Úvod nového týdne proběhl na pražské burze za rekordně nízké aktivity, avšak i přesto se investoři dočkali výraznějších intradenních změn. To platilo především v případě akcií těžařské společnosti (45 CZK, -6,83%), která si v průběhu obchodování došla otestovat nejnižší úroveň od uvedení akcií na pražskou burzu. Trh jako celek dnes osciloval mezi zisky a ztrátami, aby nakonec zakončil mírně v plusu. Významné burzy v Evropě a Wall Street přitom spíše mírně korigují zisky z minulého týdne.
Akcie se dnes sesunuly až na 41,65 Kč, teda až o více jak 13 %, když negativně působily dnešní zprávy ze strany největšího výrobce oceli (10,24 EUR, 5,12%) o jeho úvahách o možnosti uzavřít některou z jeho produkčních společností ve východní Evropě. V Evropě jich má nyní jen 21 místo původních 25 a v provozu je dokonce jen 16 hutí. Z pohledu je Ostrava největším odběratelem uhelné produkce společnosti. Sama společnost Ostrava před závěrem obchodování uvedla, že o zavírání provozů v regionu nic neví a zakázek má dost.
Akciím rovněž příliš nepřispěl pokračující propad cen uhlí, když se cena jednoletých kontraktů dostala na nové letošní minimum 91,1 dolaru za tunu. Společnost by měla rovněž reportovat výsledky hospodaření za 1Q13 tento čtvrtek před otevřením trhu. Očekává se přitom pokles prognózy roční produkce. Titul nakonec uzavíral s 6,7% ztrátou na 45 Kč, což je historicky nejnižší závěr.
Beze změny přešel dnešní zprávu o snížení ratingu ze strany Moody’s energetický gigant . Ratingová agentura snížila výhled ratingu „A2“ na „negativní“ ze „stabilní“ především kvůli zhoršení výhledu produkce elektřiny ve střední Evropě. Pozitivně dnes naopak působila slova bulharského ministra energetiky Vasileva. Ten se na konci týdne nechal slyšet, že předběžné šetření ukazuje, že by si mohl zachovat svou distribuční licenci. Mírně překvapivá je proti tomu zpráva tisku, že rumunská státní energetická společnost Electrica předvolala český energetický koncern v říjnu minulého roku před mezinárodní arbitráž a požaduje 18,8 mil. EUR za údajné porušení smlouvy o privatizaci distribuční společnosti Electrica Oltenia z roku 2005. Akcie (566 CZK, 0,68%) uzavíraly s menším ziskem na 566 Kč.
Výše se sunuli bankovní zástupci v čele s . Ta výrazně zkorigovala svůj propad ze závěru minulého týdne a vrátila se zpět nad 3700korunovou úroveň, když končila s 2,6% ziskem. Menší zisk si připsala i rakouská (628,9 CZK, 0,80%), která končila na 627 Kč. Ztrátu přes dvě procenta utržil pojišťovací titul (1038 CZK, -2,08%), který se dnes obchodoval bez nároku na dividendu ve výši 1,2 eura na akcii.
Výše se posunuli i menší zástupci jako je (57,2 CZK, 6,72%) či (110,5 CZK, 2,41%). Zisk přesahující 6,3 procenta, tedy na rovných 57 Kč, uzavřely akcie mediální skupiny . Analytici (3693 CZK, 1,74%) snížili cílovou cenu na titul téměř o polovinu, z 6 USD na 3,2 USD (v přepočtu cca 63,7 Kč), přičemž ponechali doporučení „držet“. Akcie hodinu po otevření Wall Street ztrácejí na primárním trhu procento na 2,8 USD (cca 55,8 Kč).
Po dlouhé době přišly také nové informace od společnosti KIT digital, která se ještě na konci loňského roku obchodovala i v Praze. Firma zveřejnila vůbec první odhady letošních finančních výsledků. Podle nich by měl restrukturalizací ozdravený nástupce KIT digital, který může se souhlasem soudu do několika týdnů vyjít z bankrotového řízení, letos hospodařit s čistým ziskem 2,4 mil. USD a tržbami 120 mil. USD.
Celkový objem obchodů byl dnes výrazně podprůměrný. Dosáhl totiž 0,314 mld. Kč, zatímco průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,755 mld. Kč.
Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 13.05.2013