Vláda i stát jsou připraveni více podpořit zemědělce. Větší podpora než dříve by měla jít například na zakládání odbytových družstev a marketing zemědělské prvovýroby. Větší důraz než v minulosti by měl být kladen na kvalitu potravin. Na Agrárním fóru v pražské Lucerně to dnes řekl premiér Petr Nečas (ODS). Většinou politiků léta opomíjená problematika zemědělství či kvality potravin se v poslední době stává výrazným politickým tématem.
"Já jsem vždycky byl, jsem a budu přesvědčen, že těmi nejkvalitnějšími potravinami u nás jsou potraviny z České republiky," uvedl Nečas. Jako jeden z hlavních cílů do budoucna označil snížení vysokého schodku agrárního zahraničního obchodu. Zatímco v roce 1993 byla bilance obchodování se zemědělskými komoditami a potravinami v přebytku 800 milionů korun, dnes je v deficitu zhruba 25 miliard korun.
Nečas dnes vyslovil podporu strategii pro růst českého zemědělství vznikající na ministerstvu zemědělství. "Není to žádná ideologická doktrína, je to pragmatický materiál zaměřený na řešení praktických problémů českého zemědělství. To znamená, že může mít i delší časový přesah," poznamenal premiér.
Podle návrhu, který koncem ledna představil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), má stát do budoucna zejména více podpořit upadající živočišnou výrobu a pěstování ovoce a zeleniny. Zároveň hodlá zemědělce motivovat, aby lépe využívali půdu a vodu a vytvářeli více pracovních míst na venkově.
Strategický dokument má podporu také u většiny zemědělců, byť se názory na určité jeho části liší. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se však objevují tlaky, které mají otupit především hlavní cíl v podobě podpory živočišné výroby a zaměstnanosti. "Mluvím o situaci, kdy hrstka kmotrů vydávající se za představitele skupiny obdělávající málem ne polovinu půdy ČR začíná úspěšně ovlivňovat přípravu konečného znění Strategie pro růst," řekl. Uskupení, jehož jméno odmítl šéf agrárníků uvést prý zaměstnává necelých 200 lidí a od roku 2004 pobralo podpory ve výši 1,8 miliardy korun.
Zároveň zopakoval to, na co dlouhodobě upozorňují zemědělské organizace, když za největší problém českého zemědělství označil strukturální nerovnováhu. "Ta je dána jednoduchým faktem, a sice rostoucím vývozem produktů zemědělské prvovýroby a rostoucím dovozem finálních potravinářských výrobků," řekl.
Stovky zemědělců v sále Lucerny dnes prostřednictvím předtočeného videa pozdravil také prezident Miloš Zeman. Ve zdravici upozornil na nepoměr v maržích v potravinářské vertikále rostoucí ve prospěch obchodních řetězců. "Jestliže před zhruba deseti lety byly u rohlíků ziskové marže 17 procent, dnes jsou 60 procent," řekl Zeman, podle něhož je podobný vývoj i u dalšího zboží.
Podle prezidenta je proto potřeba hledat cesty, jak vysoké marže obchodníků omezit. "To je možné pouze tehdy, jestliže podpoříme národní obchodní řetězec, který bude podporovat české produkty a zvyšovat tak byť i za cenu poněkud nižších marží potravinovou soběstačnost," řekl Zeman.
Dnešní setkání zemědělců souvisí s finišujícími jednáními o podobě Společné zemědělské politiky EU v letech 2014 až 2020, které trvají již zhruba dva roky. "Odhaduje se, že někdy koncem června by měly být jasné karty na stole," řekl novinářům na následné tiskové konferenci viceprezident Agrární komory Bohumil Belada. Podle něho se velká část týkající se konkrétního směrování podpor v členských státech bude rozhodovat na národní úrovni.
Ministr zemědělství Petr Bendl dnes poznamenal, že kvůli průtahům jednání v Bruselu nezačnou nová dotační pravidla platit od příštího roku, který bude nejspíše přechodným obdobím, ale až o rok později.
Účastníci fóra dnes zveřejnili třináctibodový seznam požadavků na vládu a ministerstvo zemědělství. Mimo jiné chtějí, aby politici udělali maximum pro srovnání podmínek a úrovně dotací v EU, vyjednali co nejvíce peněz pro české zemědělství a rozvoj venkova a zachovali vratku daně na takzvanou zelenou naftu pro zemědělce v současné výši. Mezi požadavky Agrární komory je také zařazení ovoce a zeleniny mezi takzvané citlivé komodity pobírající zvláštní podpory a zachování dotací pěstitelům cukrové řepy.