Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Při investování neztrácejte čas s predikcemi

Při investování neztrácejte čas s predikcemi

25.04.2013 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Legendární hedge fond manažer Peter Lynch říkával, že pokud se 13 minut snažíme predikovat ekonomický vývoj, zbytečně jsme ztratili 10 minut. Tento investor se zaměřoval na výběr konkrétních akcií a domníval se, že očekávání ekonomického vývoje jsou již v cenách akcií plně odražena. Pokud se tedy investoři snaží vydělat tím, že investují na základě ekonomických predikcí, budou vždy pozadu. Jinak řečeno, akciový trh poskytuje informace o tom, jaký bude vývoj v ekonomice, ne naopak.

Jak tomu je ale skutečně? Představuje ekonomika vedoucí indikátor vývoje na trhu, nebo pohyb trhu ukazuje, jak si povede ekonomika? Pohled na následující graf ukazuje, že v delším období je korelace mezi čtvrtletním růstem HDP a změnou indexu S&P 500 v podstatě nulová. Malá je i v případě produktu eurozóny a indexem Stoxx 50.

invest

Dlouhodobější investoři by se neměli zaměřovat na krátkodobé změny HDP, ale na průběh cyklu. Spotřeba představuje v USA asi 70 % HDP a není proto překvapivé, že nalézáme silný vztah mezi vývojem spotřebitelské důvěry a pohybem cen akcií. Od poloviny 90. let nenalezneme delší období, ve kterém by šly tyto proměnné opačným směrem. To znamená, že bez růstu spotřebitelské důvěry nemůžeme čekat, že by nejvýznamnější akciový trh prošel rally. Nedá se ale říci, že by jedna z těchto proměnných systematicky vedla druhou. V Německu je nejdůležitějším vedoucím indikátorem index Ifo, který odráží jak současné podmínky v ekonomice, tak očekávání.

To, co nám chybí, je spolehlivý indikátor recese. Paul Samuelson říkával, že akciový trh správně předpověděl devět z posledních pěti recesí. Poukazoval tak na to, že trhy obvykle reagují příliš citlivě namísto toho, aby správně reflektovaly vývoj v ekonomice. Ne každý propad trhu znamená, že se ekonomika řítí do recese. A ne každá rally znamená, že ekonomika oživuje. Určitý vztah tu ale je. Například Robert Barro odhaduje, že pravděpodobnost deprese (pokles HDP o více než 10 %) se s propadem trhu větším než 25 % zvyšuje o 20 %. Bez propadu trhu je pak deprese vysoce nepravděpodobná. Dobrou zprávou je to, že 80 % propadů trhu není následováno depresí.

Celkově můžeme říci, že ekonomický růst dosažený v minulých čtvrtletích není dobrým indikátorem vývoje na akciovém trhu. Takzvané vedoucí indikátory ani neukazují, kam se trh vydá, ale spíše se s ním pohybují souběžně, či dokonce za trhem o něco zaostávají.

(Zdroj: BNY Mellon)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y