Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína schválila spojení komoditních traderů. S pojistkami proti monopolu v sojových bobech

Čína schválila spojení komoditních traderů. S pojistkami proti monopolu v sojových bobech

24.04.2013 17:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čína posvětila převzetí americké společnosti Gavilon, obchodující s obilovinami, japonským konkurentem Marubeni za 5 mld. USD, i když s velkými výhradami. Antimonopolní regulátor v Pekingu tak poukázal na svůj rostoucí vliv v globálních fůzích a akvizicích.

V minulosti se čínské úřady do podobných korporátních akcí míchaly jen zřídka. V poslední době ale ministerstvo obchodu volí mnohem přísnější postoj a spojení, která by podlamovala konkurenční boj a místní podniky stavěla do nevýhodné pozice vůči zahraničním gigantům, nekompromisně odmítá. Názorným příkladem bylo podmíněné schválení fůze důlního kolosu Xstrata a komoditního obchodníka Glencore v hodnotě 65 mld. USD z minulého týdne, v němž si Peking vymínil řadu pojistek.

Marubeni, jeden z největších obchodních domů v Japonsku, ohlásil zájem o Gavilon v květnu s tím, že s uzavřením dohody počítá do září. Proces přezkoumávání akvizice v Číně se ale protáhl až do letošního jara. Gavilon patří skupině hedgeových fondů, mezi nimiž figuruje například Ospraie Management či Soros Fund Management.

Ministerstvo obchodu včera transakci schválilo, avšak s řadou podmínek týkajících se působení subjektů na trhu sojových bobů. Marubeni a Gavilon budou v Číně boby nadále prodávat samostatně, budou v nich působit oddělené týmy a mezi ně bude postavena série bariér bránících výměně obchodních informací.

„Čína je v současnosti vysoce závislá na dovozech sojových bobů, domácí zpracovatelé jsou rozdrobení a jejich vyjednávací síla malá,“ uvádí se v komentáři ministerstva obchodu ke schválené transakci. Další koncentrace na straně importérů je proto podle úřadu nepřípustná.

S 60% podílem na světovém obchodu s boby je Čína jejich největším dovozcem. Obchodníci z Marubeni loni do země dodali 10,5 mil. tun plodiny z celkového importu 58,4 mil. tun. Marubeni se tak mezi dodavateli dostal na první místo. Další místa obsadili Archer Daniels Midland (ADM), Bunge, Cargill a Louis Dreyfus Commodities.

V dalších segmentech komoditního obchodu, kukuřici, pšenici či jiných pícninách, čínské ministerstvo žádná omezení neuvalilo. Koupě Gavilonu z Nebrasky představuje sázku na to, že se Čína v dlouhodobé perspektivě stane významným dovozcem kukuřice, což bude mít dalekosáhlé dopady pro světový obchod se zemědělskými komoditami. Když se totiž nejlidnatější země planety stala velkým dovozcem zemědělské komodity naposledy, což byly v roce 1995 právě sojové boby, začala jejich cena setrvale růst.

Právníci specializující se na antimonopolní legislativu se domnívají, že Pekingu při revizi akvizic Marubeni-Gavilon a Glencore-Xstrata nešlo ani tak o koncentraci na trhu, jako o přístup ke klíčovým komoditám. Glencore i Marubeni patří v Číně k významným dodavatelům, ale jejich tržní podíl v důležitých komoditách (měď v případě Glencore, sojové boby u Marubeni) nedosahuje ani 30-35% úrovně, kterou berou za rozhodující pro intervenci regulátoři hospodářské soutěže v Evropě.

Sektorem obchodování se zemědělskými komoditami v posledním roce a půl prošla nevídaná konsolidační vlna. Švýcarský Glencore koupil kanadského konkurenta Viterra za 6,1 mld. USD. ADM se pokusil o převzetí australské společnosti GrainCorp za 2,8 mld. AUD.

(Zdroje: FT, Reuters, People´s Daily)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y