Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína schválila spojení komoditních traderů. S pojistkami proti monopolu v sojových bobech

Čína schválila spojení komoditních traderů. S pojistkami proti monopolu v sojových bobech

24.4.2013 17:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čína posvětila převzetí americké společnosti Gavilon, obchodující s obilovinami, japonským konkurentem Marubeni za 5 mld. USD, i když s velkými výhradami. Antimonopolní regulátor v Pekingu tak poukázal na svůj rostoucí vliv v globálních fůzích a akvizicích.

V minulosti se čínské úřady do podobných korporátních akcí míchaly jen zřídka. V poslední době ale ministerstvo obchodu volí mnohem přísnější postoj a spojení, která by podlamovala konkurenční boj a místní podniky stavěla do nevýhodné pozice vůči zahraničním gigantům, nekompromisně odmítá. Názorným příkladem bylo podmíněné schválení fůze důlního kolosu Xstrata a komoditního obchodníka Glencore v hodnotě 65 mld. USD z minulého týdne, v němž si Peking vymínil řadu pojistek.

Marubeni, jeden z největších obchodních domů v Japonsku, ohlásil zájem o Gavilon v květnu s tím, že s uzavřením dohody počítá do září. Proces přezkoumávání akvizice v Číně se ale protáhl až do letošního jara. Gavilon patří skupině hedgeových fondů, mezi nimiž figuruje například Ospraie Management či Soros Fund Management.

Ministerstvo obchodu včera transakci schválilo, avšak s řadou podmínek týkajících se působení subjektů na trhu sojových bobů. Marubeni a Gavilon budou v Číně boby nadále prodávat samostatně, budou v nich působit oddělené týmy a mezi ně bude postavena série bariér bránících výměně obchodních informací.

„Čína je v současnosti vysoce závislá na dovozech sojových bobů, domácí zpracovatelé jsou rozdrobení a jejich vyjednávací síla malá,“ uvádí se v komentáři ministerstva obchodu ke schválené transakci. Další koncentrace na straně importérů je proto podle úřadu nepřípustná.

S 60% podílem na světovém obchodu s boby je Čína jejich největším dovozcem. Obchodníci z Marubeni loni do země dodali 10,5 mil. tun plodiny z celkového importu 58,4 mil. tun. Marubeni se tak mezi dodavateli dostal na první místo. Další místa obsadili Archer Daniels Midland (ADM), Bunge, Cargill a Louis Dreyfus Commodities.

V dalších segmentech komoditního obchodu, kukuřici, pšenici či jiných pícninách, čínské ministerstvo žádná omezení neuvalilo. Koupě Gavilonu z Nebrasky představuje sázku na to, že se Čína v dlouhodobé perspektivě stane významným dovozcem kukuřice, což bude mít dalekosáhlé dopady pro světový obchod se zemědělskými komoditami. Když se totiž nejlidnatější země planety stala velkým dovozcem zemědělské komodity naposledy, což byly v roce 1995 právě sojové boby, začala jejich cena setrvale růst.

Právníci specializující se na antimonopolní legislativu se domnívají, že Pekingu při revizi akvizic Marubeni-Gavilon a Glencore-Xstrata nešlo ani tak o koncentraci na trhu, jako o přístup ke klíčovým komoditám. Glencore i Marubeni patří v Číně k významným dodavatelům, ale jejich tržní podíl v důležitých komoditách (měď v případě Glencore, sojové boby u Marubeni) nedosahuje ani 30-35% úrovně, kterou berou za rozhodující pro intervenci regulátoři hospodářské soutěže v Evropě.

Sektorem obchodování se zemědělskými komoditami v posledním roce a půl prošla nevídaná konsolidační vlna. Švýcarský Glencore koupil kanadského konkurenta Viterra za 6,1 mld. USD. ADM se pokusil o převzetí australské společnosti GrainCorp za 2,8 mld. AUD.

(Zdroje: FT, Reuters, People´s Daily)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data