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle některých ekonomů není pomalé tempo oživení globální ekonomiky žádným překvapením, protože takový vývoj je po finančních krizích typický. Podle jiných názorů je jeho příčinou hlavně nejistota, která obklopuje ekonomickou politiku, či vysoká synchronizovanost recese v roce 2009 a problémy v Evropě. Během posledních 50 let prošla světová ekonomika čtyřmi recesemi – v letech 1975, 1982, 1991 a 2009. Jak ukazuje následující graf, současné oživení se ve skutečnosti podobá obvyklému vývoji po předchozích recesích. Světová ekonomika se totiž během jednoho roku dokázala vrátit na předchozí úroveň produktu. V obrázku je modře vyznačen průměrný vývoj reálného produktu na hlavu během předchozích recesí. Červeně je vyznačen vývoj během poslední recese (Velká recese). 
 
00 s1  

Podobný pohled na oživení ale neukazuje velké rozdíly mezi tím, jak si vedou vyspělé a rozvíjející se ekonomiky. Pokud globální ekonomiku takto rozdělíme, je patrné, že současné oživení je u vyspělých zemí velmi slabé, zatímco u jejich rozvíjejících se protějšků dochází k velmi silnému oživení. Porovnání historického průměru a současného vývoje u první skupiny zemí vidíme v prvním z následujících grafů a u rozvíjejících se zemí ve druhém: 
 
00 s2 

Co je příčinou tohoto vývoje? Možné faktory byly z části vyjmenovány v úvodu, k nim musíme přidat rozdíly v monetární a fiskální politice. Během předchozích oživení byla sledována silně expanzivní fiskální politika s rostoucími vládními výdaji (v reálném vyjádření). Tentokrát je tomu ale jinak. Některé vyspělé ekonomiky na počátku recese implementovaly fiskální stimulaci, a to dokonce v mnohem větším měřítku než dříve. K ukončení stimulace ale došlo při prvních známkách oživení. Vládní výdaje během prvních dvou let globálního oživení klesly a podle očekávání by ve vyspělých ekonomikách měly klesat i nadále. Největší rozdíly v současné a dřívější fiskální politice pak najdeme ve Velké Británii a v eurozóně.

V rozvíjejících se ekonomikách je situace na poli fiskální politiky opačná. To znamená, že nyní sledují mnohem expanzivnější politiku než během předchozích oživení. Umožňuje jim to lepší fiskální situace, ve které se nacházejí. Monetární politika vyspělých ekonomik je vysoce uvolněná, sazby leží na historických minimech a rozvahy centrálních bank byly významně zvětšeny. Ve srovnání s minulými oživeními je ale znatelně uvolněnější i monetární politika rozvíjejících se zemí.

Opatrný přístup k fiskální politice vyspělých ekonomik je dán jejich vysokou zadlužeností a deficity. Do recese totiž vstoupily s mnohem vyšším podílem dluhu k HDP, než tomu bylo během předchozích recesí. K tomu se přidala počáteční stimulace, podpora finančního sektoru a pokles daňových příjmů. V eurozóně je tlak na fiskální konsolidaci ještě zvýšen tím, že některé země ztratily přístup na trh. Na druhou stranu platí, že vyspělé ekonomiky měly více prostoru pro monetární stimulaci, protože jejich inflace ležela mnohem níž než během předchozích recesí.

Podobné srovnání průběhu poslední recese a oživení s předchozími recesemi není samo o sobě hodnocením toho, zda měla být přijata rozdílná ekonomická politika. Ta současná může znamenat rozumnou reakci na danou situaci. To však neznamená, že by současný vývoj nevyvolával obavy. Monetární politika byla doposud efektivní, její celková účinnost ale byla zmenšena tím, že sazby nelze snižovat pod nulu. To může spolu s velkým objemem nevyužitých kapacit zvyšovat citlivost na fiskální utahování. V současné fázi oživení možná klademe na monetární politiku příliš vysoké nároky a spoléháme na ni mnohem více, než tomu bylo v minulosti.

Uvedené je výtahem z „Why is this global recovery different?“, autory jsou M Ayhan Kose, Prakash Loungani a Marco E. Terrones.

Zdroj: VOX


Váš názor
 • eště aby bylo:-)
  22.04.2013 7:12

  Jsou to všechno plané a alibistické výmluvy, hledání příčin, svádění problémů na kde koho od A až do Z... S jediným čím se dá souhlasit je, že pomalé tempo oživení globální ekonomiky není fakt překvapující. Mě by překvapilo, kdyby globální ekonomika neustále "kamsi" rostla. Důvod je pouze jeden - ve své podstatě GLOBÁLNOSTI. Už samo slovo GLOBÁLNÍ znamená vývojový stupeň - sjednocení - konečný model - zahrnutí všeho do jednoho pytle. Myslím, že by ekonomové udělali pokrok, kdyby začali hledat pro tento jev nový název, což je jejich oblíbený sport. Globálně se obr (světová ekonomika) vykrmoval, vykrmoval, vykrmoval... až nastalo přežrání a obrovi se podlomily nohy. Vlastní vahou se už nepostaví, to prostě nejde. Nelze růst donekonečna jen tím, že si přizve okolní státy... a jakmile v nich dojde k útlumu, zahrne do svého jídelníčku další a postupně "zkolektivizuje" všechny ostatní. NIKDO nemá vybudovaný imunitní systém, protože globalizování všeho bylo tak snadné a lákavé. Několik století trvající pokles konkurenceschopnosti jednotlivých států zavedl všechny účastníky do neschopnosti se postarat sám o sebe. Už nikdo neumí žít z vlastního potenciálu. Všichni chtějí být stejně vykrmováni, jako jejich sousedi... To co se stalo běžné a zdálo se výhodné, defacto zničilo výjimečné a tedy charakteristické schopnosti, mentalitu, tradici atd... lokalit na zemi. Jasně, máme všichni banány a čipy... mexičané, eskimáci i češi používají ke svému životu čínské zboží... Fajn a teď si můžeme zazpívat tu známou budovatelskou písničku: "Teď už máme co jsme chtěli" :-)))
  Jesse
  • a jak
   22.04.2013 10:49

   bys to dělal jinak, lépe a neglobálně? Odstěhuj se do KLDR, to by mohla být země podle tvého gusta.
   lime
   • Re: a jak
    22.04.2013 11:35

    Meleš nesmysly. Každý národ má nějaké své zvyklosti, tradice, mentalitu, potenciál, schopnosti atd... o čemž nemáš pod vlivem ideologie zřejmě ani ponětí. Natloukli ti do hlavy, že nějaká pomazaná hlava z MMF, nebo Bruselu ví lépe o tvých potřebách a radostně se zařadíš do celosvětového stáda ovcí. Dostaneš příděl, zažvejkáš, zamektáš a o ostatní se starat nemusíš. NE já do KLDR, ale ty se odstěhuj do Bruselu. potřebují tam dav s mávátkama:-)) Stane se z tebe výrobní číslo, automat na funkce, požírač norem atd... Nebudeš brzo vědět, kde je tvá minulost, rasa, hrouda... Až se Globální obr totálně zhroutí, budeš bezradný a na odpis.
    Jesse
Aktuální komentáře
16.07.2020
17:53Komentář Výsledky Bank of Amerika napodobují konkurenty, jen méně efektivně  
17:25Robinhood a pan Buffett
17:16Data slušná, výsledky smíšené, ECB nepřekvapila. Akcie aspoň zmenšují ztráty  
16:27Soud zrušil dohodu o poskytování dat občanů EU do USA
15:39Americký maloobchod se vrací před krizi, červen přinesl další růst  
15:04Komentář analytika: Morgan Stanley táhne vzhůru FICC segment  
14:47Morgan Stanley podtrhuje úspěchy amerických bank na Wall Street rekordními zisky
13:56ECB vyčkává. Sazby ani podpůrný program se nemění
13:26Bank of America vydělala nad odhady, akcie ale srážejí miliardy na koronavirové ztráty
12:37Otec bankrotního modelu předpovídá další megabankroty
11:23Trumpovi klesá podpora, mění manažera své volební kampaně
10:38Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme  
10:15Akcie největšího čínského výrobce čipů vyletěly o 245 %
9:38Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
9:37Pošli tisíc dolců v bitcoinu, vrátím ti dva. Rozsáhlý útok na Twitter zacílil Bidena, Bezose, Muska či Buffetta
9:06Rozbřesk: Nové registrace aut v EU zmírňují propad, OPEC+ od srpna zvýší produkci
8:47Čínský kvartální růst a rozhodnutí ECB nechají ráno asi evropské burzy chladnými  
8:30Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně
7:55Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
6:41Fuest o koronasocialismu, ECB a deglobalizaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/20 Q2, Bef-mkt)
Domino's Pizza Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/20 Q2)
Johnson & Johnson (06/20 Q2)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:30Husqvarna AB (06/20 Q2)
8:30Atlas Copco AB (06/20 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/20 Q2)
13:15Morgan Stanley (06/20 Q2)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/20 Q2)